Yarım Kalan Bir Hayat: Cumana Şeyhmus / ŞAM -7

Cumana Şeyhmus hikayesinin yazı serisinin yedinci bölümü...

“Suriye’nin kızları ucuzdur!”

“Kocalarımızı bizden alıyorlar!”

“Çok makyaj yapıyorlar!”

Örneklerini daha da çoğaltabileceğim bu tip sözleri birçok yerde duydum. Ve emin olun ki bunları duyduğum zamanlarda, ülkeme olan özlemim bir kat daha arttı.

Bizler evimizi, işimizi, okulumuzu, yurdumuzu geride bırakmak zorunda kaldık ve bunun nasıl bir yıkım olduğunu herkesin algılaması gerekir. Savaşın bitmesi için, evimize, okulumuza, yurdumuza geri dönebilmek için emin olun ki her gün dua ediyoruz. Dua ediyoruz çünkü savaşın ruhumuzda yapamadığı tahribatı burada duyduğumuz sözler yaptı, yapıyor ve maalesef ki yapmaya devam ediyor…

Türkiye’ye gelirken buradaki kültürün bizim kültürümüzden farklı olabileceğini asla düşünmemiştim. Ancak burada karşı karşıya kaldığımız davranışlar, bizlere Şam kültürünü daha da özletiyor diyebilirim.

Hayatta kalabilme ya da kendisini mensup hissetmediği bir kavgadan soyutlama uğruna yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmış olan bizler için gerçekleştirilen güzel uygulamalar da yok değil. Ücretsiz doktor, ücretsiz ilaç gibi bir uygulama kendi ülkemizde bile yok. Ancak, bizleri çok ucuz bir iş gücü olarak görüp adeta karın tokluğuna çalıştıran anlayışların da çok zalimane olduğunu söyleyebilirim. İçinde bulunduğumuz mecburiyeti adeta bir fırsata dönüştüren bu uygulamaları da insani bulmuyorum.
Ucuz olmadan(!),

Kimsenin kocasını elinden almadan(!),

Rahat makyaj(!) yapabilmemize olanak sağlayan yurdumuza geri döneceğimiz günlerin umuduyla hoşça kalın.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle