tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Geçmişten geleceğe: Kadın futbolunun tarihi ve mücadeleleri

Kadın futbolu, spor dünyasının dikkatini çekiyor. Son birkaç yılda daha önce hiç olmadığı kadar çok kız ve kadın oyunun içinde yer alırken, izleyici sayıları tarihi bir yüksekliğe ulaştı.
  • 12.02.2024 10:19
Geçmişten geleceğe: Kadın futbolunun tarihi ve mücadeleleri

Kadın futbolunun gelişimi, son yıllarda popülerlik kazanıyor.  Yerli ve yabancı basında adından sıkça söz ettiren kadın futbolunun bu büyümeye rağmen, karşısında hala birçok zorluk ve engel var.

Tarihsel Süreç

Kadınlar arasındaki ilk futbol maçının 1895 yılında, Kuzey Londra’da oynandığı biliniyor. The Bristh Ladies adlı kulübün oyuncuları ikiye ayrılarak Kuzey ve Güney adında iki ekip şeklinde maç yapmışlardır. Bu maçı 25.000 seyirci izlemiştir. I. Dünya Savaşı sırasında erkekler savaşta iken fabrikalarda işçi olarak çalışan kadınlar arasında futbol maçları oynanmaktaydı. 1917 Ağustos’unda The Munitionettes’ Cup olarak tanınan bir futbol turnuvası başlatıldı ve iki sezon boyunca bu turnuva düzenlendi. 1920 yılında Dick, Kerr’s Ladies FC ile bir Fransız kadın futbol takımı arasında oynanan maç, uluslararası anlamda oynanan ilk kadın futbol maçı olarak tarihe geçti fakat hemen akabinde 5 Aralık 1921’de İngiltere Futbol Federasyonu tarafından futbolun kadınlara göre bir spor olmadığı gerekçesiyle kendisine bağlı sahalarda kadınların futbol oynanmasını yasakladı.

10 Aralık 1921 günü 30’a yakın kadın futbol takımının katılımıyla gerçekleştirilen toplantı sonucunda, bağımsız bir Kadınlar Futbol Birliği (Ladies’ Football Association) kurulması kararı çıktı. Hemen akabindeki sene turnuva gerçekleştirildi. II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında sekteye uğradı 1969’a gelindiğinde, Futbol Federasyonu’na bağlı olarak Kadınlar Futbol Birliği kuruldu. 1970-71 sezonunda ilk resmî kadın futbolu turnuvası olan FA Kadınlar Kupası düzelendi. 1969 yılında Avrupa Şampiyonası, 1970 yılında ise Dünya Kupası gayrı resmî olarak ilk kez düzenlendi. 1975’te AFC Kadınlar Asya Kupası, 1983’te OFC Kadınlar Uluslar Kupası, 1984’te Avrupa Şampiyonası, 1991’de ilk resmî FIFA Kadınlar Dünya Kupası, CONCACAF Kadınlar Şampiyonası ve Afrika Kadınlar Şampiyonası düzenlendi. İlk kez 1996 Yaz Olimpiyatları programında yer aldı.

Ülkemizde Kadın Futbolu ”Dostluk” ile Başladı

Türkiyede ilk yapılan kadın Futbol maçı

Ülkemizde ilk uluslararası kadın futbol maçı ise 22 Ağustos 1969’da “İtalya Kız Takımı” ile “Avrupa Karması Kız takımı” arasında oynanmıştır. Henüz ülkemizde resmi bir takımı olmamasına rağmen diğer ülkelerin milli kadın futbol maçlarını gerçekleştirmesi bizden daha önce kadınların futbol oynamalarının kabullenildiği sonucunu çıkarıyor. Uluslararası milli takımlar düzeyindeki bu maçın Türkiye’de oynanmasının nedeninin Avrupa Karması Takımı’nda oynayan bir Türk futbolcusu olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. 1-1 sonuçlanan maçta, gollerden birini ise Türk futbolcu Afitap atmıştır.

Bu maçtan iki yıl sonra, 1971’de ilk kadın futbol takımı İstanbul’da Dostluk Spor adı altında kurulmuştur. İzmir temsilcisi Filiz Spor ise ikinci kadın futbol takımı olmuştur. Ülkemizde ilk olarak 1975’te düzenlenen kadınlar futbol turnuvasını Dostluk Spor şampiyon tamamlamıştır.

KADIN FUTBOLU NEDİR?

Kadın futbolu, kadınlar tarafından oynanan bir futbol takım sporudur. Şu anda uluslararası düzeyde 176 ulusal takım, profesyonel düzeyde birçok ülkede yer almaktadır. Tek fark, oyuncu grubunun kadınlardan oluşmasıdır.

Kurallar aynıdır ve futbol sahası ile kale direkleri de aynıdır. Amaç basittir; takım arkadaşlarınızla birlikte çalışmak, topu saha boyunca taşımak ve 90 dakika içinde rakibinizden daha fazla gol atmak.

Erkek oyunu gibi, şu anda dünya çapında profesyonel kadın futbol ligleri bulunmaktadır. Ancak bu noktaya gelmek, rüzgarlı ve sarsıntılı bir yolculuk olmuştur. Ne yazık ki, kadın futbolunun erken yılları uzun ve sorunlu bir tarihe sahiptir.

Kadın futbolunun kökleri, Birleşik Krallık’ta 1800’lere kadar uzanmaktadır. 1920’lerde 50.000’den fazla seyirci çeken bir maç, “ilk altın çağ” olarak kabul edilmektedir.

Kadın futbolu, bugünkü noktaya gelmek için zorluklarla ve ayrımcılıkla başa çıkmak zorunda kaldı. Kadın futbolunun gelişimini 1921’de Futbol Federasyonu’nun üye kulüplerin kullandığı sahalarda kadın futbol maçlarını yasaklaması gibi acı verici bir gerileme 50 yıl boyunca yaşandı.

Bugün oyunun başarısını tam anlamak ve takdir etmek için 19. yüzyıl İngiltere’sine geri gitmemiz gerekiyor.

KADIN FUTBOLUNUN TARİHİ

23 Şubat 1773’te oynanan bir maç, kadınların futbol maçına katıldığına dair en erken kesin kanıttır. Yorkshire’daki Walton köyünde, evli beyler ile bekarlar arasında bir oyun düzenlendi.

Bir saatlik mücadeleden sonra, birkaç kırık bacak da dahil olmak üzere sorun içindeydiler. Sonra cesur bir kadın, kocasına yardım etmek için sahaya girdiğinde, onu zor durumda gördü. Rakibinin “üstün gücü” onu yıldırmadı, aksine “onu zaferle buluşturan bir kararlılıkla topu takip etti.”

1795’te Midlothian’daki Inveresk köyünden bir doktor, paroğundaki kadınların “erkek gibi davrandığını” belirtti. Bu durumu şaşırtıcı bulmadılar, çünkü bu “balıkçı eşleri” erkeklerle aynı görevleri yerine getiriyordu. Evli ve bekar kadınlar, Şeytanı Kovma Günü’nde futbol oynamanın yanı sıra sıkça golf oynuyorlardı.

Birçok modern yorumcu, oyunun kökeninin bir doğurganlık ritüeli olduğunu speküle ediyor, çünkü evli kadınlar her zaman galip geliyordu.

1880’lerde Birleşik Krallık genelinde birçok kadın futbol oynuyordu. Kadın futbolu, ülke genelinde düzenlenen maçlarla birlikte büyük bir ilgi kazanıyordu, birçok erkeğin hoşnutsuzluğuna neden oluyordu.

Britanya Bayanlar Futbol Kulübü 1894 yılında kuruldu. Bu fikri Nettie Honeyball ve Lady Florence Dixie ortaya attı. Nettie, profesyonel futbolu bir iş fırsatı olarak gördü ve genç orta sınıf kadınları oyunculara dönüştürmeye istekliydi.

Öte yandan Florence, ayrıcalıklarını aile planlaması ve kadınlar için uygun giyim gibi çeşitli politik ve sosyal konularda konuşmak için kullandı.

O zamanlar futbol, bugünküne kıyasla çok daha şiddetli ve fiziksel bir oyundu ve birçok kişi, kadınların böyle “eril bir spor” ile ilgilenmeyi seçmelerine şaşırdı. Kadın futbol maçları genellikle isyanlara yol açar, saha işgalleri sık sık meydana gelirdi.

KADIN FUTBOLU NE ZAMAN BAŞLADI

Kadın futbolu, ilk başladığında tam anlamıyla bir direnişle karşılaştı. 1881’de Helen ‘Graham’ Matthews, ilk kadın futbol takımlarından birini kurdu. Bu takım, Edinburgh, İskoçya’da merkezli olan Mrs. Graham’s XI olarak biliniyordu.

Oyuncuları, o dönemde kadın futbolcuların maruz kaldığı hedefli tepkilere karşı koymak için sahte isimlerle gizlenmek zorunda kalıyordu.

İlk önemli maçları binlerce izleyici çekti, ancak 55. dakikada huzursuz seyirciler saha içine girdiğinde hızla iptal edildi. Ne yazık ki, bu futbol maçından tam olarak toparlanamadılar ve olay, duyarsız medya kapsamına neden oldu.

NETTIE HONEYBALL

On yıl kadar sonra, 1894’te ikinci bir kadın futbol takımı kuruldu. Bu takım, British Ladies FC adını taşıyordu ve Nettie Honeyball tarafından kuruldu. Nettie, takımı kaptanlık yaparak, kimliğin bir parçası olmak isteyen neredeyse 30 oyuncudan oluşan sadık bir takım oluşturdu.

Bazıları futbol takımına ilgi gösterirken, onları eğlenceli bulanlar olduğu gibi, diğerleri oyunun erkeklikle tehdit edildiğini düşündü.

23 Mart 1895’te Honeyball, halka bilet satışını reklam yaparak bir iç takım maçı düzenledi. Kadınların bir futbol maçından kar elde edeceği fikri, birçok erkeği öfkelendirdi. Ancak oyun devam etti ve 10.000’den fazla kişi tribünleri doldurdu. Kuzey Londra, Güney’i 7-1 yendi.

Birçok izleyicinin kapılardan geri çevrildiği söyleniyor. Büyük ölçüde negatif basın kapsamı vardı. Kuzey’in sol kanat oyuncusu, Bayan Gilbert, sözde kadınsı olmayan kıyafet giydiği için “Little Tommy” olarak adlandırıldı.

Birkaç yıl boyunca kadın futbol takımı sergi maçları oynamaya devam etti, ancak maddi destek eksikliği nedeniyle sonunda dağılmak zorunda kaldı.

Ancak, kadın futbol oyunlarına ilgi azalmış gibi görünmedi. 20 yıl sonra yeniden canlandı ve hızla popüler hale geldi. Birinci Dünya Savaşı döneminde erkek ligleri savaşa giden askerlerle durdu.

Onların yokluğunda, kadınlar maçlarını genellikle askerler için para toplamak amacıyla düzenledi. 26 Aralık 1920’de Dick, Kerr Ladies ve St Helen Ladies arasında bir maç gerçekleşti. Maç, şu anda Everton Futbol Kulübü olan yerde yapıldı ve 53.000 seyirciyi büyüledi. En az 10.000 kişi kapılardan geri çevrildi. Bu maç, kadın futbolunun kilometre taşı olarak daima hatırlanacak bir olaydı. Sadece kadınlar arasında yapılan maçlara olan en büyük katılımdan biri olmanın yanı sıra, kadın futbolunun yasaklanmasını tetikledi.

KADIN FUTBOLUNUN YASAKLANMASI

Bu efsanevi kadın futbol maçındaki kalabalık ve medya ilgisi birçok sıkıntıya neden oldu. Dedikodular yayılmaya başladı ki kadınlara futbol oynamak için para ödeniyordu. Kadınların profesyonel olarak futbol oynayabileceği fikri, özellikle erkekler arasında kamu öfkesine neden oldu.

1921’de İngiltere Futbol Federasyonu (FA), kadınları futbol oynamaktan ve kulüp tesislerine erişimden yasakladı. Oyunu “kadınlar için uygun olmayan” ve “teşvik edilmemesi gereken” olarak değerlendirdiler. Bu yasak, kadın futbolunu tamamen yok etti. Yasak, nihayet 50 yıl sonra kaldırılana kadar şaşırtıcı bir şekilde devam etti.

1971’de yasak sona erdiği aynı yıl, İngiltere’de ilk Ulusal Kadın Kupası olarak bilinen Mitre Challenge Trophy düzenlendi. Bu yarışma daha sonra bugün Women’s FA Cup olarak bilinen şeye dönüştü.

Yasak kalktıktan sonra kadın futbolu katlanarak büyümeye devam etti. Dünya genelinde 29 milyon kadın ve kız çocuğu futbol oynuyor, bu rakamın artması bekleniyor. Futbolun kapsayıcı ruhu, kadınları futbol sahasında ve dışında güçlendirmeye devam ediyor.

Dünya genelinde 176 ulusal takım ve birçok kadın profesyonel ligi güçlenmeye devam ediyor. Birleşik Krallık’ta, Women’s Super League (WSL) için izlenme rakamlarının, 2023/24 sezonu için yeni yayın anlaşmaları sayesinde yılda % 350’den fazla artması bekleniyor.

ABD KADIN FUTBOLUNUN TARİHİ

19. yüzyılın ilk yarısında tarih kitaplarında, organize olmayan ABD kadın futbol maçları ve oyunları kayda geçti. Bu bağlı olmayan kadın ligleri genellikle bir veya iki yıl sürdüğü ve dağıldığı veya yasaklandığı görülüyordu.

1950 ve 1951’de dört takım, ABD’nin ilk organize kadın futbol ligi olan Craig Club Girls Soccer League’de oynadı. Oyuncuların yaşı 16 ile 22 arasında değişiyordu.

1972’de kabul edilen Title IX yasası sonucunda (ki bu yasa, İngiliz Futbol Federasyonu’nun kadın futbol yasağını kaldırdıktan bir yıl sonra geçti), cinsiyet eşitliği eğitimde zorunlu hale geldi, bu da üniversite sporları dahil daha fazla organize takıma yol açtı. 1976’da Brown ve Smith, ilk üniversite düzeyinde kadın futbolu maçını oynadı.

Üniversite düzeyindeki takımlar, erken 1980’lerde yayılmaya başladı ve üniversite futbolu katılmak için giderek popüler hale geldi. Bununla birlikte, ABD’deki kadınlar sınırlı profesyonel fırsatlara sahipti ve ilk kadın ligi, USL W-League, 1995 yılına kadar kurulmadı.

Şu anda kadın futbol takımı bulunan yaklaşık 1700 kolej bulunmaktadır. ABD’deki üniversite futbolu, en yetenekli sporcuların en üst NCAA bölümlerinde yarıştığı en iyi yollarından biri olarak kabul edilir.

1995, ilk ulusal ABD kadın futbol liginin başlangıcını işaret etti ve 2001, ilk profesyonel kadın liginin başlangıcını gördü.

ABD KADIN FUTBOLU (ABD KFT)

ABD kadın milli takımı (ABD KFT), 1983’te kuruldu, ancak ilk maçları 1985’te oynandı. İlk yıllarında, takım kadın milli takımlar için az sayıda yarışma olduğu için Avrupa takımlarıyla dostluk turnuvalarında yarıştı.

ABD KFT, 1991’de düzenlenen ilk FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na katıldı, burada Norveç’i 2-1 yenen finalde hakimiyetini ilk kez gösterdi. 1999’da Dünya Kupası, ABD’de düzenlendi.

Dolu Rose Bowl stadyumu önünde gerçekleşen gergin penaltı vuruşları nedeniyle, ABD KFT, 1999 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra popülerliği patladı. Dünya Kupası’nın başarısı ve Asya’da SARS salgını nedeniyle, ABD 2003 turnuvasına da ev sahipliği yaptı.

ABD KFT, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı dört kez kazandı, onları tarihteki en başarılı kadın futbol milli takımı yaptı. 2019’da Fransa’da bu ödülü kazanarak dünya şampiyonu unvanını elde ettiler.

NCAA ÜNİVERSİTE FUTBOLU

Dünyanın en iyi futbolcularından bazıları, ABD kolej sisteminden gelmiştir, bu arada ABD milli takım oyuncuları da bulunmaktadır. Genç, yetenekli uluslararası oyuncular genellikle NCAA turnuva sisteminin sunduğu avantajlara çekilir. Dünyanın dört bir yanındaki en iyi sporcular, genellikle rekabetçi bir seviyede futbol oynamak ve öğrenim görmek için tam NCAA bölüm bursları alabilirler.

Kuzey Carolina Üniversitesi veya UNC, uzun süredir kadın futbolu için en iyi kolejlerden biri olarak kabul edilir. ‘Tar Heels’, 38 NCAA turnuvası ulusal şampiyonluklarından 21’ini kazanmıştır. Üniversite futbolu, kadın profesyonel oyuna bir yol olarak sınıflandırılır.

KAÇ PROFESYONEL KADIN FUTBOL TAKIMI VAR?

Her yıl, en iyi kolej futbol oyuncuları, dünyanın en iyi futbol liglerinden biri olarak kabul edilen NWSL’ye (Ulusal Kadın Futbol Ligi) seçilebilir. Şu anda NWSL’de on iki kadın profesyonel futbol takımı bulunmaktadır.

Utah Royals’ın muhtemelen 13. genişleme takımı olacağı bildirildi. San Francisco Bay Area, Tampa ve Boston, 14. genişleme kulübü için üç finalistti. Bu takımların 2024 sezonuna katılması bekleniyor.

Ulusal Kadın Futbol Ligi sezonu Şubat’tan Ekim’e kadar sürer ve NWSL Challenge Cup, düzenli sezon ve play-offleri içerir. Düzenli sezonda, her takım çift round-robin formatında 22 ev ve deplasman oyunu oynar.

2022 sezonu için her takımın maaş tavanı 1.1 milyon dolar ve oyuncu başına minimum maaş 35.000 dolardır.

ABD kadın futbol programının güçlü yapısı, en iyi sporcuların ortaya çıkmasını sağlamış ve ABD KFT’nin bu kadar başarılı olmasının nedenidir. Birçok genç kız, ABD KFT oyuncularından ilham alır ve erken yaşta profesyonel futbolcu olma hedeflerini belirler, bu da oyunu ileri taşımaya yardımcı olur.

Dünya genelinde kadın futbol liglerinin dağılımı şu şekildedir:

  • İngiltere – 12 takım (Women’s Super League)
  • İspanya – 16 takım (Primera Division)
  • Fransa – 12 takım (D1 Arkema)
  • Almanya – 12 takım (FLYERALARM Frauen-Bundesliga)
  • İsveç – 12 takım (Damallsvenskan)
  • Norveç – 10 takım (Toppserien)
  • Japonya – 12 takım (WE League)
  • Avustralya – 9 takım (A-League Women)
  • Türkiye – 16 takım (Kadınlar Süper Ligi)

KADIN FUTBOLU İZLENME ORANLARI

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Kadın Futbol Ligi veya NWSL, 2021 sezonunda izlenme rekorlarını neredeyse %300 artırdı. Birleşik Krallık’ta ise 2021’de 6.2 milyon kişi, bir İngiliz Premier Lig maçını televizyonda izlemeden canlı olarak Women’s Super League maçını izledi. (Bu, toplam nüfusun %10’u demektir.)

Bu seyirci artışının, ligin CBS Sports ve Twitch gibi izleme platformlarıyla yaptığı ortaklıkların etkisiyle olması muhtemeldir. Gelecek yıllarda, dünya genelinde kadın futbol oyunlarına daha fazla yatırım yapılması beklenmektedir. Bu ilgi artışı, daha fazla görünürlük ve sponsorluk çekmeye yardımcı olacaktır.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası, şüphesiz kadın futbolunu tanıtmak ve genişletmek için büyük bir etki yaratmıştır. Her geçen Kadınlar Dünya Kupası’yla birlikte izleyici sayıları artmaktadır. 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası, 1.12 milyar izleyiciyi aşarak dünya genelinde en önemli kadın spor etkinliği haline geldi.

Bu her dört yılda bir düzenlenen etkinlik, dünyanın dört bir yanındaki en iyi kadın futbolcuları bir araya getirir ve performansları gelecek nesillere ilham kaynağı olur.

DÜNYANIN EN İYİ KADIN FUTBOLCUSU

Peki, dünyanın en iyi kadın futbolcusu kimdir? Tartışmalı olarak, en heyecan verici kadın futbolcularından biri, efsanevi Brezilyalı oyuncu Marta Vieira da Silva’dır. Marta, FIFA Yılın Oyuncusu/En İyi FIFA Kadın Oyuncu ödülünü altı kez kazanmıştır. Ayrıca, Kadınlar Dünya Kupası tarihinde en çok gol atan oyuncu unvanını elinde bulundurmakta ve fileleri 17 kez havalandırmıştır.

İspanyol ve Barcelona yıldızı Alexia Putellas, 2021 ve 2022’de Ballon d’Or’u ve FIFA Yılın Kadın Futbolcusu Ödülü’nü kazandı ve bunu Chelsea’nin Sam Kerr ve takım arkadaşı Jennifer Hermoso’nun önünde sıkı bir yarışla başardı.

Kadın futbolunda bir diğer ikonik figür ise 1991’de düzenlenen ilk Kadınlar Dünya Kupası’nda boy gösteren Mia Hamm’dir. Birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi ABD oyuncusu olarak kabul edilmektedir. ABD Kadın Milli Takımı’ndaki kariyeri 17 yıl sürdü ve 1996 ve 2004 Olimpiyatları’nda iki Dünya Kupası ve iki altın madalya kazandı.

EN İYİ KADIN FUTBOL TAKIMLARI

Dünya genelindeki en iyi kadın futbol kulüplerinden bazıları, şu anda Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan FC Barcelona, Chelsea, FC Wolfsburg, İsveç’teki Umea IK, Arsenal ve Fransa’daki Olympique Lyonnais’tir. Bu kulüpler, son yirmi yıl içinde başarılı dönemler geçirmiş ve kendi ülkelerinde elit kulüplerdir.

KADINLAR DÜNYA KUPASI NE KADAR SIKLIKLA OYNANIR?

Kadınlar Dünya Kupası, her dört yılda bir düzenlenir. İlk FIFA Kadınlar Dünya Şampiyonası 1991’de Çin’de düzenlendi. 8 Kadınlar Dünya Kupası düzenlendi ve bir sonraki 2023’te planlanmıştır. Sekiz Dünya Kupası’nda dört ulusal takım sekiz şampiyonluk kazandı. Bunlar ABD (3 kez), Almanya (2 kez) ile Japonya ve Norveç (sırasıyla bir kez)dir.

Kadınlar Dünya Kupası, altı ülke tarafından ev sahipliği yapılmıştır. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, turnuvaya ikişer kez ev sahipliği yaparken, Kanada, Fransa, Almanya ve İsveç birer kez ev sahipliği yapmıştır.

KADIN FUTBOLUNDA GELECEK İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ YOL

Görüldüğü gibi, kadın futbolu 1880’lerden bu yana uzun bir yol kat etti. Kadın futbolunun erkek futboluna hızla yetiştiği gözlemleniyor. 50 yıllık bir gerileme göz önüne alındığında bu şaşırtıcı bir başarı. Ancak, hala ciddi bir tartışmaya neden olan bir alan, erkek ve kadın profesyonel futbolcular arasındaki maaş uçurumudur.

ABD Kadın Milli Takımı (USWNT), bu eşit ücret mücadelesinde öncülük ediyor ve 2019’da ABD Futbol Federasyonu’na karşı bir dava açtı. Kadın futbolunun en yüksek ücretli oyuncularından biri olmalarına rağmen, ABD takımı, ücret ayrımcılığına karşı mücadele etmeye kararlıydı. Erkek takımından daha fazla gelir elde etmelerine rağmen, kadın futbolcuların kazandıkları sadece erkeklerin kazandığının bir kesiri olduğunu savundular.

Tarihteki en yüksek ücretli kadın futbol oyuncusu, eski USWNT yıldızı Carli Lloyd’dur. Yıllık maaşı 518,000 dolar olarak tahmin ediliyordu. Buna karşılık dünyanın en çok kazanan erkek futbolcusu Lionel Messi, haftada üç milyon dolardan fazla kazanıyor.

ABD kadın futbolu ücret uçurumu, profesyonel seviyedeki tüm oyuncuların genel yayılımını incelediğinizde daha da belirgin hale geliyor. Örneğin, 2022’de NWSL’de bir oyuncunun minimum lig maaşı 35,000 dolardı. Buna karşılık erkek oyuncular için belirlenen MLS’de minimum maaş 70,250 dolardı.

Bu uçurum, İngiltere’deki kadın profesyonel futbol oyununa baktığınızda daha da çarpıcı hale geliyor; çoğu profesyonel EPL oyuncusu, bir WSL sezonundaki çoğu oyuncunun kazandığından daha fazlasını bir günde kazanıyor.

Kadın futbolundaki cinsiyet ücret uçurumunu kapatmak için daha çok çalışma yapılması gerekiyor, ancak gelecek umut vaat ediyor. Son yıllarda patlayan ilgi ile oyun muhtemelen daha fazla dikkat çekecek ve yatırım çekecek.

KADIN FUTBOLU İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kadın futbolunu oynayan ilk kadın kimdi?

İlk kadın futbolcusunu belirlemek zordur, çünkü kadınlar yüzyıllardır gayri resmi olarak futbol oynamaktadırlar.

İlk kadın futbol maçı ne zaman oynandı?

İlk kaydedilen kadın futbol maçı 1895 yılında İskoçya’da gerçekleşti. İki kadın fabrika işçisi takımı arasında oynandı ve o dönemde İskoç basını tarafından belgelendi. Ancak kadın futbolunun tarihi, bu tarihten çok daha eskiye dayanmaktadır ve kadınlar tarafından yüzyıllardır çeşitli şekillerde oynanmaktadır. Bugün bildiğimiz modern futbol versiyonu, 19. ve 20. yüzyılın başlarında gelişti ve ilk uluslararası kadın futbol maçı 1920’de Fransa ve İngiltere arasında gerçekleşti.

Bir kadın erkek futbol takımında oynayabilir mi?

Genellikle kadınların erkek futbol takımlarında oynaması nadirdir, çünkü genellikle erkek ve kadın oyuncular arasında fiziksel yetenekler ve oyun tarzları arasında önemli farklar bulunmaktadır. Ancak kadınların çeşitli seviyelerde erkek takımlarında oynadığı birkaç örnek vardır. Bazı durumlarda kadınlar, gençlik veya amatör seviyelerde başarıyla rekabet edebilmişken, diğer durumlarda profesyonel olarak oynamışlardır.

Üniversite düzeyinde futbol ne zaman başladı?

ABD’de kadın futbolu uzun yıllardır üniversite düzeyinde oynanmaktadır. İlk kaydedilen üniversite arası futbol maçı 1895’te Stanford Üniversitesi ile California Üniversitesi, Berkeley arasında gerçekleşti. Ancak 1970’lerde ve 1980’lerde kadın futbolu üniversite düzeyinde geniş tanıma ve destek kazanmaya başladı. NCAA, 1982’de bir futbol şampiyonasını sponsorlamaya başladı ve spor o zamandan beri üniversite sporunun popüler ve rekabetçi bir parçası haline geldi.

Kadın profesyonel futbolu ne zaman başladı?

Kadın profesyonel futbolun tarihi, evrim geçirdiği için karmaşıktır ve farklı dönemlerde kadın futbolu için çeşitli profesyonel ligler ve turnuvalar olmuştur. Ancak Amerika’da ilk profesyonel kadın futbol ligi, 2001’de kurulan ve 2003’te kapanan Women’s United Soccer Association (WUSA) idi. NWSL ne kadar süredir var? National Women’s Soccer League (NWSL), 2012’de kuruldu, bu nedenle on yılı aşkın bir süredir var. Ülkenin en üst düzey kadın profesyonel futbol ligi olup şu anda on iki takımdan oluşmaktadır.

Avrupa’nın en üst kadın ligi nedir?

Women’s Super League (WSL), İngiltere’nin en üst kadın futbol ligi. 2010 yılında kurulan bu lig, Football Association tarafından yönetilmekte olup on iki profesyonel takıma sahiptir.

Kaç profesyonel futbol takımı bulunmaktadır?

Tam olarak kaç tane dünya çapında profesyonel kadın futbol takımı olduğunu belirlemek zordur, çünkü spor farklı profesyonellik seviyelerinde oynanmaktadır ve birçok farklı lig ve turnuva bulunmaktadır. Ancak bazı üst düzey profesyonel ligler şunları içermektedir:

•             Amerika Birleşik Devletleri’nde National Women’s Soccer League (NWSL)

•             İngiltere’de FA Women’s Super League (FA WSL)

•             Almanya’da Frauen-Bundesliga

•             Fransa’da Division 1 Féminine

•             İspanya’da Primera División Femenina

Dünya çapında kadın futbolu için diğer birçok profesyonel lig ve turnuva da bulunmaktadır; bunlar arasında İsveç, Avustralya, Kanada, Brezilya ve Japonya yer almaktadır.

USWNT futbol takımı ne zaman kuruldu?

Amerika Birleşik Devletleri kadın milli futbol takımı (USWNT), 1985 yılında kuruldu. Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu (USSF), Amerika’daki futbolun yönetim organı tarafından kontrol edilmektedir.

İlk kadınlar Dünya Kupası ne zaman başladı?

İlk FIFA Kadınlar Dünya Kupası 1991 yılında düzenlendi. Çin’de gerçekleşen turnuva, finalde Norveç’i 2-1 mağlup eden Amerika Birleşik Devletleri tarafından kazanıldı. O tarihten sonra kadın futbolu her dört yılda bir düzenlenen bir etkinlik haline geldi ve dünya çapındaki kadın futbolunun en üst düzey uluslararası turnuvalarından biri haline geldi. En son Kadınlar Dünya Kupası ne zaman düzenlendi? En son Kadınlar Dünya Kupası 2019’da gerçekleşti ve finalde Hollanda’yı 2-0 mağlup eden Amerika Birleşik Devletleri tarafından kazanıldı.

İlk kadınlar Dünya Kupası’na kaç takım katıldı?

İlk FIFA Kadınlar Dünya Kupası 1991’de düzenlendi ve 12 takım katıldı. Takımlar arasında Arjantin, Brezilya, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, İtalya, Japonya, Nijerya, Norveç, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktaydı.

ABD kadın futbol takımı kaç Dünya Kupası kazandı?

Amerika Birleşik Devletleri kadın milli futbol takımı, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nı dört kez kazanmıştır. İlk kez 1991’de turnuvanın açılışında kazandılar ve ardından 1999, 2015 ve 2019’da bir kez daha kazandılar. ABD takımı ayrıca üç kez Dünya Kupası’nda ikinci olmuş ve kadın futbolunda dört Olimpiyat altın madalyası kazanmıştır. ABD takımı dünya genelinde en başarılı takımlardan biri olarak kabul edilir ve küresel büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynamıştır.

Kadın futbolu ne zaman Olimpik bir spor oldu?

Kadın futbolu, 1996 Yaz Olimpiyatları’nda Atlanta, Georgia’daki programa dahil edildiğinde Olimpik bir spor haline geldi. İlk Olimpiyat turnuvasını kazanan Amerika Birleşik Devletleri, finalde Çin Halk Cumhuriyeti’ni 2-1 mağlup etti. O zamandan beri kadın futbolu Olimpik programın düzenli bir parçası olmuştur ve Olimpiyat Oyunları’ndaki en popüler ve rekabetçi sporlardan biridir.

Tagged Başarı, cinsiyet eşitliği, en iyi kadın futbolcular, eşitlik, futbol, Kadın Futbolu, kadın futbolu haberleri, kadın futbolu nedir, kadın futbolu takımları, kadın futbolu tarihi, kadın futbolu turnuvaları, mücadele, spor

Editör: Gülten Akgül

Yorum Yaz