Türklük Sevgisi - Nejdet Sançar Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Türklük Sevgisi kimin eseri? Türklük Sevgisi kitabının yazarı kimdir? Türklük Sevgisi konusu ve anafikri nedir? Türklük Sevgisi kitabı ne anlatıyor? Türklük Sevgisi PDF indirme linki var mı? Türklük Sevgisi kitabının yazarı Nejdet Sançar kimdir? İşte Türklük Sevgisi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nejdet Sançar

Yayın Evi: Tanrıdağı Yayınları

İSBN: ---

Sayfa Sayısı: 94

Türklük Sevgisi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Türklük Sevgisi Alıntıları - Sözleri

 • Kür Şad'a Çin saraylarında kahramanlık destanı yarattıran, Kül Tigin'i tarihin en büyük şehitleri arasına yükselten bu sevgidir.
 • Türklük sevgisi ilahi bir ateştir.
 • Millet sevgisi gerçek insanlarda bulunan birinci vasıftır.
 • Türkçülük devirlerinde değişmesi ile değişmeyecek ezeli hakikatlere dayanan ülküdür.
 • Ülkü ateşi ve hakikat sevgisi her şeye hakimdir.
 • Fikirler insanlardan her zaman üstündürler. Însanlar fikirlerin ardından sürüklendikleri gibi çok kere fikirlere esir de olurlar. Bu insani insan yapan bir vasıftır. Çünkü fikirler uğrunda ölünebilecek büyük manevi varlıklardır. Lakin bir insan bir başka insanın ardından gider, yahut bir insan bir başka sına esir olursa, bunun sonu insanlğın ayaklar altına alınması ve köleliktir. Büyük insanlar fikirlere, davalara ve cemiyetlere yaptıkları hizmet nisbetinde hayatta veya tarihte bir yer sahibi olurlar. Fakat hiç bir insan fikirlerin ve davaların üstünde bir bayrak olamaz ve yapılamaz. İnsanı bayrak saymak aşağılık duygusunun mahsulü gülünç bir fikirdir.
 • Türk adına lâyık olmak o kadar kolay bir iş değildir. Türk doğan, Türkçe konuşan her insan Türk adına lâyık olamaz. Türk adına lâyık olmak için Türklüğünü duymak, milli şuura sahip olmak, Türk karakterini taşımak gibi birçok meziyetler lâzımdır.
 • Bizim için Plevne, Çanakkale, Sakarya ne kadar mukaddes savaşlarsa Çaldıran, Mohaç ve Malazgirt’te o kadar mukaddes savaştır. Biz Sakarya müdafaasında kanını akıtan Türk olduğu kadar, Kore de vuruşan Türk’ü de kahraman tanıyoruz. Çünkü bizim için milli zaruretler ve menfaatlerden doğan bütün savaşlar mukaddestir.
 • Namık Kemal'i zindanlara sürükleyen ruh; Kür Şad'ların, Kül Tigin'lerin, Çağrı Beğ'lerin ruhudur. Millet için her fedakârlığı yapabilmek, benliğini cemiyet yolunda harcayabilmek, şahsi hırsları ayaklar altına alabilmek ruhu..
 • Milli şuur insanları insan, cemiyetleri cemiyet yapan başlıca vasıflardandır. Milli şuurdan mahrum insanlardan meydana gelmiş bir cemiyete bir sürü demek daha doğrudur. Bu sürü günün birinde içeriden türüyen veya dışarıdan gelen bir çobanın sopası önünde kolaylıkla boyun eğebilir.

Türklük Sevgisi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Türkçülüğün önderlerinden Hüseyin Nihal Atsız'ın kardeşi tarafından yazılmış kitaptır. Kitap Nejdet Sançar'ın Türklük, Türklük düşmanları, Türkçülere düşen görevler gibi konularda yazılarından oluşur. Kitap uzun zaman önce yazılmasına rağmen hâlâ aynı zıtlıkların olduğunu düşünüyorum. Bence Nejdet Sançar en az kardeşi kadar değer görmesi gereken ve en az onun kadar mücadele etmiş biridir. (Abdülkadir Çelik)

Türk ırkçılığının, Türklük sevgisinden geldiğini, Türk milletinin kalkınmasının esir Türklerin kurtulması olduğunu, kan tahlili veya uydurma 9-12 boya bakarak olmadığını açıklıyor. Dönemine baktığımız zaman Türklük şuuru içeren romanların yanında bu eser geri kalmaz. Ve Eklemek istiyorum Namık Kemal için söylenenlere cesurca, mertçe açık açık Sançar, Namık Kemal’in yanında duruyor. (ATSIZ)

Türklük Sevgisi PDF indirme linki var mı?

Nejdet Sançar - Türklük Sevgisi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Türklük Sevgisi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nejdet Sançar Kimdir?

Ahmet Nejdet Sançar (Çiftçioğlu) (d. 1 Mayıs1910, İstanbul - ö. 22 Şubat 1975, İstanbul), Türk eğitimci ve yazar. Nihal Atsız'ın kardeşidir. Nejdet Sançar,  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tâyin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel'i karşılama törenine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alınmış ve Balıkesir Lisesi'ne atanmıştır. Balıkesir Lisesi'nde görevine devam ederken Irkçılık-Turancılık Davası altında Mayıs 1944'te başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Ankara Konservatuarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada tutuklanmış ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkûm olmuştur. Askeri Yargıtay, Türkçüler hakkındaki kararı esastan bozmuştur. Nejdet Sançar,  1960 yılında 16 yaşındaki oğlu Afşin'i kaybetmesi üzerine felç geçirmiş, Afşin için 1962 yılında Yeni İstanbul gazetesinde "Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?" konulu ödüllü bir yarışma düzenlemiş, bu yarışma daha sonraki yıllarda da devam etmiştir. Sançar, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

 

Nejdet Sançar Kitapları - Eserleri

 • Türkçülük Üzerine Makaleler
 • Irkımızın Kahramanları
 • Nazım Hikmet Masalı
 • 1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri
 • Afşın'a Mektuplar
 • Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler
 • İsmet İnönü ile Hesaplaşma
 • Gizli Komünist Belgeleri
 • Makaleler 1
 • Türklük Sevgisi
 • Türk Moskof ve Komünist
 • Tarihte Türk - İtalyan Savaşları
 • Kızıl Cennet Masalı
 • Hasan Ali ile Hesaplaşma
 • Komünist Nedir?

Nejdet Sançar Alıntıları - Sözleri

 • Türk’ün düşmanı olduklarından Türk ülküsüne de düşmanlık edenler milletimizi parçalara bölmek için, dün olduğu gibi bugün de çalışmaktadırlar. Türk’ün bir vazifesi de bu hile karşısında uyanık bulunmaktır. Bu soyun evladı olmakla övünen Türkler Tanrı’nın birliğine nasıl iman ediyorlarsa, Türk birliğine ve bütünlüğüne de öyle inanmalıdırlar. Unutmamalı ki, Türk’ü, coğrafyasına ve kollarına göre parçalara ayırmak, soyumuzun kökünü kazımaya uğraşan düşmanların ekmeğine yağ sürmek demektir. Bir Türk bilerek, böyle bir alçaklığı asla yapamaz. (Türkçülük Üzerine Makaleler)
 • Türklük sevgisi ilahi bir ateştir. (Türklük Sevgisi)
 • Tarihteki düşmanlıkları yaratan, milletlerin, başkalarının topraklarında kendilerine hayat sahası aramaları­dır. (Türk Moskof ve Komünist)
 • Tutsak düşmek ve gemisini düşmana kaptırmaktansa, ölümün kucağına atılmayı daha yerinde bulan Barak Reis, ani bir kararla, ortalarında bulunduğu dört düşman gemisini neft yağı ile tutuşturdu ve kendi gemisindeki barut deposunu da ateşe verdi. (Tarihte Türk - İtalyan Savaşları)
 • Komünistler seçimden önce evlere giderek seçimde rey vermedikleri takdirde yeniden geleceklerini söylemişlerdir. Bu yeniden gelmenin ne demek olacağı kolayca anlaşılır. Bu demokratik (!) iş başına gelen komünistler ilk olarak muhalefetin temizlenmesi işine giriştiler (Kızıl Cennet Masalı)
 • Nihal Atsız Atsız: Askerî Tıbbiye’de üç sene okudum. Sonra 4 Mart 1925’te ihraç oldum. Hakim: Ne sebeple? Atsız: Resmî kayıtlara göre serkeşlikten, kendi kanaatime göre Türk milliyetçisi olduğum için. (1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri)
 • Stalin'in bu şekildeki ilk cinayeti 1923'te Tatar Halk Komiserleri Konseyi Başkanı Sultan Galiyev'e karşıdır... Suçlarını itiraf ettiği için öldürüldü. (Kızıl Cennet Masalı)
 • Türkiye’miz, birçok fikirlerin ve inançların birbirleriyle kıyasıya çarpıştığı bir meydan haline gelmiş bulunuyor. Birbirleriyle mücadele eden bu kuvvetler arasında vatanımızın bir parçasını devletimizden koparmak veya Türkiye’yi bütünü ile en büyük düşmanımızın pençesine teslim etmek isteyenler bulunduğu gibi, şahsi temeller üzerine oturtulmuş bir nevi menfaat ortaklıkları şeklindeki, siyasi veya siyasi olmayan, teşekküller de vardır. Maddi ve manevi güçleri birbirlerinden bu çeşitli yıkıcı veya zararlı kuvvetler karşısında ise, Türklüğü ayakta tutacak tek bir fikir olarak sadece Türkçülük bulunuyor. (Türkçülük Üzerine Makaleler)
 • Efendim, milletlerin üç ülkü merhalesi vardır. Birinci merhale istiklaldir. İkincisi milli birlik kurmak, yani hainler dışındaki ırkdaşlarını kurtarmaktır. Üçüncüsü cihanı istiladır. Eğer şimdiye kadar hiçbir millet cihanı işgal edememişse, bu aynı ülküyle yaşayan başka milletlerin mukavemetiyle karşılaşmasındandır. Bu zaten biyolojik bir hadisedir. Bütün nebatlar ve hayvanlar bunu yapmak için çalışırlar. (1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri)
 • Ve İnönü'nün inandırmaya çalıştığı gibi Türkçülük sadece genç çocuklarla saf vatandaşları değil bütün Türkiye'yi saran bir fikir olmuştur. Hatta en İnönü'nün kendisine en sadık kulllardan meydana geldiğine inandığı muhakkak olan Millet Meclisi'ne kadar girmiştir. (İsmet İnönü ile Hesaplaşma)
 • En büyük iftiharım Türk yaratıldığımdır. (İsmet İnönü ile Hesaplaşma)
 • Sembollerle sembolü benimseyen milletler arasında bazı uygunluklar olduğu muhakkaktır. Sembol ile milletin birbirine en uygun düşeni ise, şüphesiz kurt ile Türk’tür. Çünkü kurt, hayvanlar dünyasının pençesi en sert olanı; Türk ise, insanlık aleminin yiğitlikte en önde bulunanıdır. (Türkçülük Üzerine Makaleler)
 • Türk destanlarını, diğer milletlerin destanlarından ayıran en mühim husus, onların, başka milletlerin destanları ile kıyaslanamayacak derecede tarihe yakınlığıdır. (Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler)
 • Mısralarında ruhları okşayan bir hava seziliyordu. Bu sebepten kendisine, gelecek için çok şeyler vadeden bir kabiliyet olarak bakılıyordu.Yaralı hayalet adlı manzumesinden alınan bu şiirler bu ümide hak verdirecek örneklerden birisidir: Bir gece bir odada dört arkadaş toplandık Bir uzak rüya olan-geçmiş günleri andık. Gözlerimiz yaşlıydı, gönüllerimiz mahzun, Hepimiz memleketten konuştuk uzun uzun. Dördümüzden ikisi aydın uşaklarından, Elelerin kanıydı damarlarındaki kan .... Onlardı en ziyade ağlayan için için ... Bu hali nihayete erdirebilmek için Bir sedefli tanbura vererek küçüğüne Dedim ki: «Kımıldanın, bu küskün haliniz ne? Bir çal da dinleyelim, haydi, Sarı Zeybeği, Canlansın gözümüzde yalçın dağların beği .. » (Nazım Hikmet Masalı)
 • Ülkü ateşi ve hakikat sevgisi her şeye hakimdir. (Türklük Sevgisi)
 • Müddei Umûmi; Maznun nereye gidecekmiş? - Türkistan’a... Müddei Umûmi; Neresi burası? - Şarkî Türkistan! (1944 Irkçılık Turancılık Davası-Mahkeme Günlükleri)
 • Ömür boyunca yorulan Hoyrat hayaller gelecek; Bizi, gecelerden öte, Kendimizi unutturan Bir ülkeye götürecek. (Gültekin Samanoğlu) (Nazım Hikmet Masalı)
 • Tethiş, cebir ve şiddet olmadan bir proleterya diktatörlüğü düşünülemezl„ Bu söz Lenin'indir. Bolşevik ihtilâlinden çok önce söylenmiş olan bu tek cümleye, komünizm denilen İptidaî sistemin ruhuna ait bir formül diye bakmak Filhakika yirminci yüzyılın birinci yarısını dolduran komünist vahşetlerinin sırrı, sanki bu tek cümlede gizli gibidir. (Kızıl Cennet Masalı)
 • İnsan yetişmiş, iyi niyetli, vatansever ve milliyetçi olmadıkça; toplumuna hizmet aşkıyla dolup taşmadıkça, onun eline teslim edilecek silah da, sistem de kısır ve yavan kalmaya mahkûmdur. (Makaleler 1)
 • Safevi İsmail, karşısındakinin ne yavuz bir asker olduğunu bildiğinden çekiliyor. Türkiye ordusunu hareket yerinden uzaklaştırarak gücünden düşürmek istiyordu. Fakat bu çekilme devam etmedi. Yavuz, birden Çaldıran'da düşmanının karşısına dikildi. Çaldıran iki Türk kahramanının buyruk verdiği iki Türk ordusunun pek yaman vuruşmasına sahne oldu. (Irkımızın Kahramanları)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle