Vuslat Ne Demek? Vuslat Nedir? Vuslat Ne Anlama Gelir?

Vuslat ne demek? Vuslat nedir? Vuslat ne anlama gelir? Kısaca vuslat hakkında bilinmesi gerekenler.

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Arapça kökenli olan vuslat kelimesine daha çok edebi eserlerde rastlanmaktadır. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu kelimenin anlamı nedir?

VUSLAT NE DEMEKTİR?

Vuslat erişmek, kavuşmak ve muhabbet duyduğumuz kişiyle hasret gidermek demektir. Vuslat, doğa ve evren yasaları ile akıl, mantık, sağduyu ile insanları iyiliğe ve doğruluğa yönelten bir olgudur. Kişi yaşamında bu kavramı hayat felsefesi edindiği takdirde hidayete erer. İyiyi ve kötüden ayıran, doğru yolda olan insan hakikate erişmiş demektir.

Vuslat erişmek, muhabbet duyulan kişiye kavuşmak olarak açıklanmaktadır. Arapça kökenli olan vuslat kelimesi TDK sözlüğünde de yer almaktadır. TDK sözlüğünde vuslat kelimesinin anlamı sevgiliye ulaşmak olarak açıklanmaktadır.

Vuslat Kelimesinin Dini Anlamı

İslam dininde Tasavvuf ilminde vuslat kelimesi kullanılmaktadır. Vuslat, Allah'a erişmek Allah ile birlikte olmak halini anlatan 

Vuslat Vakti Kısaca Ne Demektir? 

Vuslat tüm kaynaklarda ulaşmak, kavuşmak, erişmek muhabbet duyulan kişiye kavuşmak anlamına gelmektedir. Vuslat vakti, ise kavuşmanın, erişmenin gerçekleştiği zaman dilimini, kavuşma anını ifade etmektedir.

TDK'ya Göre Vuslata Ermek Ne Anlama Gelir? 

TDK sözlüğünde vuslata ermek kelimesinin anlamı yer almaktadır. Sözlüğe göre vuslata ermek ise, kavuşmak olarak açıklanmaktadır. Birbirine muhabbet besleyen kişilerin kavuşmasını, özlemin son bulduğu anı, erişme anını ifade etmektedir

VUSLAT KELİMESİNİN ÖRNEK KULLANIMI

(ﻭﺻﻠﺖ) i. (Ar. vuṣlat) Sevdiğine kavuşma: Zerre görünmez Fenâyî işbu âlem ârife / Bir demine vuslatın iki cihan olmaz bahâ (Fenâyî). Getirme yâdına Fıtnat firâkı vakt-i vuslatta / Düşen bîm-i humâra destine câm-ı safâ almaz (Fıtnat Hanım). Ey vuslat o âşıkları efsûnuna râm et / Ey tatlı ve ulvî gece yıllarca devâm et (Yahyâ Kemal).
● Vuslat-gâh (ﻭﺻﻠﺘﮕﺎﻩ) tür. i. (Fars. yer bildiren -gāh ekiyle) Kavuşma yeri, vuslata erilen yer: Beş on adım daha yürürse ikisini de vuslat-gâhlarında tutacaktı (Hüseyin R. Gürpınar)

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle