Tanrı Sana Küsmedi - Yusuf Özkan Özburun Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Tanrı Sana Küsmedi kimin eseri? Tanrı Sana Küsmedi kitabının yazarı kimdir? Tanrı Sana Küsmedi konusu ve anafikri nedir? Tanrı Sana Küsmedi kitabı ne anlatıyor? Tanrı Sana Küsmedi PDF indirme linki var mı? Tanrı Sana Küsmedi kitabının yazarı Yusuf Özkan Özburun kimdir? İşte Tanrı Sana Küsmedi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Senai Demirci

Yazar: Yusuf Özkan Özburun

Yayın Evi: Bilge Yayıncılık

İSBN: 9789759139148

Sayfa Sayısı: 160

Tanrı Sana Küsmedi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

İstanbul'un Çamlıca Tepesi'nde bazen asude, bazen dar vakitlerde yazıldı bu kitap. İki yazar, yaklaşık on beş yıldır devam eden, birbirlerini tüketen değil çoğaltıp meyvelendiren dostluklarının mahsulünden bir demet sunmayı deniyor size... Kitapta, tam kırk başlık seçtik ki bu kırk başlık, tek tek bir araya gelinerek, teknolojik uzaklıklar araya girmeden, yüzleşilerek yazıldı. Biz bu kırk başlığı kendimiz için bir "kırk çıkarmak" (erbain) saydık. Kitabın içinde bazı konuların ve cümlelerin tekrar ediliyor gibi görünmesi, o cümlelerin önemi dolayısıyladır. Üstelik bir şeye çok ihtiyaç varsa bunun tekrar tekrar vurgulanması bir inceliktir diye düşündük. Hem, tuğlaların üst üste konulmasının bir tekrar olduğunu kim iddia edebilir? Tekrar ile kurulur bütün sağlam binalar... Bazı başlıklarda yakın anlamlılık varsa, bu da nüansları, farklı pencerelerden bakışları dikkate sunmak içindir. Kitabın ilk başlığından itibaren kimi özel ifadeler hariç bütün cümlelere küçük harfle başladık ki bunun derindeki sebebini anlamak size düşüyor...

Biz, bir "gönül dağı"nı tırmanan iki yolcuyuz ki yolda düşündüklerimizi sizinle paylaşmak istedik, yolcunun azığını bölüşmesi gibi.

Sözün özü, yaratıcı diye bildiğiniz ama bir türlü tanışamadığınız Rabbimizle sizi yormadan, kırmadan, usandırmadan, yanıltmadan tanıştırmak istiyoruz.

O'nunlasın her zaman... Bütün internet bağlantılarından daha hızlı, tüm kısa mesajlardan doğrudan, tüm plastik kahramanlardan daha gerçek, tüm tv dizilerinden daha dostça. O varken "yalnızlık" sadece bir kelimedir. O'na yakın olduğun oranda yalnız değilsin, O'ndan uzaklığın oranda yalnızsın.

(Tanıtım Bülteninden)

Tanrı Sana Küsmedi Alıntıları - Sözleri

 • "hepimizin sonu sonsuzluk"
 • Yürüyüşünü düzelttiğin anda, ayaklarına eski hesapları dolarlar.
 • ... Cehennem ve ateş ise, senin kendi tercihlerinin sonucudur. Tercihlerinle sınandığın şu dünyada, kendi geleceğini kendi ellerinle inşa ediyorsun. Kendi kalbinin inadına giderek, kendi ruhunun ihtiyaçlarına sağırlaşarak, kendini sonsuz yoksunluğu mahkum ediyor olabilirsin. Hayır, hayır ; Rabbin yakmıyor kulunu, kul kendi ateşini yanında taşıyor, kendi kendisini ateşe atıyor.
 • Hem ne diyordu şair: "cehennem ne ki zaten, insanın kendi cehennem..."
 • O düştüğün zamanlarda, ard arda hatalar yaptığın vakitlerde bile seninle.. 'bana dua et, yüzünü, gönlünü bana çevir, sahte oyuncakların avuntusundan geç ki sana elimi uzatayım' diyor adeta... O düşenin elinden tutan, yaralıya merhem olan diyor ki, "Ben, uğrumda kalpleri kırık olanların yanındayım..."
 • Kızına koca olacak adama, modern babanın ilk sorusuna bir bak: "Evin var mı, araban var mı, işin var mı?" peki ama sorarım ben de, bu Baba ilk olarak niye şunları aramaz ve sormaz: " kalbin var mı, merhametin var mı, vicdanın var mı, kafanda düşünce adına dolaşan bir şeyler var mı, gözünde dolar işareti yerine başka işaretler var mı, kızıma (ya da oğluma) bir et parçası olarak bakmayacak bakış açısı var mı?" evet, sorarım size...
 • sen başının dara düştüğü zamanlar hariç ondan yüz çevirsen de, sık sık O'nu unutsan da, geçmişte verdiğin söze ihanet etsen de, en ufak yönelişinde sana dağlarca koşan kim?
 • Birgün Rabbin elçisi İbrahim şöyle dedi: "rabbim, bana öldükten sonra nasıl dirileceğimi göster." bunun üzerine, "yoksa inanmıyor musun?" dendi. "hayır," dedi İbrahim, "sadece kalbim de inansın istiyorum."
 • Rabb'inin seni sevmesi için bir yüzün olması gerekmedi. Rabb'inin seni sevmesi için bir yüreğinin olması gerekmedi. Rabb'inin seni sevmesi için O'nu hatırlaman gerekmedi. Rabbin seni hiç koşulsuz sevdi. ve hala seviyor farkında mısın? Sen O'nu unutsan da O seni unutmuyor. Sen O'na isyan etsen de O senden umut kesmiyor. Seni yaradan senin cinsinden biri değil ki en küçük bir sorunla yıkılsın, beklentileri gerçekleşmezse umutsuzluğa düşsün? Umudun kaynağı olan, umudu yaradan nasıl umudunu keser? Senin göklerde yazılı olan adın umuttur, bilesin...
 • Hata yapmana değil hatalarından dolayı özür dilemene önem veriyor..
 • Oysa rabbin hata edebileceğini biliyor. Yaratan bilmez mi? Kusurların olabileceğini sana açıkça söylüyor. Bağışlayacağını en başından kulağına fısıldıyor. Senden sadece hatanı kabullenmeni istiyor. İçten içe duyduğun pişmanlığı bile özür sayıyor. Affediyor, affederek seviyor, severek affediyor.
 • .... Rabbin seni yoklukta buldu. seni yoktan var etti. seni hiç yokken sevdi. seni sevdiği için var etti. başkaları seni var olduğun için sevdi. ...
 • Modern hayatın koridorlarında bize bir sürü muamelesi yapıldığını görmüyor musun? İş hayatının bir arenayı andıran mezbahanesi rekabetin vahşi kollarıyla kalbini ısırırken seni öncelikle sıradanlaştırmıyor mu? ama Rabbimiz için biz tek tek hepimiz sürünün sıradan bir koyunu değiliz (hatta koyun bile değiliz...)
 • Sorularınla, acılarınla baş başa, seni sevdiğini söyleyenlerin etrafında bir bir ayrıldığı zamanlarda, sana rahmetin kucağını açmış bekleyen, bir karınca ormanında kara bir karınca olarak kaldığını düşündüğün zamanlarda bile sana muhatap olacak bir yaratıcın var..
 • O varken “yalnızlık” sadece bir kelimedir. O’na yakın olduğun oranda yalnız değilsin. O’ndan uzaklaştığın oranda yalnızsın..

Tanrı Sana Küsmedi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

İHL yılların da boş dersler de kitap okuma alışkanlığı edinmiştim. Tabi o yıllarda Okumamım hızlanması ve kitap okuma alışkanlığını edinmek için Roman ve sade anlaşılır kitaplar tercih ederdim. Birgün bir arkadaşım sağolsun "Tanrı sana küsmedi" kitabını hediye etti. O gün içerisin kitabı bitirdim. Kısa sürede bitirmemin nedeni, Kitabın sade anlaşılır ve kısa kısa şiirsel bir anlatımla ele alınmasından kaynaklanıyordu. Çok hoşuma gitmişti. Zira Rabbimi biraz daha tanımama neden olmuştu. Şuan her ne kadar yazarın bir çok görüşlerine katılmasam da o yıllarda kitabından epey istifade etmiştim. Kitap Allah'u teâlâ ile kullar arasındaki ilişkilerden bahsediyor. 7., 8., Ve lisede ki arkadaşlara öneririm. (Amine Demir Gülsever)

Tesbih çek, namaz kıl, Mekke'yi ziyaret ve orada tavaf et! Mübarek yerlerde, yahut Kabenin etrafında, yedi defa değil, yetmiş defa dolaş! Sen yine Allah adamı değilsin! Bir kimse ki hırs'a, doymazlığa kapılır, nefsini tutamaz, o insanın asıl dinden haberi yok demektir. Bilemem Rey şehrinin kadısı mı yaptığı yolsuzluklardan dolayı daha günahkâr, daha suçludur; yoksa sevgilisi hakkında şiir söyleyen şair mi?.. Nice fakihlerin âlimleri vardır ki, şaşkınlık içinde yuvarlanırlar, sonra da sözlerini hep gökten inmiş kitaba dayarlar. Sizin Kur'an okuyanınız, onu nağmelerle okuyarak şarkı söylemek, hevesindedir. Nasıl oluyor da tepenize belâlar, musibetler yağmıyor; nasıl oluyor da altınızda yer sarsıntılara uğramıyor? yazar/necip-fazil-kisakurek / kitap/edebiyat-mahkemeleri--52082 / DOĞU EDEBİYATI (zaimoğlu mehmet)

İstanbul'un Çamlıca Tepesi'nde bazen asude, bazen dar vakitlerde yazıldı bu kitap. İki yazar, yaklaşık on beş yıldır devam eden, birbirlerini tüketen değil çoğaltıp meyvelendiren dostluklarının mahsulünden bir demet sunmayı deniyoruz size. Kitapta tam kırk başlık seçtik ki bu kırk başlık, tek tek bir araya gelinerek, teknolojik uzaklıklar araya girmeden, yüzleşilerek yazıldı. Biz bu kırık başlığı kendimiz için bir kırk çıkarmak saydık. (Hakan Arıkan)

Tanrı Sana Küsmedi PDF indirme linki var mı?

Yusuf Özkan Özburun - Tanrı Sana Küsmedi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Tanrı Sana Küsmedi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Yusuf Özkan Özburun Kimdir?

1972, Nevşehir doğumlu. İlkokulu Nevşehir′de, ortaokul ve liseyi Ankara′da tamamlayan Özburun, 1989 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü′nden 1993 yılında mezun oldu. Aynı fakültenin Felsefe Tarihi Bölümü′nde yüksek lisans eğitimine devam etti.

İlk yazı ve şiirlerini lise yıllarında yayımlamaya başlayan Özburun, Dergâh, Kırklar, Yansıma, Kelime gibi pek çok dergide yazdı, kimi gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Halen aktif bir şekilde yazı serüvenini sürdürüyor. Felsefe öğretmenliği, editörlük ve genel yayın yönetmenliği gibi alanlarda çalışmaları olan Özburun, şu an radyo ve tv programları yapmaya, kitapların dünyasında dolaşmaya ve sosyoloji- psikoloji- düşünce konularında seminerler vermeye devam etmektedir. Yayımlanmış ve yayıma hazır eserlerinin yanında, Türkçeye kazandırılmasına ve yayına hazırlanmasına katkıda bulunduğu 200′ü aşkın eser bulunmaktadır.

 

Yayımlanmış Eserlerinden Bazıları:

• Toprak Kabın Türküsü (1993)/ Şiir

• Münzevi Sözler (1994)/ Şiir

• Kıvılcımlar Kitabı (1997)/ Şiir

• Son Ağaç (2002)/ Şiir

• Hatırla Beni Hayat (2003)/ Deneme

• Tanrı Sana Küsmedi (2006)/ Deneme (Senai Demirci ile birlikte) • İnsan Sıcağı Öyküleri (2005)/ Hazırlayan • Yaşama Sevinci Öyküleri (2005)/ Hazırlayan • Hayata Dokunan Öyküler (2005) Hazırlayan

 

 

Yusuf Özkan Özburun Kitapları - Eserleri

 • Rabbin Sana Küsmedi
 • Tanrı Sana Küsmedi
 • Teselliler Kitabı
 • Düştüğün Yerden Kalkacaksın
 • İnsan Sıcağı Öyküleri
 • Hatırla Beni Hayat
 • Yaşama Sevinci Öyküleri
 • Hayata Dokunan Öyküler
 • Yaşama Ustası
 • Kıvılcımlar Kitabı
 • Rind ve Zahid Akıl ve Kalbin Söyleşisi Fuzuli

Yusuf Özkan Özburun Alıntıları - Sözleri

 • sen başının dara düştüğü zamanlar hariç ondan yüz çevirsen de, sık sık O'nu unutsan da, geçmişte verdiğin söze ihanet etsen de, en ufak yönelişinde sana dağlarca koşan kim? (Tanrı Sana Küsmedi)
 • kopsun leylimden kopacak olan nehar (Kıvılcımlar Kitabı)
 • Allah adına vazgeçtiğin şeylerden sanma ki ayrılıyorsun.... (Teselliler Kitabı)
 • | İnsan, bazen mutlu, bazen mutsuz yaşamında geçirdiği her evreyi, yeniden yaşar. Bunlar, eskiyen silik fotoğraflar gibidir. Renkleri solda da, yırtılıp paralansa da; bakarsınız ki, o eskimiş dediğiniz zaman dilimleri, zihnimizde tüm renkleriyle birden canlanıvermiş.. (İnsan Sıcağı Öyküleri)
 • Birgün Rabbin elçisi İbrahim şöyle dedi: "rabbim, bana öldükten sonra nasıl dirileceğimi göster." bunun üzerine, "yoksa inanmıyor musun?" dendi. "hayır," dedi İbrahim, "sadece kalbim de inansın istiyorum." (Tanrı Sana Küsmedi)
 • Binlerce sebebim var yaşamaya... Yenmek için her gün umutsuzluğu, silkinmek için üzerimdeki uyuşukluktan, koşmak için umudun ayak izinde ve "merhaba" demek için yeni bir güne... (Yaşama Sevinci Öyküleri)
 • Sorularınla, acılarınla baş başa, seni sevdiğini söyleyenlerin etrafında bir bir ayrıldığı zamanlarda, sana rahmetin kucağını açmış bekleyen, bir karınca ormanında kara bir karınca olarak kaldığını düşündüğün zamanlarda bile sana muhatap olacak bir yaratıcın var.. (Tanrı Sana Küsmedi)
 • "Yardım gördüğü eli ısıran bir kediye nankör denirse,tüm varlığını borçlu olduğun birini unutmaya,O yokmuş gibi yaşamaya,sadece başın dara düşünce O'nu hatırlamaya ne denir ? " (Rabbin Sana Küsmedi)
 • Gökyüzü o kadar esrarlı olurdu ki , Samanyolu ' na mekân tutmak, gökyüzünün çocuğu olup yıldızlarla arkadaş olmak isterdim . (İnsan Sıcağı Öyküleri)
 • Kitap okurken tüm hayalinizi, kavramlarınızı, zihinsel eforunuzu ,hafızanızı seferber etmek durumundasınız. (Düştüğün Yerden Kalkacaksın)
 • Rabb'inin seni sevmesi için bir yüzün olması gerekmedi. Rabb'inin seni sevmesi için bir yüreğinin olması gerekmedi. Rabb'inin seni sevmesi için O'nu hatırlaman gerekmedi. Rabbin seni hiç koşulsuz sevdi. ve hala seviyor farkında mısın? Sen O'nu unutsan da O seni unutmuyor. Sen O'na isyan etsen de O senden umut kesmiyor. Seni yaradan senin cinsinden biri değil ki en küçük bir sorunla yıkılsın, beklentileri gerçekleşmezse umutsuzluğa düşsün? Umudun kaynağı olan, umudu yaradan nasıl umudunu keser? Senin göklerde yazılı olan adın umuttur, bilesin... (Tanrı Sana Küsmedi)
 • O varken “yalnızlık” sadece bir kelimedir. O’na yakın olduğun oranda yalnız değilsin. O’ndan uzaklaştığın oranda yalnızsın.. (Tanrı Sana Küsmedi)
 • İnsanım, insanım, insanım: Bir zerreden yayıldı şanım, ben ki cihana sığmadım. (Hatırla Beni Hayat)
 • Gülün dikeni eline battığında dikeni de hediye olarak görebiliyor musun, mesele bu. (Teselliler Kitabı)
 • .. ve sorarım sana, kusursuzluk beklentisi başlı başına bir kusur değil midir! (Rabbin Sana Küsmedi)
 • Bir tek sana hükmüm geçmez Celladımsın ey zaman (Hatırla Beni Hayat)
 • "Benim kalbim temiz"deyip de, kendilerini de seni de modern zamanların incelikle ayarlanmış sapkınlıklarına ayartmaya hevesli olanları ciddiye almayın. (Rabbin Sana Küsmedi)
 • | Bu armağanın varlığına inanması için görmesi gerekmiyordu. Sevginin aydınlatamayacağı hiçbir karanlık yoktu çünkü.. (İnsan Sıcağı Öyküleri)
 • Hikmete ve irfana dönüşmeyen bilgi ve malumat hamallığı desen; eski zaman bilgesinin “ Cehalet mutluluktur ” deyişine rahmet okutturuyor. (Teselliler Kitabı)
 • "Bunca varlık var iken gitmez gönül darlığı" diyor Yunus. (Hatırla Beni Hayat)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle