Tarihi Kilise Yeniden Satılığa Çıkarıldı

Mardin’de tarihi Bin 700 yıllık geçmişi bulunan kilise tescili olan bina, internet üzerinden satışa çıkarıldı. Satış önceliğini Süryani cemaatine veren tapu sahibi Murat Tekcan, cemaatten olumsuz yanıt alması üzerine satılık ilanını yenileyerek artık gelen herkesle anlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

YAŞAM ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Mardin’de satılığa çıkarılan Bin 700 Yıllık tarihi geçmişi olan kilise tescilli bina’da tapu sahibi tarafından öncelik Süryani Cemaatine verildi.

Cemaatten olumsuz yanıt alana tapu sahibi Murat Tekcan, İlanı yenileyerek artık satışın herkese açık olduğunu belirtti.

Tarihi Mor Yuhanna Süryani Kilisesi daha önce 2012 ve 2015 yılları arasında satışa çıkarılmıştı.

Yeniden internet üzerinden ilana alınan tarihi kilise binası, 1 Milyon dolar fiyat biçildi.

Kilise, Artuklu İlçesi Teker Mahallesi’nde dar bir sokakta yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının kültür varlığı olarak tescilli Mor Yuhanna Süryani Kilisesi sahibi Murat Tekcan, silsile yoluyla babadan oğula günümüze kadar geldiğini ve son tapu sahibinin de kendisi olduğunu belirtti.

Tekcan, “Buranın mülkiyeti yaklaşık üç asırdır Müslümanların elinde. Daha önceden Hristiyan bir ailenin elindeydi. Burası tahin değirmeni olarak geçiyor. Daha önceden burası kilise olarak kullanılmış, yaklaşık tarihi 1700 yıllık tescilli bir yer. Burayı bana babam verdi, babamdan miras kaldı.” dedi.

Satış önceliğini Süryani cemaatine verdiklerini belirten Tekcan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz onlara öyle bir teklif verdi ki, dedik ki ‘bu ilanı 160 ülkede verelim, bir fon yapalım benim adıma. para orada toplansın bütün Süryani cemaatinden para toplayalım bağış olarak. Ben paramı alayım, sizde kiliseye alın, burası size ait bir yer, özümünüze ait bir yer ve buranın bir Süryani cemaatinin almasını ben çok çok istiyorum’ dedim. biz fonu teklif ettik onlara. Başta kabul ettiler, tamam dediler, güler yüzle çok güzel bir fikir dediler. Biz onlara vermek istedik, hatta başka müşteriye de vermek istemedik. Hatta birkaç müşteri bizi aradı, biz dedik ki biz teklifimizi vermişiz sonuçta onlarla irtibattayız ne de olsa onlarla beraber yapacağız diye. Ama maalesef olmadı. Vazgeçtiler.”

Süryani cemaatinin daha önce de Babasının yanına geldiklerini ve kiliseyi istediklerini ifade eden Tekcan, Babasının kendisi adına camii yaptırma şartını kabul etmeyerek almaktan vazgeçtiklerini söyledi.

Tekcan, Süryani cemaatinden aldığı olumsuz yanıt üzerine ilanı yenileyerek artık satışın herkese açık olacağını belirtti.

Satılığa çıkarılan Kilisenin Emlakçılığını üstlenen Mahsum Altay da, “75.000 kişiye yakın ilana bakan olmuş, 400 küsürden bir favori var. Halen de arıyorlar. Geçen gün bile yurtdışından bir müşteri aradı, incelemek istediklerini belirtti. Ben de kendilerine bilgileri gönderdim. Şu anda değerlendirme aşamasında Dediğim gibi buranın manevi bir değeri var buranın tekrar Süryaniler tekrar talipse buyursun gelsinler kendilerine verelim. Ama maalesef kendileri ile yaptığımız görüşmeler olumlu sonuçlanmadı.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle