Vadeli hesap nedir?

Banka ve bankacılık işlemleri hayatımızda büyük öneme sahiptir. Nitekim ömrümüz boyunca çalışarak elde ettiğimiz birikimleri değerlendirmek için bankaları kullanırız. Bankaların bu değerlendirmeyi yapmak için müşterilerine sunduğu farklı seçenekler vardır.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

 Bankalarda birikimlerimizi değerlendirme yollarından biri de vadeli hesap açmaktır. Vadeli hesap açarak birikimlerimizi çoğaltmamız mümkündür. Peki vadeli hesap nedir?

Gelin daha yakından bakalım. 

Bankacılık sisteminin temel mantığı Vadeli hesabın ne olduğuna daha detaylı bakmadan önce tüm dünyada aynı olan bankacılık sisteminin temel mantığının nasıl çalıştığına bakalım. 

İlk bankalar bu sistemle birlikte doğmuş ve bugünkü kurumsal halini almayı başarmıştır. 

İnsanların çalışmalarının karşılığı kazandıkları haricinde bir paraya ihtiyaç duymalarının en önemli sebebi bu para karşılığında bir ihtiyaçlarının hasıl olmasından kaynaklıdır. 

Bu ihtiyacı gidermenin iki farklı yolu vardır. Ya bu ihtiyacı giderecek kadar birikim yapmak ve bu birikimle ihtiyacı gidermek ya da bu ihtiyacı giderecek miktardaki parayı borç vermeye istekli birinden almak. 

Eski zamanlarda bu miktarda birikimi olmayan kişiler borcu da her zaman alacak kimseyi bulamıyorlardı. Nitekim o dönemde borç alacak kurumsal yapılar da yoktu. 

Ancak elinde borç verebilecek kadar fazla birikimi olan kişiler de vardı. Birikimine o an için ihtiyacı olmayan bu kişiler de kendilerinden borç isteyecek kişiler olması halinde birikimlerini bu kişilere borç olarak verebilecek durumdaydı. 

İşte elinde borç olarak verebileceği kadar fazla birikimi olan kişiler ile ihtiyaçlarını gidermek için borca ihtiyacı olan kişileri bir araya getiren kurumsal çatıya banka adı verilir. 


Vadeli hesabın farkı 

Bu noktada vadeli hesabın bankacılık sisteminin temel çalışma mantığıyla ilgisini de şu şekilde belirtebiliriz. 

Elinde borç verebilecek kadar fazla parası olan kişinin bu borcu vermesini sağlayacak bir güdüye ihtiyaç vardır. Nitekim uzun yıllar çalışarak elde ettiği birikimi herkes sorgusuz sualsiz borca ihtiyacı olan birine vermeye yanaşmayabilir. 

Bu nedenle elinde bu birikime ihtiyacı olan bir kişinin birikimi vermesini sağlamak amacıyla belli dönemlerde onun birikimini kullandığı için bankalar bir miktar ödeme yaparlar. İşte bu ödemeye faiz adı verilir.

Vadeli hesap da tam bu noktada devreye girer. 

Borç vermek için birikimi olan kişiler bankalara giderek bu birikimlerini borç vermek istediklerini bildirdiklerinde bu birikimlerin yatırılacağı bir hesap açılır. Borç vermek için birikimleri olan kişilerin birikimlerini yatırdıkları ve karşılığında belli miktar ödeme aldıkları hesap türü vadeli hesaptır. 

Vadeli hesap açılırken hangi periyotlarda ödeme alınacağı ve bu ödemenin yüzde kaç olacağı gibi oranlar bellidir. Vadesi geldiğinde ödeme alınır ve alınan bu ödeme borç verebileceği miktarı kullandıran kişinin bu miktarı bankaya ödünç vermesinin ödülü olarak değerlendirilebilir. 

Vadeli hesaptaki vade kelimesiyse şu anlama gelir. 

Vadeli bir hesap açarken bu hesaba yatırılan miktarın bu hesapta belli bir süre kalması gerekir. Bu süre hesap açılırken belirlenir. Örneğin, hesabın vadesi 5 ay olarak belirlenmiş olsun. Hesap açıldıktan sonra 5 ay boyunca bu hesaptan belirlenen miktarın geri alınmayacağı taahhüdü verilmiş demektir. 5 ay sonunda belirlenen miktar bu hesapta kalmaya devam ederse 5 ay sonunda vade için belirlenen faiz miktarı ilgili kişiye ödenecektir. Eğer 5 ay geçmeden vadeli hesapta yer alan miktar çekilirse herhangi bir faiz geliri kazanılamayacaktır. 


YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle