VİDEO- 'Şahmeran' 4. kuşak torunlara emanet

Mardin’in yıllardır süre gelen en önemli geleneksel niteliklerinden biri olan şahmeran, kuşaktan kuşağa süre gelmeye devam ediyor. Şehrin en önemli tanıtım ürünlerinden biri olan şahmeran geleneği şehirdeki ustalardan çocuklarına öğretilerek yaşatılmaya çalışılıyor.

GÜNCEL VİDEOLAR

Mardin çarşısında 55 yıldır bu işle uğraşan Hasan Özcan, Mardin’in önemli kültür simgesi olan şahmeran hakkında şunları söyledi: “Yaklaşık 55 yıldır bu işle uğraşıyorum. Bu iş bize babadan kalma ve bizde sürdürmeye çalışıyoruz. Turistlerin bir kısmının ilgisi çekiyor. Onlarda süs eşyası niyetine alıp kullanıyorlar” 

Bakırcılık mesleğinin eskisi kadar canlı olmadığını da söyleyen Özcan, Mardin’de eskiden bu işi yapan 150’ye yakın dükkan vardı. Şimdi sadece 1-2 kişi kaldı bizde onlardan biriyiz. Bizde zar zor devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı. 

4. Kuşakta işe devam ediyor

Babasının izinden bakırcılık işini yürüten Hasan Özcan’ın oğlu Abdülkadir de  mesleğe 4.kuşaktan devam ediyor ve bu mesleğin ölmemesi için kardeşiyle Sema’yla birlikte çalışıyorlar.

Abdülkadir; “Dedemin babası bakırcıydı, dedem bakırcı, babam bakırcı, bende 4.kuşak olarak bu mesleği yapıyorum. Babamın bize öğrettiği gibi ilk gün ki enerjiyle bu mesleği sürdürmeye ve yaşatmaya çalışıyorum.” Diye konuştu.

Abdülkadir, 12 yaşındaki oğluna da bu işi öğretmeye başladığını ve oğlunun okuldan kalan zamanlarında dükkana gelip tablo çizmeye başladığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle