Yarım Kalan Bir Hayat: Meryem Hüseyin Derılzor-2

Şu an 65 yaşında olan babam, aslında birkaç yıl önce Türkiye’ye gelme cesaretini göstermişti.

Bu cesareti de (gülerek söylüyor Meryem) ağzında diş kalmadığı içinmiş ki Türkiye’de dişi olmayanları çürüğe ayırıp askere göndermediklerini biliyormuş akıllım.

Türkiye’ye geçtiği sırada yakalanarak askerlik şubesine götürülmüş ve yapılan kontrolle beraber diş filmi çekilmiş. Ama ne fayda ki ağzında iki dişin kökü gözükmüş bu filmde ve babama askere gideceksin denmiş.

(Meryem gülüyor yine…) Babam diş etlerinin arasında kalan bu iki köke lanet okumuş tabi. Sonra da geri dönmek üzere, zar zor izin alarak şubeden ayrılmış.

Ama nerdeeee!

Bir daha döner mi?

İstikamet Suriye yine!

Suriye’ye geldiğinde ilk işi de bir diş doktoruna giderek o kalan iki hınzır kökü aldırmak olmuş. Bu iki hınzırdan kurtulduktan sonra, Türkiye’de askere alınabilme tehlikesinden ebediyen kurtulmuş hani.

Babasının hikâyesini gülerek tamamlayan Meryem, bu güne nasıl geldiklerini anlatırken ise sıkıntı çektikleri anları bir daha yaşıyormuş gibi zaman zaman gerildi biraz ama bu gerginlik yüzündeki gülümsemeyi alt edemedi. Ve zaman zaman gerilse de gülümseyerek anlatmaya devam etti Meryem.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle