Ulukaya'dan deprem bölgesine 1 milyon dolar bağış

ABD’de yaşayan Erzincan'da dünyaya gelmiş olan Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya, deprem bölgesine ilk etepta 1 milyon dolar bağışta bulunacağını ve ardından ilave 1 milyon dolar daha bağış yapacağını açıkladı. Balkan Dillerinde Çoban anlamına gelen (Chobani) marka yoğur markasının sahini olan Ulukaya'nın bağışı taktir topladı.

GÜNCEL

6 Şubat’ta Maraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetinde meydana gelen deprem 10 ilde büyük yıkıma yol açtı.

Yaşanan depreme yurt içi ve yurt dışından yardım kampanyaları başlatıldı.

Dünyaca ünlü Kürt iş insanı Chomani Yogurt şirketinin sahibi Hamdi Ulukaya Türkiye için açılan Turkish Philanthropy Funds Turkiye Earthquake Relief Fund’a (Türk Hayır Fonları Türkiye Deprem Yardim Fonu) yapılan toplam bağışa eş değer  1 milyon dolar bağışta bulunacağını ilerleyen dönemde bir milyon daha bağış yapacağını duyurdu.

Ulukaya herkese TPF’nin yardım kampanyasına katılma çağrısı yaptı.  

Chobani’nin sahibi Twitter hesabından paylaşımla yapacağı bağışı şu ifadelerle duyurdu:

“Türkiye’deki depremde TPF’nin yardım kampanyasına herkesi desteğe çağırıyorum. Ben ilk etapta 1.000.000 USD bağışlıyorum. Ayrıca bağışların toplamına eşdeğerde 1.000.000 USD'ye kadar ilave bir bağışta daha bulunacağım. Türkiye'ye hep beraber yardım edelim!”

1972’de Erzincan’da dünyaya gelen ve ABD’de Chobani Yogurt şirketi kurarak dünyanın en zengin iş insanları içerisine giren Ulukaya 2014 yılında da BM üzerinden Suriye'ye 2 milyon dolar bağışlamış, bu yıl da Bill Gates’in çağrısıyla servetinin yarısını mültecilere bağışlamak için “Tent” adlı bir vakıf kurmuştu.

Hamdi Ulukaya Kimdir, İşte hayat hikayesi

Chobani yoğurtlarıyla ABD’de büyük başarı sağlayan Erzincanlı Hamdi Ulukaya’nın başarı hikayesini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz…

2007 yılında piyasaya sürülen Chobani yoğurtlarıyla büyük bir başarı yakalayan Hamdi Ulukaya, şu anda yaklaşık 2 milyar dolarlık servetin sahibi bir girişimci.

1972 doğumlu Ulukaya, Chobani’yi kurmadan önce New York’ta mütevazı bir mandıra işletiyordu. Ulukaya şimdiyse ABD’nin yoğurt kralı.

Balkan dillerinde “çoban” anlamına gelen Chobani yoğurt nasıl ortaya çıktı? Erzincanlı girişimci ABD’de bu denli büyük bir başarıyı nasıl sağladı? Bu soruların cevapları yazımızda saklı:

Hamdi Ulukaya ABD’ye dil okulu için gitti.
“Yoğurt ve peynir üreten mütevazı bir aileden geliyordum. Ankara Siyasal’da okurken dil eğitimi almak için ABD’ye geldim. Ancak Amerika’da bulunduğum süre içinde marketlerde satılan yoğurtların berbat olduğunu gördüm ve yoğurt üreten bir aileden geldiğim için bunun bir iş fırsatı olabileceğini fark ettim.”

Satılık mandıra ilanı kaderini değiştirdi.
Bir gün satılık mandıra ilanı gören Ulukaya, bu ilanı ilk anda pek umursamamış. Ancak ertesi günlerde bunun büyük bir fırsat olabileceğini düşünerek mandırayı satın almaya karar vermiş. Tam 5 ay boyunca finansman bulmak için uğraşarak fabrikayı Kraft Foods’tan satın almış. 1 milyon dolardan daha az bir bütçeye satın alınan fabrikaya ABD’nin KOSGEB ayarındaki bir kurumu da fon sağlamış.

“Çevremdeki herkes benim delirdiğimi düşündü. Herkes koskoca Kraft Foods bu mandıranın iş yapacağını düşünse satar mı hiç? diye düşünüyordu. Ancak ben bu işi hakkıyla yapabileceğimi bildiğim için satın aldım mandırayı.”

Chobani yoğurdun tarifini bulmak 18 ay sürdü.
“Tarifin mükemmel olmasını istiyordum, zira başarılı olmak için tek bir ihtimalim vardı.” diyor başarılı girişimci. Başlangıçta sadece 6 çalışanı olan şirketin şu an 2000 personeli bulunuyor.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle