Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler - Nejdet Sançar Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler kimin eseri? Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler kitabının yazarı kimdir? Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler konusu ve anafikri nedir? Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler kitabı ne anlatıyor? Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler PDF indirme linki var mı? Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler kitabının yazarı Nejdet Sançar kimdir? İşte Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nejdet Sançar

Yayın Evi: Bozkurt Yayınları

İSBN: 9786058359512

Sayfa Sayısı: 118

Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Destanlar bir milletin sözlü edebiyatının önemli parçalarının başında gelir. Türk Edebiyatı da onlarca destan ile dünya edebiyatında önemli bir konuma sahiptir.

Bu eserde Türk ve Yabancı Millî Destanlarından örnekleri bulacaksınız. Nejdet Sançar’ın, uzun yıllar milliyetçi, kültür ve fikir dergilerinde Türk Edebiyatı ve Türk Târihî hakkında yazıları yayımlandı. Türkçülük ve Tarih konularında birçok kitaba imza attı. Edebiyat öğretmeni olmasına rağmen bugüne dek yayımlanan bir edebî eseri olmaması, onun edebiyatçılığının ön plana çıkmasını engellemiştir. Bu çalışma onun evrâklarından hazırlanan ilk edebî eserdir. Bu eserle birlikte onun edebiyatçılığı tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Oldukça akıcı ve sade dile sahip olan bu eser, Millî destanlar üzerinde araştırma yapacaklar için bir örnek, bir kaynak teşkil edecektir.

Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler Alıntıları - Sözleri

 • ''Sakalar çağı destanı: Milattan Önce VIII.-III. yılları arasında Doğu Türkili'nde hakim olan Sakalar Çağından kalma iki destan parçası vardır. * Alp Er Tunga destanı * Şu destanı
 • "Gök Türkler çağı destanı: Gök Türk çağı destanının elimizde birbirinden farklı üç şekili vardır. Bunlardan, Çin kaynaklarında bulunan ikisinin sadece Türkçeye çevrilmiş şekilleri elimizdedir. Kendi kaynaklarımızda bulunup XIII. yüzyılda tespit edilen üçüncüsü ise, Hun destanının devamı mahiyetindedir."
 • Türk destanlarını, diğer milletlerin destanlarından ayıran en mühim husus, onların, başka milletlerin destanları ile kıyaslanamayacak derecede tarihe yakınlığıdır.

Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler: Bozkurt Yayınları'ndan çıkan ve Serkan Akgöz tarafından yayına hazırlanan Türk ve Yabancı Millî Destanlarından Örnekler isimli kitap, Nejdet Sançar'ın müellifi olduğu, onun destan türünün tarihsel gelişimi hususunda dünya edebiyatı ile karşılaştırmalı olarak bilgiler verdiği bir eser. Kitabı yayına hazırlayan Serkan Akgöz, yazdığı önsözde, Nejdet Sançar'ın kendi alanında yazdığı ilk kitap olması hasebiyle eserin değerine dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın kırk yıl evvel hazırlanmış olmasına karşın güncelliğinden bir şey kaybetmediği yine Serkan Akgöz tarafından önsözde belirtilmiştir. Eser, üç ana bölümden oluşuyor der isek doğru bir kelâm etmiş oluruz. İlk bölümde Nejdet Sançar'ın destan türünün tarihî gelişimi, nasıl oluştuğu, genç nesillere millî şuur aşılayabilmek noktasında ne denli büyük bir araç olduğu, millî destanın bizde ve diğer dünya milletlerinin tahteşşuurlarında nasıl doğup, büyüyüp ve geliştikleri hususlarında detaylı izahatlar verilmiş ve destan türünün genişleme vasfı hususunda okur aydınlatılmıştır. Yazar, ikinci bölümde Türk destanlarından, üçüncü bölümde ise yabancı milletlerin destanlarından örnekler vermektedir. Şahsımızca bu eser bilhassa lisenin ilk kademesindeki gençlere edebiyat derslerinde, ufak bir hazırlık mahiyetinde, okutulmalıdır. (Eray Gelmez)

"Destanlar bir milletin sözlü edebiyatın en önemli parçalarıdır, Türk edebiyatı da onlarca destan ile dünya edebiyatında önemli konuma sahiptir. Vefatından 41 yıl sonra özenle hazırlanan eser. Nejdet Sançar uzun yıllar boyunca milliyetçi dergilerde Türk edebiyatı ve tarihsel konular hakkında yazılar yayımlamıştır. Sayısız kitap tamamlamıştır. Bu zamana kadar sunulan edebi eseri olmaması edebiyatçılığı gölgede bıraksa da biliriz ki gerçek bu değildir. Bu eser ile birlikte hem Sançar Beğ'in edebi yönünü göreceğiz hem de "Milli ve yabancı destanlar" üzerine kaynak olması bakımından bilgi sahibi olacağız." (Turkatsz)

Türkçü Nejdet Sançar'ın vefatından 41 yıl sonra yayımlanan eseri... * * * Destanlar bir milletin sözlü edebiyatının önemli parçalarının başında gelir. Türk Edebiyatı da onlarca destan ile dünya edebiyatında önemli bir konuma sahiptir. Bu eserde Türk ve Yabancı Millî Destanlarından örnekleri bulacaksınız. * * * Nejdet Sançar’ın, uzun yıllar milliyetçi, kültür ve fikir dergilerinde Türk Edebiyatı ve Türk Târihî hakkında yazıları yayımlandı. Türkçülük ve Tarih konularında birçok kitaba imza attı. Edebiyat öğretmeni olmasına rağmen bugüne dek yayımlanan bir edebî eseri olmaması, onun edebiyatçılığının ön plana çıkmasını engellemiştir. Bu çalışma onun evrâklarından hazırlanan ilk edebî eserdir. Bu eserle birlikte onun edebiyatçılığı tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Oldukça akıcı ve sade dile sahip olan bu eser, Millî destanlar üzerinde araştırma yapacaklar için bir örnek, bir kaynak teşkil edecektir. (ATSIZ)

Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler PDF indirme linki var mı?

Nejdet Sançar - Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nejdet Sançar Kimdir?

Ahmet Nejdet Sançar (Çiftçioğlu) (d. 1 Mayıs1910, İstanbul - ö. 22 Şubat 1975, İstanbul), Türk eğitimci ve yazar. Nihal Atsız'ın kardeşidir. Nejdet Sançar,  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tâyin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel'i karşılama törenine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alınmış ve Balıkesir Lisesi'ne atanmıştır. Balıkesir Lisesi'nde görevine devam ederken Irkçılık-Turancılık Davası altında Mayıs 1944'te başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Ankara Konservatuarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada tutuklanmış ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkûm olmuştur. Askeri Yargıtay, Türkçüler hakkındaki kararı esastan bozmuştur. Nejdet Sançar,  1960 yılında 16 yaşındaki oğlu Afşin'i kaybetmesi üzerine felç geçirmiş, Afşin için 1962 yılında Yeni İstanbul gazetesinde "Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?" konulu ödüllü bir yarışma düzenlemiş, bu yarışma daha sonraki yıllarda da devam etmiştir. Sançar, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

 

Nejdet Sançar Kitapları - Eserleri

 • Türkçülük Üzerine Makaleler
 • Irkımızın Kahramanları
 • Nazım Hikmet Masalı
 • 1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri
 • Afşın'a Mektuplar
 • Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler
 • İsmet İnönü ile Hesaplaşma
 • Gizli Komünist Belgeleri
 • Makaleler 1
 • Türklük Sevgisi
 • Türk Moskof ve Komünist
 • Tarihte Türk - İtalyan Savaşları
 • Kızıl Cennet Masalı
 • Hasan Ali ile Hesaplaşma
 • Komünist Nedir?

Nejdet Sançar Alıntıları - Sözleri

 • Türk’ün düşmanı olduklarından Türk ülküsüne de düşmanlık edenler milletimizi parçalara bölmek için, dün olduğu gibi bugün de çalışmaktadırlar. Türk’ün bir vazifesi de bu hile karşısında uyanık bulunmaktır. Bu soyun evladı olmakla övünen Türkler Tanrı’nın birliğine nasıl iman ediyorlarsa, Türk birliğine ve bütünlüğüne de öyle inanmalıdırlar. Unutmamalı ki, Türk’ü, coğrafyasına ve kollarına göre parçalara ayırmak, soyumuzun kökünü kazımaya uğraşan düşmanların ekmeğine yağ sürmek demektir. Bir Türk bilerek, böyle bir alçaklığı asla yapamaz. (Türkçülük Üzerine Makaleler)
 • Türklük sevgisi ilahi bir ateştir. (Türklük Sevgisi)
 • Tarihteki düşmanlıkları yaratan, milletlerin, başkalarının topraklarında kendilerine hayat sahası aramaları­dır. (Türk Moskof ve Komünist)
 • Tutsak düşmek ve gemisini düşmana kaptırmaktansa, ölümün kucağına atılmayı daha yerinde bulan Barak Reis, ani bir kararla, ortalarında bulunduğu dört düşman gemisini neft yağı ile tutuşturdu ve kendi gemisindeki barut deposunu da ateşe verdi. (Tarihte Türk - İtalyan Savaşları)
 • Komünistler seçimden önce evlere giderek seçimde rey vermedikleri takdirde yeniden geleceklerini söylemişlerdir. Bu yeniden gelmenin ne demek olacağı kolayca anlaşılır. Bu demokratik (!) iş başına gelen komünistler ilk olarak muhalefetin temizlenmesi işine giriştiler (Kızıl Cennet Masalı)
 • Nihal Atsız Atsız: Askerî Tıbbiye’de üç sene okudum. Sonra 4 Mart 1925’te ihraç oldum. Hakim: Ne sebeple? Atsız: Resmî kayıtlara göre serkeşlikten, kendi kanaatime göre Türk milliyetçisi olduğum için. (1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri)
 • Stalin'in bu şekildeki ilk cinayeti 1923'te Tatar Halk Komiserleri Konseyi Başkanı Sultan Galiyev'e karşıdır... Suçlarını itiraf ettiği için öldürüldü. (Kızıl Cennet Masalı)
 • Türkiye’miz, birçok fikirlerin ve inançların birbirleriyle kıyasıya çarpıştığı bir meydan haline gelmiş bulunuyor. Birbirleriyle mücadele eden bu kuvvetler arasında vatanımızın bir parçasını devletimizden koparmak veya Türkiye’yi bütünü ile en büyük düşmanımızın pençesine teslim etmek isteyenler bulunduğu gibi, şahsi temeller üzerine oturtulmuş bir nevi menfaat ortaklıkları şeklindeki, siyasi veya siyasi olmayan, teşekküller de vardır. Maddi ve manevi güçleri birbirlerinden bu çeşitli yıkıcı veya zararlı kuvvetler karşısında ise, Türklüğü ayakta tutacak tek bir fikir olarak sadece Türkçülük bulunuyor. (Türkçülük Üzerine Makaleler)
 • Efendim, milletlerin üç ülkü merhalesi vardır. Birinci merhale istiklaldir. İkincisi milli birlik kurmak, yani hainler dışındaki ırkdaşlarını kurtarmaktır. Üçüncüsü cihanı istiladır. Eğer şimdiye kadar hiçbir millet cihanı işgal edememişse, bu aynı ülküyle yaşayan başka milletlerin mukavemetiyle karşılaşmasındandır. Bu zaten biyolojik bir hadisedir. Bütün nebatlar ve hayvanlar bunu yapmak için çalışırlar. (1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri)
 • Ve İnönü'nün inandırmaya çalıştığı gibi Türkçülük sadece genç çocuklarla saf vatandaşları değil bütün Türkiye'yi saran bir fikir olmuştur. Hatta en İnönü'nün kendisine en sadık kulllardan meydana geldiğine inandığı muhakkak olan Millet Meclisi'ne kadar girmiştir. (İsmet İnönü ile Hesaplaşma)
 • En büyük iftiharım Türk yaratıldığımdır. (İsmet İnönü ile Hesaplaşma)
 • Sembollerle sembolü benimseyen milletler arasında bazı uygunluklar olduğu muhakkaktır. Sembol ile milletin birbirine en uygun düşeni ise, şüphesiz kurt ile Türk’tür. Çünkü kurt, hayvanlar dünyasının pençesi en sert olanı; Türk ise, insanlık aleminin yiğitlikte en önde bulunanıdır. (Türkçülük Üzerine Makaleler)
 • Türk destanlarını, diğer milletlerin destanlarından ayıran en mühim husus, onların, başka milletlerin destanları ile kıyaslanamayacak derecede tarihe yakınlığıdır. (Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler)
 • Mısralarında ruhları okşayan bir hava seziliyordu. Bu sebepten kendisine, gelecek için çok şeyler vadeden bir kabiliyet olarak bakılıyordu.Yaralı hayalet adlı manzumesinden alınan bu şiirler bu ümide hak verdirecek örneklerden birisidir: Bir gece bir odada dört arkadaş toplandık Bir uzak rüya olan-geçmiş günleri andık. Gözlerimiz yaşlıydı, gönüllerimiz mahzun, Hepimiz memleketten konuştuk uzun uzun. Dördümüzden ikisi aydın uşaklarından, Elelerin kanıydı damarlarındaki kan .... Onlardı en ziyade ağlayan için için ... Bu hali nihayete erdirebilmek için Bir sedefli tanbura vererek küçüğüne Dedim ki: «Kımıldanın, bu küskün haliniz ne? Bir çal da dinleyelim, haydi, Sarı Zeybeği, Canlansın gözümüzde yalçın dağların beği .. » (Nazım Hikmet Masalı)
 • Ülkü ateşi ve hakikat sevgisi her şeye hakimdir. (Türklük Sevgisi)
 • Müddei Umûmi; Maznun nereye gidecekmiş? - Türkistan’a... Müddei Umûmi; Neresi burası? - Şarkî Türkistan! (1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri)
 • Ömür boyunca yorulan Hoyrat hayaller gelecek; Bizi, gecelerden öte, Kendimizi unutturan Bir ülkeye götürecek. (Gültekin Samanoğlu) (Nazım Hikmet Masalı)
 • Tethiş, cebir ve şiddet olmadan bir proleterya diktatörlüğü düşünülemezl„ Bu söz Lenin'indir. Bolşevik ihtilâlinden çok önce söylenmiş olan bu tek cümleye, komünizm denilen İptidaî sistemin ruhuna ait bir formül diye bakmak Filhakika yirminci yüzyılın birinci yarısını dolduran komünist vahşetlerinin sırrı, sanki bu tek cümlede gizli gibidir. (Kızıl Cennet Masalı)
 • İnsan yetişmiş, iyi niyetli, vatansever ve milliyetçi olmadıkça; toplumuna hizmet aşkıyla dolup taşmadıkça, onun eline teslim edilecek silah da, sistem de kısır ve yavan kalmaya mahkûmdur. (Makaleler 1)
 • Safevi İsmail, karşısındakinin ne yavuz bir asker olduğunu bildiğinden çekiliyor. Türkiye ordusunu hareket yerinden uzaklaştırarak gücünden düşürmek istiyordu. Fakat bu çekilme devam etmedi. Yavuz, birden Çaldıran'da düşmanının karşısına dikildi. Çaldıran iki Türk kahramanının buyruk verdiği iki Türk ordusunun pek yaman vuruşmasına sahne oldu. (Irkımızın Kahramanları)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle