Tercih Rehberliği Projesi Nedir? tercihrehberligi.com giriş #BirBileneDanış

Tercih Rehberliği Projesi 2021 yılı için başladı. Tercih yapacak adaylara yönelik hazırlanan ve adayların merak ettikleri üniversite ve bölümlere ilişkin sağlıklı bilgi almalarını sağlayan Tercih Rehberliği Projesi nedir? Neyi amaçlamaktadır? İşte detaylar...

GÜNCEL EĞİTİM
PAYLAŞ:

Türkiye Gençlik STK'ları Platformu (TGSP), bilgi kirliliğinin yoğun olduğu tercih döneminde adayların üniversite ve bölümlere ilişkin sağlıklı bilgi almalarını sağlayacak bir projeye imza attı. Tercih Rehberliği adı verilen bu proje, adayların hayalini kurdukları üniversite ve bölümlerde öğrenim gören rehberler ile ücretsiz ve hızlı iletişim kurmalarına imkân sağlıyor.

2 milyonu aşkın gencin girdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları 4 Ağustos'ta açıklanıyor. 5-13 Ağustos tarihleri arasında da üniversite tercihleri yapılacak. Öğrenciler ve aileler şimdiden üniversite ve bölümlere ilişkin akıllarını kurcalayan pek çok sorunun cevabını aramaya başladı.

Türkiye Gençlik STK'ları Platformu'nun (TGSP) öncülünde Türkiye'nin önde gelen 35 gençlik STK'sının ortaklığında gerçekleştirilen Tercih Rehberliği Projesi, bu sene Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren ve tercih yapma hakkını elde eden aday gençler ile halihazırda üniversite öğrenimine devam eden gençler arasında köprü kurarak aday gençlerin bölümler hakkında güncel ve doğru bilgi almalarını kolaylaştırıyor.

4000 REHBER İLE KİŞİYE ÖZEL REHBERLİK HİZMETİ

Adaylar, tercihrehberligi.com adresinde yer alan "Tercih Yapmak İstiyorum" butonuna tıklayarak karşılarına gelen aday başvuru formunu ve hakkında bilgi almak istedikleri 3 üniversiteyi ve bölümü sistemle paylaşarak siteye kolayca kaydolabiliyor. Başvuru işleminin ardından bünyesinde 180 üniversite ve 200'den fazla bölümde öğrenim gören 4000'i aşkın nitelikli rehberin bulunduğu sistem tarafından adaylar en uygun rehberler ile eşleştiriliyor. Rehberi tarafından aranan adaylar, hayalini kurduğu üniversite ve bölümle ilgili doğru ve güncel bilgileri edinirken aklını kurcalayan tüm sorulara da rehberinin yardımı ile cevap buluyor.

Tercih Rehberliği ayrıca, hiç bilmedikleri bir şehirde yeniden düzen kuracak olan gençlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılarken karşılaşacakları muhtemel sorunların üstesinde gelmek için paydaş kurumların Türkiye'deki yurtlarının yer aldığı yurt rehberi sayfasını da kullanıma açtı.

TERCİH REHBERLİĞİ NEDİR?

Tercih Rehberliği, üniversite tercihlerini yapacak gençler ile halihazırda üniversite öğrenimine devam eden yahut yakın zaman önce mezun olmuş gençleri bir araya getiren ve kar etme amacı gütmeyen bir platformdur.

TERCİH REHBERLİĞİ NEYİ AMAÇLAR?

Tercih Rehberliği’nin amacı, üniversite ile henüz muhatap olan adayların, gerek bölümlere gerekse üniversitelere ilişkin akıllarını kurcalayan sorularına birinci ağızdan tatmin edici cevaplar bulmalarına yardımcı olmaktır.

TERCİH REHBERLİĞİ'NE KİMLER BAŞVURABİLİR?

2021 YKS sınavına girmiş ve bu yıl tercih yapacak aday gençler “Tercih Yapmak İstiyorum”; hâlihazırda üniversite öğrenimine devam eden yahut geçtiğimiz 10 yıl içerisinde üniversitelerden mezun olan gençler ise “Rehber Olmak İstiyorum” kısmından başvuru yapabilirler.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle