Vladimir Putin, ABD ve NATO’yu hedef aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki krizden Afganistan’a, Rusya’nın, Çin ile ilişkilere kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

DÜNYA

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Dışişleri Bakanlığı Yönetim Kurulu toplantısına katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve NATO'yu hedef alarak Rusya'nın Çin ile olan ilişkisini Batılı ülkelerin bozmak istediklerini belirtti.

Putin, "İkili ilişkilerimiz herkesin hoşuna gitmiyor. Bazı Batılı partnerlerimiz açık bir biçimde Moskova ile Pekin'in arasını bozmaya çalışıyor. Bunu gayet iyi görüyoruz ve Çinli dostlarımızla siyaset, ekonomi ve başka alanlarda ilişkilerimizi genişleterek bu girişimlere karşı tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki komşularımız ve iyi dostlarımızla ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz." dedi.

Ukrayna'nın ABD ve NATO ile yakınlaşması ve hem Ukrayna’nın doğusunda yaşananlar hem de ABD ve NATO gemilerinin Karadeniz’deki manevralarına atıfta bulunan Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya öldürücü silahlar sağladığını iddia ederek, "Tabii ki partnerlerimizin kırmızı çizgiler hakkındaki uyarılarımızı yüzeysel biçimde algıladıklarını biliyoruz. Batılı partnerlerimiz, Kiev'e öldürücü modern silahlar sağlayarak, Karadeniz'de, üstelik de sınırlarımızın çok yakında provakatif askeri tatbikatlar gerçekleştirerek durumu tırmandırıyorlar.” diye konuştu.

Putin, “Afganistan’daki süreçten sonra, müttefiklerimizle Rusya’nın güney sınırlarında güvenliği sağlamak, Rusya’yı da bölgenin garantörü gören komşu ülkelerine yardım sağlamak büyük önem arz ediyor. Bu doğrultuda kontrolsüz mülteci akınını engellemek, terörist grupların ve diğer suç unsurlarının topraklarımıza girmesini engellemek için tedbirlerimizi almaya devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle