Ukrayna'dan orman yangınlarla mücadelede 2 uçak desteği

Ukrayna, orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye'ye 2 uçak ile özel destek ekibi gönderdi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Ukrayna halkı, zor zamanda dost Türkiye halkıyla birlikte duracak" sözleriyle Türkiye'ye desteğini yinelemişti.

DÜNYA

Ukrayna Devlet Acil Servisinden yapılan açıklamada, servise ait 2 itfaiye uçağının bugün Türkiye’ye gittiği ifade edildi.

Açıklamada, "Ukrayna Devlet Acil Servisi ile Türkiye İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında Şubat 2020’de afet alanında varılan iş birliğine ilişkin Mutabakat Zaptı kapsamında Türk itfaiyecilerine yardım etmek amacıyla Ukrayna, 2 AN-32 P tipi itfaiye uçağı ile birlikte destek grubu gönderdi" denildi.

Ukrayna'dan orman yangınlarla mücadelede 2 uçak desteği

Söz konusu açıklamada, gönderilen destek ekibinin dağlık alanlarda tecrübeli ve Karadağ, İsrail, Gürcistan’daki büyük çaplı yangınlarda görev almış deneyimli ekip olduğu da belirtildi.

Zelenskiy'den destek mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Türkiye'deki orman yangınları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziyelerini ileterek, "Yangınla mücadele uçağımız, yarın Türkiye'ye uçacak. Ukrayna halkı, bu zor zamanda dost Türkiye halkıyla birlikte duracak" demişti.

Ukrayna'dan orman yangınlarla mücadelede 2 uçak desteği

Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Türkiye'de yaşanan orman yangınları nedeniyle Türk halkının yanında olduklarını belirtmişti.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle