YANLIŞ YERDE ARAMAK

Yaşanan felaketlerin çoğu “Fanilerin baki olma hevesi” yüzündendir. Evet, Fanilerin baki olma hevesi yeryüzünü cehenneme çevirmeye yetiyor. Dünyanın geldiği nokta ayan beyan ortada durmaktadır.

 

Peki, aranan ve arzulanan o eski günlere tekrar nasıl kavuşabiliriz?

Bunun için öncelikle neleri kaybettiğimizi bilmeliyiz. Daha sonra da bunları nerede aramamız gerektiğini bilmeliyiz. Zira yanlış yerde aramak boşa kürek çekmektir.

 

Büyük ölçekte global mutsuzluğun, işgal, savaş, anarşi, kargaşa ve doyumsuzluğun ana kaynağı yokluk değil “varlığı” çoğaltma hırsıdır. Zira Allah, اَلْهٰيكُمُ التَّكَاثُرُۙ “Çoğaltma yarışı sizi mahfetti” demiştir.

Küçük ölçekte aileler olarak; çocuklarımıza ve eşlerimize ne kadar çok “madde-para”, lüks, varlık bıraksak o kadar iyi, o kadar huzur, o kadar tertip-düzen ve bir o kadar da aile içi birlik beraberlik olur yanılgısına düştük. Bunun pratiği de gösterdi ki bunları yanlış yerde arıyormuşuz.

Peki, nerede aramalı?

Hadis-i Kudsi’de buyuruldu ki;

-Ben İlmi Açlığın içerisine koydum,

İnsanlar onu Toklukta arıyorlar.

-Ben Zenginliği Kanaatin içerisine koydum,

İnsanlar onu Dünya malında arıyorlar.

-Ben İzzeti, Şerefi Kulluğun içerisine koydum,

İnsanlar onu Makamda, Mevkide ve Umera Kapısında arıyorlar.

-Ben Lezzeti, zevki ve rahatı Cennetin içerisine koydum,

İnsanlar onu Dünyada Arıyorlar.

Konfor mutsuzluk üretiyor asrımız buna tanık. Dünyanın hali ortada. Mutluluk eskide kaldı bu asır konfor asrı. Aradığını yanlış yerde aramak, boşa sarfedilen gayret ve emek! Yapılması gereken yanlıştan dönüp belirlenen o doğru yerde aramak.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle