VİDEO- Mardin'de '1. Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu' başladı

Mardin’de 1.Ulusal Sağlık Okuryazarlığı Sempozyumu başladı. Sempozyum 2 gün sürecek.

GÜNCEL VİDEOLAR

Sağlık Bakanlığınca Mardin Valiliği, Mardin Artuklu, Gazi ve Sağlık bilimleri üniversiteleri ve Dünya Sağlık Örgütü’ünü (DSÖ) destekleriyle düzenlenen sempozyumda 50 akademisyen Kronik Hastalıklar ve Kanserler, Yaşlı ve Göçmen Sağlığı konularında bildiri sunacak.

Artuklu üniversitesi kampüsü konferansın salonunda düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, yeni tip koronavirüs salgınında görevlerini canları pahasına fedakarca yerine getiren başta Sağlık Bakanım Fahrettin Koca olmak üzere, Türkiye’de sağlık sektöründe görev yapan her kademedeki sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Sağlığın korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi için bir bireyin sağlık bilgisine ulaşma, anlama ve kullanma becerisi açısından sağlık okuryazarlığının önemine dikkat çeken Demirtaş, sağlık okuryazarlığının bireylerin, sağlık sisteminde kaybolmasının önüne geçtiğini, sunulan hizmetlere erişimi kolaylaştırdığını söyledi.

Bununla birlikte yetersiz ve sınırlı sağlık okuryazarlığı düzeyinin, sağlık masraflarını artırdığı, hastane yatış sürelerini uzattığı, gereksiz tetkik yaptırma oranlarını yükselttiği ve acil servis kullanımını artırdığını anımsatan Demirtaş, şunları söyledi:

" Tüm bu nedenler, gereksiz işgücü kayıplarına ve sağlık harcamalarının artmasına neden olmaktadır. Belirtilen bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda sağlık okuryazarlığı, bireyin kendi sağlığı ile ilgili kararları doğru alabilmesi ve kamu kaynağının israf edilmemesi açısından da büyük önem taşımaktadır."

Sağlık okuryazarlığı konusuna, tüm dünya ile Türkiye’de de ilginin arttığını, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve birçok üniversite tarafından projeler başlatıldığını belirten Demirtaş, bu kapsamda gerçekleştirilecek her yeni çalışmanın ülkenin sağlık okuryazarlık düzeyini daha yüksek bir düzeye çıkmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Bu kapsamda sempozyumun gerçekleştirilen çalışmalar arasında önemli bir kilometre taşı olarak yerini alacağını aktaran Demirtaş, şunları söyledi:

"O sebeple sempozyumun sağlık okuryazarlığının hem ülkemiz hem de ilimiz özelinde arttırılmasına ciddi katkılar sağlayacağına olan inancımı özellikle ifade etmek istiyorum. Buradan bir nefes sıhhati, her şeyin üstünde gören bir medeniyetin mensupları olarak, sağlık hizmetleri alanında çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. Malumunuz devletimizin son yirmi yılda sağlık altyapısının iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirdiği yatırımların karşılığını yoğun geçen pandemi döneminde gördük. Önümüzdeki dönemde de sağlık altyapısı ve sağlık alanında yetişmiş uzman insan kaynağıyla tüm dünyaya örnek olacağımıza yürekten inanıyorum."

DSÖ Göçmen Sağlığı Programı Koordinatörü Dr. Altin Malay da Sağlık okuryazarlığının hem bireysel, hem de toplumsal düzeylerde sağlık sonuçlarını etkileyen sağlığın kritik bir belirleyicisi olduğunu kaydetti.

Malay , şunları söyledi:

"Ancak, sınırlı miktardaki sağlık okuryazarlığı sosyal eşitsizlikleri artırabilir ve kalkınmanın önünde bir engel haline gelebilir. Dünya Sağlık Örgütü olarak biz, sağlık okuryazarlığını daha iyi anlamak ve bölgesel ve ulusal sağlık politikalarını bilgilendirmek, sağlık hizmetleri, hastalık önleme ve sağlığın geliştirilmeleri konularında politik ve karar alma süreçlerini desteklemek ve sağlık okuryazarlığı gündemini kamuoyuna taşımak için daha fazla araştırmayı desteklemekteyiz."

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özçoşar da sosyal bilimler üniversitesi olarak kurulan üniversitelerinin son 2 yılda yeni vizyon değişikliğini gittiklerini ve sosyal bilimlerini yanına başta tıp olmak üzeri bir çok çalışma alanları oluşturduklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Göç Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Kanuni Keklik te sempozyumun düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmaların ardından Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salim Bilici ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan'ın yer aldığı oturuma geçildi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle