Yarım Kalan Bir Hayat: Zeynep Osman / KAMIŞLO -2

Zeynep Osman hikayesinin yazı serisinin ikinci bölümü...

Esed güçleri, Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde öldürme olaylarına girmeye çekiniyordu ama bu bölgeleri farklı şekillerde kuşatmayı da ihmal etmiyordu. Elektrik ve su kesintileri bir yana dursun, temel gıda maddelerinin bu bölgelere akışında aksamalar yaratılıyor ve bundan dolayı her şey normal ederinin iki üç misli kadar pahalılaştırılıyordu. Dera olaylarının başladığı sıralarda Kamışlo’daki mevcut durum, tam anlamıyla bu hale gelmeye başlamıştı. Ancak hayatın birçok kesitinde yaşanmış olan bu sıkıntıları saman alevine benzetiyor ve uzun sürmeden sonuçlanacağına inanıyordum.

Olayların başladığı sıralarda lisenin son sınıfındaydım ve her öğrenci gibi benim de hayallerimi süsleyen üniversite için hazırlanıyordum. Bu hazırlıklarım sürerken başka bir şeyin dikkatimi dağıtmasını istemiyor ve bu arbedeye kulaklarımı tıkamaya çalışıyordum. Olaylar büyüdükçe ben sağırlaşıyor ve hedeflediğim üniversite yolunda karşıma çıkan her türlü engeli asla düşünmemeye gayret gösteriyordum. Büyüyüp gelişen olaylar, üniversite hayalimi asla küçültmemişti.

Böylesine zor bir psikoloji ile bitirdiğim lisenin ardından Şam Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı bölümüne kayıt yapmayı başardım. Bu benim için ifade edemeyeceğim bir sevinç kaynağıydı. Üniversiteli olacaktım artık. Hem, doğup büyüdüğüm Kamışlo’dan farklı yerleri görecek ve herkesin övgüsüne mazhar olan Şam şehrinde yaşayacaktım.

2011 Yılının eylül ayıydı. Okumaya hak kazandığım okulum için Şam’daydım. Kısa sürede biteceğini ümit ettiğimden dolayı pek kulak asmadığım olaylar, hız kesmeden devam ederken başlayan üniversite hayatımın içinde çok güzel dostluklar edinerek okuluma gidip gelmeye başlamıştım. Ailemden ilk kez ayrı kalmanın zorluğunu yaşıyordum ama bu zorluk, içinde bulunduğum güzelliklerin içinde eriyip gidiyordu.

Yeni arkadaşlarımın, okulumun ve Şam’ın bana yaşattığı güzel duyguların yanında, bir alev topu gibi tüm ülkeyi sarmalayan olaylara da kulak kabartmaya başlamıştım. Diğer arkadaşlarım gibi ben de ülkede olup biteni yakından takip ediyor ve mevcut yaşananlara duyarsız kalamıyordum. Aslında sadece okuluma kilitlenmek istiyordum ama yaşanan olaylar nedeniyle bu kilit açılıyordu ve ben bundan endişe duymaya başlamıştım. Çiçeği burnunda bir üniversiteliydim ancak gelişen olaylar, yoğunlaşacağım adresi şaşırtmaya başlamıştı.

Zeynep Osman hikayesinin yazı serisinin devamı gelecek...

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle