Türk Lirası ne olacak? TL neden değer kaybediyor?

Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 15'den yüzde 14'e indirdi. Bu kapsamda Merkez Bankası neden faiz indiriyor? Türk lirası neden değer kaybediyor? sorularının yanıtı merak edildi.

EKONOMİ

Merkez Bankası neden faiz indiriyor? Türk lirası neden değer kaybediyor? sorularının yanıtı merak ediliyor.

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 15'ten yüzde 14'e indirdi.

Banka son dört ayda 500 baz puan faiz indirimi yapmış oldu.

Karar öncesi 15 seviyesini aşarak tarihi zirveye ulaşan dolar/TL'de değer kaybı karar sonrası devam etti.

Dolar/TL 15,55, euro/TL 17,67 seviyelerinde işlem görüyor.

FAİZ NEDEN DÜŞÜRÜLÜR?

Merkez'den yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15'den yüzde 14'e indirilmesine karar vermiştir." denildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

BBC'den Prof. Drç Selva Demiralp'in aktardığına göre, "Kredi maliyeti yatırım iştahını belirleyen etmenlerden sadece bir tanesi.

Bunun yanında ileriye yönelik güven, fiyat istikrarı, finansal istikrar, kurun yükselttiği ara malı maliyetleri de üretim kararlarını etkiliyor.

Kredi faizleri fazla düşmüyor

Belki daha da önemlisi, Merkez Bankası enflasyon düşmeden politika faizini indirdiği için politika faizinden kredi faizine sirayet eden kanal tıkandı. Kredi faizleri fazla düşmüyor.

Düşse de bu durum sürdürülebilir olmuyor. Bunun nedeni piyasa faizinin enflasyon beklentilerinden ve risklerden bire bir etkileniyor olması.

Merkez Bankası'nın faiz indirimin takiben kur, enflasyon ve riskler arttığında piyasa faizi de artıyor.

Kısa vadede enflasyonu düşürmek amacı ile politika faizini artırmak, yeterli sabır ve kararlılık gösterildiğinde daha düşük piyasa faizi olarak geri döner.

Bu şekilde üretim sürdürülebilir şekilde artar. Merkez Bankası'nın büyümeye verebileceği en değerli katkı budur.

Enflasyon yüksekken politika faizini düşürmek ise daha yüksek enflasyon yaratacağı için uzun vadeli piyasa faizler düşmez, bilakis artar. Bu durum yatırım iştahını, harcamaları ve üretimi azaltır.

Faiz indirimlerinin arzu edilen ekonomik canlanmayı yaratmamasının sebebi bu."

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle