VİDEO- Yeşilli Uluslararası Kültür Sanat ve Kiraz Festivali başladı

Mardin'in Yeşilli ilçesinde bu yıl 16'ncısı düzenlenen Yeşilli Uluslararası Kültür Sanat ve Kiraz Festivali başladı.

GÜNCEL VİDEOLAR

Yaklaşık 3 bin dekar alanda kiraz üretimi yapılan ilçede Mardin Büyükşehir Belediyesi, Yeşillik Kaymakamlığı ve Yeşilli Belediye'since festival düzenlendi.

Gençlik Merkezinde 2 gün sürecek festivalde konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, tarih ve kültür şehri Mardin'i ve yöresel ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Özelikle kiraz gibi ürünlerin tanıtımda çok ciddi bir katkısının olduğunu aktaran Demirtaş, "Bir taraftan da ürünün gelişmesi, ürünün artırılması açısından çok ciddi katkısı ve faydası oluyor. Bunun aracılığıyla da kentimizi tanıtmaya çalışıyoruz. İnşallah güzel bir festival olur. Vatandaşın da ilgisinin çok olduğunu görüyorum, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ise 22 yıl önce ilkini düzenledikleri festivalin salgın ve çeşitli nedenlerle bu yıl 16'ncısını düzenlediklerini söyledi.

Mardin'in hak ettiği değere gelmesi için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Demir, şunları söyledi:

"Biz birliğin, kardeşliğin, sevginin, hoşgörünün ve medeniyetin beşiğiyiz. Adımız farklı olsa da soyadımız kardeşliktir, birlik ve beraberliktir. Hep birlikte burada düzenlediğimiz etkinliklerin meyvesini aldık. Bugün artık şehrimizin namı ülke dışına taşımış. Mardin artık dünya çapında tanınan bir şehir."

Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan festivalde, halk oyunları ekipleri gösteri sundu, ses yarışması kapsamında gençler şarkı söyledi, Diyanet İşleri Başkanlığı İlahi Korosu ve çeşitli sanatçılar da konser verdi.

Festivale AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşcı, Yeşilli Kaymakamı Emre Öztürk, AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç ve çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLAR

  • Maşallah, Ekonomik kriz var. Festival yapıyorlar. İsraf diz boyu. Günahtır.

Yorum Ekle