Yarım Kalan Bir Hayat: Meryem Hüseyin / Derılzor-1

Derılzor muhafazasının Ebukemal mıntıkasında dünyaya gelmiş. Babası Ebukemal Belediye’sinde memur olarak çalışmış. Okul hayatı altıncı sınıfa kadar devam eden Meryem’in babası 2009 yılında emekli olduktan sonra Kamışlo’ya yerleşmişler ama üç abisi Derılzor’da kalmış.

Henüz yaşı 20 bile değil Meryem’in ama ülkesinde yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen, gülerek bakıyor hayata. Ağlanacak durumların içinden bile mutlaka bir espri çıkarıp gülerek anlattı, ailesi ile beraber başlarından geçenleri…

Sözü Meryem’e bırakıyorum.

Babamın dedesi Osmanlı zamanına tekabül eden yıllarda Suriye nüfusuna kayıtlıymış ve sınırın olmadığı o zamanlarda, Suriye tarafından ayrılarak Türkiye tarafına gelmiş.

Babam da Türkiye’de doğmuş ve doğduğu günden beri Türk kimliğine sahip. Annem de Türkiye’de doğup büyümüş ama maalesef ki onun nüfusa kaydı hiç yapılmamış. Ailesinin tek oğlu olan babam, annemle yine burada evlenmiş aslında. Evlenmiş evlenmesine ama evliliğinin ilk zamanlarında askerlik kâğıdı gelmiş garibimin. Askere gitmeyi istemiş ama bu kez annemi bırakacak bir yer bulamamış ya da eli kopmamış işte. Sıkıntılar basmış onu. Yahu bu askerlik de nereden çıktı başıma diye üzülerek düşünmeye başlamış. Sonunda, askere gitmektense annemi de yanına alarak Suriye’ye geçmeye karar vermiş. Nasılsa dedesinin orada kaydı varmış ve bu kayda dayanarak hayatının geri kalan kısmını ve tabi ki karısıyla beraber burada geçirebileceğine hükmederek harekete geçmiş.

Suriye tarafına geçmeyi ve ardından annemle beraber buranın da kimliğini almayı başarmış. Ve hatta geçen zaman içerisinde devlet memuru da olmuş ki şu an bu memuriyetten de emeklidir hani.
Suriye’ye geçtiğinden beri Türkiye’ye gelmeye cesaret edememiş babam. Çünkü yakalandığı anda askere alınacağından korkmuş hep.....

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle