Tarlada üretilen çimler yurt dışına ihraç ediliyor

Mardin-Kızıltepe kara yolunda 200 dönümlük bir arazide üretime başlanılan çimler, bölgenin ihtiyacını karşılarken üretim fazlası da Irak ve İran gibi ülkelere ihraç ediliyor.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ikamet eden peyzaj mühendisi Bilal Akyel, batı illerinden getirilen hazır çimlerin nakliyesinden kurtulmak için 200 dönümlük arazide çim ekmeye başladı.

Girişimi sayesinde 25 kişiye istihdam kapısı açılırken kaliteli çimlerin kaliteli ürün elde edilmesinin ardından Doğu ve Güneydoğu’daki birçok ilden talep gelmeye başladı.

 Bölgenin çim ihtiyacını karşılamaya başlayan Akyel, üretim fazlasını yurt dışına ihraç etmeye başladı. Hedefinin bin dönümlük arazide üretime devam ettirmek olduğunu kaydeden Akyel, yakın zamanda Suriye’den bile talep gelebileceğini söyledi.

Üretilen çimler istenilen seviyeye ulaştığında makine marifetiyle biçilirken makinenin ardından gelen işçiler de çimleri rulo haline getirilip paketler halinde TIR’lara dolduruluyor.

Akyel, tohumdan ürettiği kaliteli rulo çimlerini Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Elazığ, Malatya, Şırnak, Hakkari, Van gibi illerin yanı sıra Irak’ta bir çok kente gönderdiklerini ifade etti.

Talebin arttığını gören Akyel, 300 dönüm arazi üzerinde daha çim üretmeye karar verdi. Ancak hedef bin dönümlük arazide üretim yapmak. Ortadoğu piyasasına açıldığını ifade eden Akyel, “Peyzaj işleriyle uğraşıyoruz. Kızıltepe’de 200 dönüm çim üretim sahamız var. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun çim ihtiyacını karşılıyoruz. Hedefimiz büyük, şu an 300 dönümlük bir hedefimiz daha var. Yurtdışına ihracatımız olacak. Irak, İran gibi ülkelere ihracatımız olacak. Şu anda 300 dönüm daha arazimiz var. Onun hazırlıklarımız var. Bu sene 500 dönüm hedefimiz. Önümüzdeki yıllara bakacağız. 1000 dönüme yakın bir üretimimiz olacak. Biz nakliyeden kurtulmak için başladık, ancak şu an bölgenin ihtiyacını karşılıyoruz.” dedi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle