matesis
dedas

50 Yıllık Husumet barışla sonuçlandı

Midyat’a bağlı Yeşilöz Mahallesinde 50 yıl önce Aykut ve Alpsoy aileleri arasında başlayan kan davası verilen barış yemeği ile son buldu
  • 20.11.2023 10:13
50 Yıllık Husumet barışla sonuçlandı
 
 
Midyat'ın Yeşilöz (Kemê) Mahallesi'nde Alpsoy ile Aykut Aileleri arasında geçmişi 50 yıla dayanan iki aile arasındaki kan davası arabulucuların gayretiyle barış sofrasında son buldu.
 
Husumet, bundan 47 yıl önce dağda hayvanlarını otlatan ve o zaman 13 yaşında olan Mehmet Alpsoy'un öldürülmesi sonucu Alpsoy ve Aykut aileleri arasında husumet başladı.
 
Sağlanan barış ile ilgili konuşan İşadamı Seyfettin Alpsoy, barışma nedeniyle düzenlenen programa katılan tüm misafirlere teşekkür ederek, "Köyümüzde beş familya yaşıyor ve hepimiz de kardeşiz. Bütün köylülerimizden Allah razı olsun. Bu barış sürecinde hepsi bize destek oldular, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Programımıza katılan tüm misafirlerimize de teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Barışımız köyümüze ve şehrimize hayırlı olsun" dedi.
 
Barış programına katılan bölgenin saygın alimlerinden Mehmet Beşir Aksoy da, "Allah Kuran'ı Kerimde 'sulhun, barışın hayır olduğunu' bize söylüyor. İnsanların birbirini sevmesi lazım. İnsanlar birbirini severse dünya güzelleşiyor. İnsan öldürmeyle, kavga ile bir yere varamaz. Bundan dolayı Allah bize 'barışta hayır vardır, kendi aranızda barışın, mümin kardeşinizi yalnız bırakmayın' diyor. Sulh, adaletti, nasihattir. Sulh İslam'ın kardeşliğidir, sulh Allah'ın emridir. Çok mutlu olduk bu iki ailenin barışmasından dolayı. keşke herkes bu iki ailenin bu tutumunu örnek alsa ve barışsa." dedi.
 
Yeşilöz Mahallesinde düzenlenen barış yemeğine Şeyh Beşir Aksoy, Kanaat Önderlerinden Mehmet Sait Çelebi, Abdullah Taş, Mehmet Ata Çelebi, Osman Altınışık, Bağımsız Belediye Başkan Adayı Seyfettin Alpsoy, Oda ve Sivil Toplum Başkanlarından Mehmet Selim Yıldız, Mehmet Ali Akkurt, Zeyni Bedir, Ünal Günel, İdris Taş, Salih Barış, Mardin Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mehmet Nas, Midyat Muhtarlar Derneği Murat Başar, Yeşilöz Mahalle Muhtarı Cazım Aydoğdu, ile yüzlerce vatandaş hazır bulundu.
 
Şehy Beşir Aksoy tatafından okunan dualara kalabalık hep birlikte amin dedikten sonra barış yemeği ile program son buldu.

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz