Türk Bilgeleri - Ahmet Taşağıl Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Türk Bilgeleri kimin eseri? Türk Bilgeleri kitabının yazarı kimdir? Türk Bilgeleri konusu ve anafikri nedir? Türk Bilgeleri kitabı ne anlatıyor? Türk Bilgeleri PDF indirme linki var mı? Türk Bilgeleri kitabının yazarı Ahmet Taşağıl kimdir? İşte Türk Bilgeleri kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Ahmet Taşağıl

Yayın Evi: Timaş Yayınları

İSBN: 9786050837872

Sayfa Sayısı: 320

Türk Bilgeleri Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ahmet Taşağıl, İslam öncesi Türk tarihini resmeden 55 liderin hayatını anlatıyor. Mo-tu (Mete)’dan Attila’ya, Bumın Kağan’dan Tonyukuk’a, Balamir’den Bilge Kağan’a değin İslam öncesi Türk tarihine damga vurmuş, bilinen ve bilinmeyen Eski Türklerin izini sürüyor.

Bu eserde, Türklerin anavatanı Orta Asya’dan dünyaya yayılan bu uzak geçmişin seslerini dinleyecek, tarih yapıcılarıyla tanışacak, Çin’le yapılan ‘savaş ve barış’ın yankılarını duyacak, dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan memleketin aynasını göreceksiniz.

Taşağıl, okuru; Orta Asya’nın steplerinde, Altay Dağları’nın eteklerinde, Ötüken’in vadilerinde süren konuşmaya davet ediyor. Yazarın alfabetik olarak kaydettiği Türk Bilgeleri, ilk kez tek kitapta!

Türk Bilgeleri Alıntıları - Sözleri

 • "M.Ö. 221 tarihine gelindiğinde ilk Türk hükümdarının adını öğrenebiliyoruz. Bugünkü Türkçemizde Teoman olarak yer bulan T'ou-man'ın adı geçer."
 • Çin’i en fazla korkutan Kağan Kapgan Kağan
 • "[Küre] Bir Peçenek Beyi'nin adıdır. Yaptığı askerî seferler ile Rus tarihinin en büyük kahramanlarından biri kabul edilen Svyatoslav'ı katletmiştir. Anlatılana göre onun kafatasından maşrapa yaparak içki kabı olarak kullanmıştır."
 • "Türk ve Avrasya tarihinde devletini bir imparatorluk haline dönüştüren, Orta Asya'da bütün Türk ve komşu toplulukları bir araya getiren, Çinlilerin ifadesiyle 'yay geren' kavimleri birleştiren ilk hükümdar Mo-tu'dur."
 • Uygur Kağanı Bayan Çor’a “cesur, savaşçı, uzak toprakların kahramanı ünvanı verildi
 • AVRUPANIN "KIYAMET ALAMETİ" Avrupa Hun İmparatorluğu'nu 434-453 yılları arasında yöneten ve dünya tarihinde adından yüzyıllarca söz ettiren meşhur bir Türk hükümdarıdır.
 • "Tonyukuk zeki oluşu, akıllı yönetimi, stratejik davranışları sayesinde tanınmış bir kişiydi. Özellikle askerî planlamacılığı ön plana çıkıyordu."
 • "A-shih-na Ni-shu-fu, Gök Türk Hanedan ailesinden gelen bir bey olup, 679 yılında Çin egemenliğine karşı başlatılan ilk ayaklanmanın liderlerinden biridir. Eğer isyan hareketi başarıya ulaşmış olsa kağanlık makamına o oturacaktı."
 • "Mukan Kağan, I.Gök Türk Kağanlığı'nı 553-572 yılları arasında yöneterek, en geniş sınırlarına ulaştıran ve Orta Asya Türk birliğini sağlayan kağandır."
 • "Babası ve üvey annesinin entrikalarına rağmen kendisine kurulan tuzaklardan kurtulan Mo-tu (Bahadır), M.Ö. 209'da babasını öldürüp Hun tahtına çıkmıştır."
 • Dünya tarihinde yaptığı kalıcı etki bakımından Attila,tarihte ender yetişen,milletlerin hafızalarında ölümsüzlüğe ulaşmış şahsiyetlerden birisidir.Hatırası etrafında nerdeyse bütün Avrupa milletlerinde ağızdan ağıza hikayeler türemiş,binlerce yıl söylenmiştir.Savaş Tanrısı Ares'in kılıcına sahip olduğu ve bu sayede dünyaya ele geçireceği sözü onun hakkında söylenen efsanelerin en meşhurudur.
 • "Hunların Göğe Ch'eng-li (tengri) dedikleri kut karşılığında ise K'ut'u kullandıkları ifade edilmiştir. Hükümdarlık unvanı Ch'an-yü ise enginlik anlamına gelmektedir. Kısacası hükümdarlarını Gök gibi Engin sonsuz Genişlikte olarak tanımlarlardı."
 • Hanımın unvanı da hatundur. Hatun unvanı da Juan- juanlardan alınır.
 • Milletine o derece güveniyor ve ebediliğine inanıyordu ki; “Ey Türk! Üstte gök yıkılmaz, altta delinmezse senin devletini, töreni kim bozabilir?” demektedir.
 • 39 ARKADAŞIYLA ÇİN SARAYI'NI BASAN EFSANE Chie-shih-shuai, 639 yılında bulunduğu Çin başkentinde 39 arkadaşıyla bağımsızlık uğruna Çin sarayını basan, yağmurun fazla yağması yüzünden başarıya ulaşamayan Gök Türk beyidir. Chie-shih-shuai Türkiye'de daha çok roman kahramanı Kürşad olarak bilinir.

Türk Bilgeleri İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Herkese selamlar. Haddime değil ama bugün bir inceleme yazmaya karar verdim,bakalım neler çıkacak :) İslam öncesi Türk tarihi denilince aklımıza gelen ilk isim mutlak Ahmet Taşağıl oluyor. Kendisinin bu alanda yapmış olduğu çalışmalar malumunuz. Bu sefer ortaya koyduğu eseri ise hem dil anlatım hem hem okuyup anlaşılabilirlik açısından bence en iyisi olmuş. Daha önce okuduğum Bilge Türk Tonyukuk'ta aynı şeyler sürekli tekrarlanmış gibiydi, bu sefer bu duruma düşmemiş hocamız. Kitabın içeriğine gelirsek Orta Asya'dan Avrupa sınırlarına uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Tarihimizde yer alan liderlerin hayatlarını, devlet ve milletleri için yaptıklarını, Çin ve Bizans gibi dönemin güçlerini nasıl dize getirdiklerini okuyoruz. Kitapta geçen 55 liderden bazısından bugüne dek adını bile duymamış olduklarım vardı. Hocamız sayesinde bunları öğrenmiş, anmış oluyoruz. Genel anlamda anlaşılması kolay,dili akıcı, liderlerin hayatları hakkında( elbette kaynaklar dahilinde) bizleri sıkmadan yormadan bilgilendiren değerli bir kitap. Yayıncı Timaş Tarih, kitabı okurken dinleyebileceğimiz müzikler içeren bir de playlist hazırlamış. Onu da buraya bırakıyorum.  https://open.spotify.com/playlist/5AFgyGtHynjC0ouT30hZ2t?si=F134xBUtTViDNXa2yhi7Jg Keyifli okumalar, mutlu haftalar. (Zeynep S.)

Türk Bilgeleri: Bin yıllardan öte bir tarihe sahibiz. Neredeyse boş bulduğumuz her toprakta bir devlet, her devlette engin başarılar elde etmişiz. Bu başarıları elde eden kahramanların hepsi tarihin süzgecine takılamasalar da sayıları ciltler oluşuracak kadar da fazla hiç şüphesiz. Ahmet Taşağıl hoca İslam öncesi Türk devletlerini ele alarak güzel, okuması ve anlaması kolay bir eser kaleme almış. Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar hüküm sürmüş devlet liderlerinden ya da yöneticilerinden 55 tanesini tanıtmış. Kaynakların yetersizliği dolayısıyla bazıları birkaç cümle ile anlatılmış. Bazıları ise kendilerine daha geniş sayfalarda yer bulmuş. Konular gerek bilgelerin özellikleri gerekse bilgelerin ön plana çıkarılarak dönemin siyasi-askeri olayları ele alınmış. Böylece hem ana karakter hakkında bilgi edinilirken hem de yönettiği devlet ve komşu ülkeler de öğrenilmiş olabiliyor. Daha önce adını, yaptığı önemli işleri bilmediğim çok kişiyi öğrenmiş oldum. Son olarak bu bilge/liderler arasında benim favorimi de belirteyim; Mo-tu. Türkiye tabiriyle Mete. Lider nasıl olur, devlet nasıl yönetilir, devlet söz konusu olunca taviz verilir mi verilmez mi sorularının uygulamalı şekil bulmuş hali. Üzücü olan ve neredeyse Türk tarihinin kronikleşen hastalığı (alışkanlığı ?) iç karışıklar, taht kavgaları ve komşu ülke entrikalarını da kitapta bulacağınızı söylememe gerek yok sanırım ? (Ömür Berat ÇALIK)

Kısa ve öz. Anlatımı oldukça keyifli. Sayfaları çevirirken ilk defa öğreneceğiniz bilgiler mevcut. Büyük Türk hakanlarını öğrenmeniz hem sizin için hem de geleceğimiz için çok önemli. Okumanızı öneririm. (Orhan Aydın)

Türk Bilgeleri PDF indirme linki var mı?

Ahmet Taşağıl - Türk Bilgeleri kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Türk Bilgeleri PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Ahmet Taşağıl Kimdir?

14-2-1964 tarihinde Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde doğdu. 1975'te İlyasköy İlkokulunu, 1981'de İzmit Mimar Sinan Lisesi'ni bitirdi.

İstanbul üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü'nden 1985 yılında mezun oldu. Aynı yıl Çince öğrenmek ve Orta Asya Tarihi üzerine araştırmalar yapmak üzere Taiwan'a gitti. Adı geçen ülkede Shih-fan üniversitesinde Çince kurslarına devam ederken, aynı zamanda Cheng-chih üniversitesinin Etnoloji Araştırmaları Enstitüsü'nde ve Tarih Bölümünde ders ve seminerleri takip etti. Bunun yanında dokümantasyon merkezinde Çin kaynaklarından Türk tarihine ait belgeler topladı.

1986 yılının sonunda Türkiye'ye dönüp, İstanbul üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans öğrenimine başladı. 1988 yılında "Gök-Türk ülkesine Gelen Çinli Elçilerin Raporlarına Göre Gök-Türk / Çin İlişkileri" adlı teziyle master unvanını aldı. Aynı yıl bu enstitüde başladığı doktora çalışmasını 1991'de "Gök-Türkler (542-630)" adlı teziyle tamamlayarak doktor unvanını kazandı.

Bu arada 1987 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığı Mimar Sinan üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalında, 1992'de yardımcı doçentliğe yükseltildi . 1995 yılında Genel Türk Tarihi alanında doçent unvanını kazandı. 2001 yılında profesör oldu.

1997-1998 ve 1999-2000 eğitim-öğretim yıllarında Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. çeşitli seminerler ve konferanslar verdiği gibi panel ve sempozyumlara katıldı. Kazakça başta olmak üzere diğer Türk lehçelerini öğrendi. Bu esnada Özbekistan'ın Semerkand, Buhara ve Hive gibi tarihi şehirlerine, yine Güney Kazakistan'da Sır Derya boyundaki tarihi kalıntıların bulunduğu alanlara geziler yaptı. Saha araştırmalarında bulundu. Aynı üniversitede 2001-2002 öğretim yılında Tarih-Felsefe Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. 2002 yılının Temmuz Ağustos aylarında Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi'nin yürüttüğü Moğolistan Türk Anıtları Projesinde yer aldı.

2004-2005 öğretim yılında Bişkek'te bulunan Kırgızistan Türkiye Manas üniversitesinin Tarih Bölümünde öğretim üyeliğinde bulundu. Aynı üniversitenin Türk Uygarlığı Merkez Müdür yardımcılığını yürüttü. Sosyal Bilimler Dergisi yayın kurulu başkanlığını yaptı.

2007-2008 Mimar Sinan üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü yaptı. 2008 yılında Rektör Yardımcılığına atanmıştır. 2009 Nisan ayında ise Tarih Bölümü Başkanlığına atanmıştır.

Halen Mimar Sinan üniversitesi Tarih Bölümü Başkanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Çince, İngilizce, Rusça ve Fransızca ile Türk lehçelerinden Kazakça ve Kırgızca'yı bilmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ahmet Taşağıl Kitapları - Eserleri

 • Kök Tengri'nin Çocukları
 • Gökbörü’nün İzinde
 • Bozkırın Kağanlıkları
 • Bilge Kağan'ın Vasiyeti
 • Bilge Türk Tonyukuk
 • Gök-Türkler 1-2-3
 • Hunlar
 • Türk Model Devleti Gök Türkler
 • Eski Türk Boyları
 • İlk Türkler Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar
 • Uygurlar
 • Çin Kaynaklarına Göre Eski Türk Boyları
 • Türk Bilgeleri
 • Gök-Türkler
 • Ergenekon'dan Kağanlığa
 • Bilge Kağan'ın Vasiyeti
 • Orta Asya Türk Tarihi
 • İnsanlığın Serüveni
 • İslamiyet Öncesi Türkler
 • Göktürkler 1

Ahmet Taşağıl Alıntıları - Sözleri

 • Atın insan için oynadığı rol, bir savaşçının en önemli yoldaşı olması, öldükten sonra en sevdiği atının kurban edilmesi, ölü ile birlikte gömülmesi çok ilginç bir durumdur. Sağlığında savaşçıya verdiği katkıya işaret ettiği gibi bunu bir şekilde kader arkadaşlığı olarak yorumlamak da mümkündür. (İlk Türkler Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar)
 • "Avrasya bozkırlarının derinliklerinde Orta Asya alanının eski tarihinde yazılı tarihi kaynaklar ışığında bilebildiğimiz kadarıyla ilk kurumsal devlet, Asya Hun İmparatorluğu, diğer adıyla Büyük Hun İmparatorluğudur. " (Hunlar)
 • "Tonyukuk zeki oluşu, akıllı yönetimi, stratejik davranışları sayesinde tanınmış bir kişiydi. Özellikle askerî planlamacılığı ön plana çıkıyordu." (Türk Bilgeleri)
 • Eski Türk ilinde bu coğrafi mekân, yani ülke toprağı diğer çağdaşı devletlerde olduğu gibi hükümdarın serbestçe kullanabildiği bir arazi parçası değil, korumakla görevli bulunduğu ata yadigârı idi. (Türk Model Devleti Gök Türkler)
 • Çin’i en fazla korkutan Kağan Kapgan Kağan (Türk Bilgeleri)
 • Tola Irmağı civarında yaşayan Dokuz Oğuz boyları, her ne kadar daha başlangıçta Uygurlara tâbi olsalar da, her an karși çıkıp bağımsızlıklarını ilan edebilirlerdi. Uygur kağanı bunu önlemek için bir kumandanını Ötüken Dağı'na yollayarak orada görevlendirdi. Öte taraftan Basmıllar ve Karluklar maglup edilerek tamamen devlete baglandılar. Kazandığı üst üste başarılar sonucu konumunu iyice güçlendiren Kutlug Bilge Kül Kagan, artık gücünü tamamen kaybederek zayıflamış olan Gök Türk Kağanı Pai-mei'e son darbeyi vurarak onların iki yüzyıllık saltanatına son verdi. Buna ragmen T'ang hanedanı imparatoru Uygur kaganını hala küçük görüyordu. Nitekim sol muhafizları kumandanı gibi bir anlama gelen unvanla taltif etti (745), Son saldından kurtulan Gök Türk hanedan ailesinden gelen 10 bin kişilik grup. Çin'e giderek oradan sığınma istedi. Geri kalanları ise Uygur Kağanlığı'na bağlanmak durumunda kaldı. (Uygurlar)
 • Hunların savaş zamanlarında yağmurun yağması en çok çekindikleri konudur. Çünkü, yağmurun yağması ile yaylar işlemez hale geliyordu. Hunlar bu yüzden gece seferlerinde dolunay zamanını beklerlerdi. (Kök Tengri'nin Çocukları)
 • Chou-p'an'da Gök-Türkleri durdurmakla vazifeli Ta-hsi Changju'nun ordusu, İşbara'nın yüz bin kişilik ordusunu görür görmez şaşkına dönmüş ve büyük bir korkuya kapılmıştı. Ona yardım etmekle vazifeli dük Yü Ch'ing-tse, takviye kuvvet larak onların yanına gitmeye çekindi. (Gök-Türkler 1-2-3)
 • Eski Türkçe anıtlar, o toprakların ilelebed Türk vatanı olarak kalacağı düşüncesinin sonucu meydana getirilmişti. (Bilge Türk Tonyukuk)
 • Türk tarihinin başlangıcında yani M.Ö 3000'lerde Afanasyevo kültürü söz konusudur ve yaklaşık olarak M.Ö 3300-1700 tarih aralığında değerlendirilmektedir. Bu kültürün merkezi Hakasya topraklarıdır. Daha sonra aynı bölgedeki Andronovo, Karasuk, Tagar Taşık kültürleriyle adım adım Türk tarihini izleriz (Gökbörü’nün İzinde)
 • Orta Asya'da Kao-che boyları Ting-ling'lerin yerini almışlardı. (Eski Türk Boyları)
 • Her şeye rağmen Orta Asya'nın geniş bozkırlarında hakim hayvan türü koyundur. (İlk Türkler Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar)
 • Milletine o derece güveniyor ve ebediliğine inanıyordu ki; “Ey Türk! Üstte gök yıkılmaz, altta delinmezse senin devletini, töreni kim bozabilir?” demektedir. (Türk Bilgeleri)
 • "Hunların Göğe Ch'eng-li (tengri) dedikleri kut karşılığında ise K'ut'u kullandıkları ifade edilmiştir. Hükümdarlık unvanı Ch'an-yü ise enginlik anlamına gelmektedir. Kısacası hükümdarlarını Gök gibi Engin sonsuz Genişlikte olarak tanımlarlardı." (Türk Bilgeleri)
 • 6. Asırda Gök Türkler tarih sahnesine çıkarken Orta Asya 'da yaşayan boyların genel adı Töles olarak beliriyordu... (Eski Türk Boyları)
 • Çinliler gibi protokol ve görgü kurallarına uymadıkları belirtilmiştir. En yüksek mevkideki hükümdar da en alt seviyedeki normal vatandaşta beslediği hayvanın etini yer, derisinden elbise yapar, kürkünü kullanırdı (İlk Türkler Bozkırdan Dünyaya Yayılanlar)
 • Dünya tarihi hakkında yazılan çoğu kitapta hakları yense de bir şekilde Türklerin Tarihine vurgu yapmak zorundadırlar (Türk Model Devleti Gök Türkler)
 • Gök Türk Devleti, bütün Türk Tarihi içinde model devlet olarak kabul edilmelidir. Uygur, Karahanlı,  Gazneli, Selçuklu ve Osmanlı devletleri bu model üzerinde yükselmiştir (Türk Model Devleti Gök Türkler)
 • Hun kanunlarında bir kişi eğer adam öldürmek maksadıyla bıçağını sıyırırsa idam edilir. Hırsızlık yapanın mallarına el konulur. Bir suçluya hafif bir ceza verilecekse bir uzvu ezilir Ağır ceza verilecekse idam edilirdi. Hapis müddeti on günü geçmezdi. Mahkûmların sayısı ancak, birkaç kişidir. Hun sosyal hayatımı düzenleyen kanunlar, Çin'deki gibi karışık ve zor uygulanır değil, kısa ve kesin hükümlerdi. Cezaların ağır olması caydırıcı gücü ve milletin erdem sahibi olmasını, suçluların sayısının çok az olması sonucunu doğuruyordu. Bu konuyu Çin kaynakları "mahkûmların sayısı ancak birkaç kişidir" ifadesiyle açıklarlar. (Kök Tengri'nin Çocukları)
 • Cengiz Han 1277'de büyük batı seferinden döndükten iki yıl sonra ölür. Cenazesi bilinmeyen bir yere defnedilmiştir. Çünkü onu gömen kişilerin tamamı ortadan kaldırılmıştır. Cengiz Han'ın cenazesinin yerini 8 asırdır kimse bilmez. (Gökbörü’nün İzinde)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle