Toplumumuz da Çocuk Yetiştirme Tutum ve Davranışları

Ebeveynler çok çaba gösterip ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ama anne ve babaların tutum ve davranışları çocuğun gelişimini çok olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor, bunun için kendince doğru bildikleri çok yanlışlar da olabiliyor, bu yanlışları yapmalarının nedenlerinden bir tanesi ise kendi çevrelerine uygun kendi istedikleri bir şekilde çocuk yetiştirmek. Çok çocuklu aileler daha iyi bilir her çocuk farklı bir mizaçla doğar. Hocam abi yada abla küçük iken hiç öyle davranmıyordu ama kardeşi öyle davranıyor hep aileden kardeşten örnekler gelebiliyor. Çocuklar her anlamda bizi model alabiliyorlar ve bu çok zor bir süreç, bir durum.

Lütfen unutmayınız ki kaygılı ebeveynlerin kaygılı çocukları olur. Toplumumuz da eleştiri yapılırken hep olumsuzu yapıldığı için çok iyi görülen tarafları söylenilmiyor, bu sebeplerden dolayı toplum baskısı çocukların üzerinde çok ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor. Ebeveynler bu konuda daha dikkatli ve çocuklarının yanında daha özenli davranmalı, konuşmalıdırlar. Toplumumuz da her şeyin en iyisini ben bilirim ya da böylesi bizim için daha iyi,daha rahat fikriyle yola çıkıldığı için ne yazık ki büyük hatalara sebebiyet verebiliyor. Bizim toplumumuz da en çok karşılaştığımız ebeveyn tutumlarına örnek verecek olursak, otoriter anne baba, aşırı hoşgörülü tutum, aşırı koruyucu, demokratik anne baba, dengesiz kararsız ve tutarsı anne baba tutumu gibi örnekler verebiliriz.

Anne ve babanın çocuklarına karşı sergiledikleri davranış şekilleri, olaylar karşısındaki sergiledikleri tutumlar anne baba ve çocuk arasındaki ilişkinin yönünü ve şeklini belirler. Psikolojisi düzgün çocuklar yetiştirebilmek için anne ve baba tutumları önemlidir. Burada yanlış özentiler de yapılabiliyor. Batılı ülkelerin çocuk yetiştirme yöntemleri gibi bunun doğru ya da yanlış olduğu kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor, tartışmaya açık bir konu. Çocuğunuz hata yaptığın da bunları uygulayabilirsiniz.

Hataların, öğrenmek için iyi bir fırsat olduğunu , tekrar denemeye teşvik etmek.

Hatayı eksik anladığı için yaptıysa bilmesi gerekenleri yeniden açıklamak.

Bağırmadan ve eleştirmeden başarmaya çalıştığı şeyin üzerinde yoğunlaşmasını sağlamak.

Çözüm bulma becerisine güvenin.

Onaylamama ya da hayal kırıklığı ifadelerinden kaçının bunun yerine cesaretlendirin. Durumu suçlamadan, açıklamaya çalışınız. Çocuk eğitiminde diğer tavsiyelere gelince öğüt vermek yerine örnek olabilirsiniz. Çocuğunuzla ilgilenin zaman ayırmaya çalışınız, sevginizi esirgemeyin. Televizyonlarınızı çocuk bakıcısı gibi kullanmayınız olumsuz davranışlardan uzak tutunuz. Çevredeki ya da kardeş kıyaslamalar da bulunmayınız her çocuk farklı mizaçla doğar. Çocuk anne ve babanın kitabıdır eğitim tepkiden ibarettir nasıl davranırsanız öyle tepkiler görürsünüz.

Ve son olarak unutulmamalıdır ki iyi bir çocuk yetiştirmek kadar büyük bir yatırım yoktur. PROF.DR.NEVZAT TARHAN
UZM. KLİNİK PSİKOLOG MUSTAFA İLHAN

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle