Trabzon’un kızları altına gidiyor | 2020 Tokyo Olimpiyatları

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 69 kiloda milli boksörümüz Busenaz Sürmeneli, 51 kiloda ise Buse Naz Çakıroğlu finale çıktı. İsimleri gibi iki milli sporcunun memleketleri de doğum günleri de aynı…

SPOR

Milli boksör Buse Naz Çakıroğlu 51 kilo yarı finalinde Tayvanlı rakibi Huang Hsiao-Wen`i mağlup ederek Tokyo 2020`de finale yükseldi.

Buse Naz Çakıroğlu Trabzonlu bir ailenin kızı... 26 Mayıs 1996’da Düzce'de dünya geldi. Başarılı sporcu kariyerine Fenerbahçe Spor Kulübü’nde devam ediyor.

Çakıroğlu, 2019’da Avrupa Şampiyonu oldu. 2021 yılında Tokyo Olimpiyatları'na katılma kotası elde etti. Türkiye'nin Olimpiyatlara kota kazanan ilk kadın boksörü oldu.

69 kilo yarı finalinde Busenaz Sürmeneli de Hindistan’dan rakibi Lovlina Borgohain'i yenerek finale yükseldi. 

2019 Dünya Şampiyonluğunu da elde eden Sürmeneli Trabzonlu bir ailenin kızı... O da 26 Mayıs 1998 doğumlu… Sürmeneli kariyerine Trabzonspor’da devam ediyor.

Türkiye için boksta tarih yazacaklar

İsimleri kadar kaderleri de benzeyen İki Trabzonlu milli sporcu, Türkiye'nin olimpiyat tarihinde ilk kez kadınlarda altın madalya mücadelesi verecek.

Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda cumartesi sabahı peş peşe final müsabakalarına çıkacak. 

Buse Naz Çakıroğlu da Bulgar Krasteva ile final müsabakasına yine cumartesi günü (TSİ) 08.15'te çıkacak. 

Busenaz Sürmeneli finalde Çinli Hong Gu ile 7 Ağustos Cumartesi günü (TSİ) 09.15'te oynanacak.


"Türk kadının gücünü gösterdik"

İlk hedefine ulaştığını söyleyen Buse Naz Çakıroğlu, Türk kadınının gücünün gösterdiklerini vurguladı: "Biz altın madalya almak için buradayız. Bütün hislerimi altın madalyadan sonra açıklayacağım."

Trabzonspor Kulübünün internet sitesinde yer alan açıklamada, Sürmeneli'nin yarı final maçındaki başarısı kutlandı.


"Türkler asla hafife alınamaz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sürmeneli, 13 yıldır bu hedef doğrultusunda çalıştığının altını çizerek, duygularını şöyle dile getirdi:

"Tüm fedakarlıkları bu hedef doğrultusunda yaptık ve Tokyo'ya da hazır halde geldik. Amacım ülkeme altın madalya ile dönmek. Ülkemde üzücü olaylar yaşanıyor. Biz Türkler olarak bir ölür bin diriliriz. Türkler asla hafife alınamaz. Böyle bir dönemde insanlara bir nebze de olsa mutluluk verdiysem ne mutlu bana. Benim maçlarım genelde ülkenin zor zamanlarına denk geliyor. Böyle olunca da bayrağımız için farklı savaşıyorum. Beni destekleyen, dua eden herkese teşekkür ederim. Hayallerimin finaline çıkacağım. Ben asla pes etmem. Hocam Cahit Süme, küçük yaştan itibaren beni bu şekilde yetiştirdi."

Sürmeneli, olimpiyatlar öncesi verdiği röportajlarda tek hedefinin, Tokyo'da altın madalya kazanmak olduğunu belirtmişti.

TRT Haber

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle