Web Sitesi Kurmanın Maliyeti

Web siteleri domain’den, cms’e pek çok farklı bileşenden oluştuğu için ve her biri toplam maliyeti etkilediği için web sitesi kurmanın ne kadara mal olacağını tek bir yanıtla açıklamak kolay değildir.

GÜNCEL

Bilindiği gibi bir sitenin çevrimiçi olarak yayına girmesi ve dünyanın her yerinden görüntülenebilmesi için en çok tercih edilen yöntem bir sunucu üzerinde alan kiralamaktır. Hosting sağlayıcıları tarafından sunulan bu hizmette sunucu, web hosting şirketi tarafından yönetilir ve hosting fiyatları, genellikle 1 yıllık periyotlarla ödenir. Domain yani site adresi de hosting gibi en gerekli teknik bileşenlerdendir ve belirleyeceğiniz uzantıya göre (.com, .net, .io, .gov, .cafe, .tech, . istanbul…) fiyatı değişmektedir.

Sitenin türü, tercih edilen hosting paketlerine dahil edilen ek özellikler, sitenin hızla büyüyebileceğine dair öngörüler, tasarım, güvenlik, SEO’ya dair giderler gibi diğer birçok değişken yüzünden de tek bir yanıta ulaşmak mümkün değildir. Örneğin web sitenizi hazır site oluşturucuları kullanarak kurmak ya da bir tasarımcıyla çalışmak pahalıya mal olacaktır. Maliyetleri en aza indirmek isterseniz WordPress gibi ücretsiz bir içerik yönetim sistemi seçebilir, her tür siteye uyabilecek hazır tema şablonlarıyla tasarım konusunda kâr edebilirsiniz.

Eğer büyük bir e-ticaret sitesi kurmak isterseniz, harika bir tasarım, ziyaretçileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye yardımcı olacağından tasarımcı için ayrılan bütçeye, ihtiyaç duyulan yüksek performans, özelleştirme, güvenlik ve yedeklilik gibi hosting özellikleri de eklenecektir ve sıradan bir siteye göre daha yüksek maliyet söz konusu olacaktır.

Ayrıca bir web sitesinin işlevselliğini artırmak için seçilen eklentiler de aylık ek ücret ödemenizi gerektirebilir. Bir diğer önemli detay ise SEO’yu göz önünde bulundurarak yapacağınız harcamalardır.

Uzman Görüşü

Bir web sitesi kurmanın maliyetini bilmek istediğinizde sahip olmak istediğiniz site ile neyi hedeflediğiniz, neyi başarmak istediğiniz en önemli belirleyicidir. Günlük binlerce ziyaretçisi olan bir site için sistem gereksinimleri yüksek olacağından sayfa yükleme sürenizi düşürmeden yüksek trafiğe ev sahipliği yapma yeteneğine sahip bir hosting çözümüne yönelmeniz mantıklı olacaktır. Söz konusu bir e-ticaret sitesi ise satışlar arttıkça, daha iyi altyapıya yatırım yapmak sunucu fiyatları açısından başlangıçta ayırmayı düşündüğünüz bütçeyi artırmanızı gerektirecektir.

Turhost olarak güzel ülkemizin TIER 3 sertifikalı en iyi veri merkezinde bulunan NVME SSD sunucularımızdan, her ölçekteki web sitesinin ihtiyaçlarını en güçlü teknolojilerle karşılamaya odaklanan hız ve güvenlik yapılandırmalarımızdan ve sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olan hızlı hosting seçeneklerimizden yararlanmanızı dileriz…

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle