Tarihte Kuruluş Osman'da geçen Valide Sultan Kimdir?

Kaynaklarda "vâlide-i pâdişâh", "vâlide-i saâdetpenâh", "mehd-i ulyâ-yı saltanat" şeklinde de geçmektedir. Kösem Sultan "ümmü’l-mü’minîn", Pertevniyal Sultan "ümmü’l-cihân" unvanlari kullanılmıştır. Osmanlı padişahları tahta çıktıkları zaman anneleri de Valide Sultan unvanını alarak büyük bir siyasi güce ve oldukça yüksek miktarda bir gelire sahip olurlardı. Valide Sultanlar bu geliri genellikle hastane, külliye, cami ve medrese inşa ettirmek için kullanırlar, bazen de fakirlere yiyecek dağıtmak, sünnet ettirmek, düğün yapmak gibi hayır işleri yaparlardı.

BİYOGRAFİ

ATV ekranlarının izlenme rekorları kıran Kuruluş Osman dizisinin kadrosu genişlemeye devam ediyor. Destan dizisinde hayat verdiği Ulu Ece karakteriyle akıllara kazınan Deniz Barut, Kuruluş Osman'ın kadrosuna dahil oldu. Deniz Barut, her Çarşamba akşamı yayınlanan dizide Valide İsmihan Sultan karakteriyle izleyici karşısına çıkacak. Bu noktada dizinin sevenleri, Kuruluş Osman Valide İsmihan Sultan karakteri hakkında bilgi almak için arama motorlarına yöneldi. Peki, Kuruluş Osman Valide İsmihan Sultan tarihte kimdir? Kuruluş Osman'ın İsmihan Sultan'ı Deniz Barut kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi? İşte, Deniz Barut hakkında ayrıntılı bilgiler…

KURULUŞ OSMAN İSMİHAN SULTAN TARİHTE KİMDİR?

Osmanlı hükümdarı Sultan IV. Murat Han'ın kızı olan Valide İsmihan Sultan, Selçuklu Sultanı'dır. Osmanlı tarihinde İsmihan Hatun, önemli bir yere sahip ancak dizinin geçtiği dönemde İsmihan Hatun'a dair bilgiye rastlanmıyor.

Kuruluş Osman dizisinin 105. bölüm fragmanında; Osman Bey'in, Selçuklu Sultanı Valide İsmihan Sultan'la karşı karşıya geldiği görüntüleri dikkat çekti.

Osman Bey'in fetihten fetihe koşması Selçuklu Sultanı Valide İsmihan Sultan'ın hiç hoşuna gitmez. Osman Bey'in önünü kesmek üzere Yenişehir'e gelir.

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle