​Tam zamanlı kısıtlamanın ilk cuma namazı kılındı

Türkiye genelinde uygulanan 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında Mardinli vatandaşlar, evlerine en yakın camiye giderek Cuma namazını kıldı.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Türkiye genelinde uygulanan 17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması altında kılınan Cuma namazında camiler alışılmış kalabalık cemaatlerinden mahrum kaldı.

Tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlamasının ilk cuma namazı Covid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında sosyal mesafenin korunduğu saf düzeninde maskelerle kılındı.

“İnfak toplumun şifasıdır”

Verilen vaazın ardından hutbe okundu.  Mardin'in merkez Artuklu ilçesindeki Şakir Nuhoğlu Camisinde “İnfak toplumun şifasıdır” başlıklı cuma hutbesini okuyan İmam Abdullatif Bilgin, infak ile ilgili ayet ve hadisler okudu.

 

"İnfak, Allah’ın bize emanet ettiği mal ve servetten, verdiği nimetlerden başkalarına da ikram etmektir.” diyen İmam Bilgin, “İhtiyaç sahiplerini koruyup gözetmek, onlara kol kanat germektir. Ailemize, akrabamıza, komşumuza, din kardeşimize hâsılı tüm insanlığa faydalı olmak için çaba göstermektir.” dedi.

İnfakın bedenlere, ruhlara ve toplumlara şifa olduğunu kaydeden Bilgin, “Bizler, infakla nefsimizi ve malımızı arındırırız. Üzüntü ve kederi paylaşır, Rabbimizin hoşnutluğunu kazanırız.” diye konuştu.

İmam Bilgin sözlerine şöyle devam etti: “Kardeşlerimizle aramızdaki ahenk, huzur, birlik ve beraberlik infakla pekişir. Yardımlaşma ve dayanışma, infakla yaygınlaşır. Ve nihayet müminler infakla Cenâb-ı Hakk’ın nusretine nail olur. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: ‘Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece, Allah da onun yardımcısı olur.’ O halde, kardeşlerimizin üzerimizdeki haklarını gönül huzuru içinde onlara ulaştıralım. Fakir ve yoksullara, yetim ve kimsesizlere destek olalım. Fitre ve zekâtımızla başta akraba ve komşularımız olmak üzere bütün ihtiyaç sahiplerinin dertlerine derman olmaya çalışalım. Unutmayalım ki, sevdiğimiz şeylerden Allah yolunda infak etmedikçe iyiliğe asla ulaşamayız.”

YORUMLAR

  • Hocanın (İmamın) Dediğini Yap (Söylediğini Dinle), Arkasından Gitme (Yaptığını Yapma)

    hocanın dediğini yap söylediğini dinle, yaptığını yapma

Yorum Ekle