60 saniyede uykuya dalmanın sırrı bulundu

Geceleri uyanık şekilde yatakta yatmayı alışkanlık haline getirdiyseniz, beyniniz o süreçte saatte yaklaşık 1,6 milyon kilometre hızla çalışır. Arzuladığınız o tatlı uykuya bir türlü dalamıyorsanız, o zaman size iyi bir haberimiz var.
 • 25.09.2023 09:09
60 saniyede uykuya dalmanın sırrı bulundu

Bazı insanlar gece başlarını yastığa koyar koymaz uykuya dalmayı başarırken, bazıları da gece boyunca bir sağa bir sola dönerek uykusuzlukla mücadele eder.

Sadece bir iki dakika içinde kişinin uykuya dalmasına yardımcı olan gizli bir askeri teknik uygulaması olduğu ortaya çıktı.  

Esasında bu uyuma yöntemi orduda askerleri uyanık tutmak ve yorgunluktan hata yapmalarını engellemek için genelkurmay başkanları tarafından geliştirilen askeri bir sır.

Bu askeri sırrı ABD ordusunun özellikle savaş zamanlarında askerlerin kolayca uykuya dalmasını sağlamak için kullandığı biliniyor.

Bu uykuya dalma yöntemine 1981 yılında yayımlanan "Relax and Win: Championship Performance" isimli kitapta daha önce yer verilmişti. Ancak geniş takipçi listesine sahip Joe.co.uk isimli web sitesinin yöntemi yayımlamasının ardından ilgi görmeye başladı.

İşte 2 dakikada uykuya dalmak için izlemeniz gereken adımlar:

 •  Dil, çene ve göz çevresindeki kaslar dahil yüzünüzdeki kasları gevşetin
 •  Omuzlarınızı bırakabildiğiniz kadar aşağı bırakın, ardından sırayla üst ve alt kollarınızı aşağı bırakın
 •  Nefes alın, göğsünüzü gevşetin, ardından, kalçadan başlayarak bacaklarınıza doğru gevşeyin
 •  Aşağıdaki üç manzaradan birini hayal etmeden önce zihninizi temizlemek için 10 saniye bekleyin
 •  Sessiz sakin bir gölde, masmavi gökyüzü dışında başka hiçbir şeyin görünmediği bir kanoda uzanıyorsunuz
 • Zifiri karanlık bir odada, siyah kadifeden bir asma yatakta uzanmışsınız
 • Yaklaşık 10 saniye boyunca kendinize sürekli “Düşünme, düşünme, düşünme” diye telkinde bulunuyorsunuz

Bu yöntemi 6 hafta boyunca uygulayan insanların yüzde 96’sında işe yaradığı söyleniyor.

Bu yöntemin işe yaramaması durumunda, uyku uzmanı Dr. Neil Stanley, uykuya dalmada en önemli faktörün zihninizi susturmak olduğunu söylüyor ve şunları ekliyor:

“Uyumak için üç şeye ihtiyacınız var: gevşemiş bir vücut ve en önemlisi temiz bir zihin için yatak odanızdan dikkat dağıtıcı tüm cihaz ve eşyaları çıkarmanız gerekiyor. Eğer zihniniz hızla çalışıyorsa uyuyamazsınız ve zihninizi yavaşlatmak için yapabileceğiniz her şey uyumanıza destek olur. Bunu yapmanın sihirli bir yolu yok, sizin için neyin işe yaradığını bulmak zorundasınız, bir şeyler okumak, sıcak bir banyo, papatya çayı, farkındalık, aromaterapi veya Pink Floyd'u dinlemek gibi. O günün stresini düşünmenize engel olan herhangi bir aktivite yaptığınız sürece ne yaptığınız önemli değil.”

Uyku bozukluğu nedir?

Daha sağlıklı bir uyku düzeni için 7 öneri

Geceleri uyku kalitesi düzeni nasıl düzeltilir?
Siz uyurken “yetişmek” için şekerleme yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak, yakın zamanda yapılan araştırma kaybolan uykuyu telafi etmek için şekerlemenin en etkili olmadığını ortaya çıkardı. Vücudunuzun bunun yerine tutarlı bir uyku düzeni izlemeyi tercih ettiğini keşfedildi. Uykusuz geceler ve sersemlemiş günlerle savaşmak yerine, iç saatinizi sıfırlamak ve daha iyi uyumak için teknikleri inceleyeceğiz. Düzenli bir uyku programına bağlı kalınmalıdır. Üstelik uyku düzeni oluşumunda gece uykusunun maksimum derecede alınması gerekmektedir.

Bozulan Uyku Düzeni Nasıl Düzelir: Yaklaşımlar, Riskler ve Yaşa Özgü Gereksinimler

Modern toplumda uyku bozuklukları ve düzensiz uyku programları giderek daha yaygın hale geldi. Yetersiz veya düşük kaliteli uyku, bir dizi olumsuz fiziksel, bilişsel ve duygusal sonuca yol açabilir. Bu yazıda, uyku programları, kişinin uyku düzenini sıfırlamak için tüm geceyi çekmenin etkinliği, farklı uyku sürelerinin yeterliliği ve yaşa özel uyku gereksinimleri ile ilgili çeşitli soruları ele alıyoruz. Bu makale, uykuyu iyileştirmek ve sağlıklı bir uyku programı sürdürmek için stratejilere dair kanıta dayalı bir genel bakış sunmayı amaçlamaktadır.

Bozulmuş Bir Uyku Düzeni Nasıl Düzelir?

Bozulmuş bir uyku programı, iş veya okul talepleri, jet gecikmesi veya sağlık sorunları gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Tutarlı bir uyku düzenini geri yüklemek, genel sağlık ve esenliği korumak için çok önemlidir. Düzenli bir uyku programını yeniden oluşturmak için, bireyler aşağıdaki kanıta dayalı önerileri izlemelidir:

Tutarlı uyku ve uyanma saatleri belirleyin: Hafta sonları bile düzenli bir yatma ve uyanma saatine bağlı kalmak, vücudun sirkadiyen ritim olarak bilinen iç saatini düzenlemeye yardımcı olur.

Yatmadan önce ekrana maruz kalmayı sınırlayın: Elektronik cihazların yaydığı mavi ışık, uykulu hale getirmekten sorumlu hormon olan melatonin üretimini engelleyebilir.

Uykuya elverişli bir ortam yaratın: Rahat nevresimlerle yatak odasının serin, karanlık ve sessiz olduğundan emin olun.

Gevşeme teknikleriyle meşgul olun: Derin nefes alma, meditasyon veya ilerleyici kas gevşemesi gibi uygulamalar zihni sakinleştirmeye ve vücudu uykuya hazırlamaya yardımcı olabilir.

Uyku Düzeni Sabitlemede Gece Yaşamı Rolü

Tüm geceyi çekmek, bozulan bir uyku programı için hızlı bir düzeltme gibi görünse de, önerilen bir yaklaşım değildir. Uzun süre uyanık kalmak, uyku yoksunluğuna yol açarak bilişsel performansı, ruh halini ve fiziksel sağlığı bozabilir. Bunun yerine, sirkadiyen ritimde ek bozulmalara neden olma olasılığı daha düşük olduğundan, yatma ve uyanma saatinde kademeli ayarlamalar tercih edilir.

Altı Saat Uykunun Yeterliliği

Bireysel uyku ihtiyaçları değişebilse de, çoğu yetişkinin en iyi şekilde çalışması için gece başına yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Bazı kişiler altı saatlik uykuyla iyi çalıştıklarını iddia etse de, araştırmalar kronik uyku yoksunluğunun obezite, kardiyovasküler hastalık ve bilişsel gerileme riskinde artış dahil olmak üzere uzun vadeli sağlık sonuçları olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, sürekli olarak altı saat veya daha az uyku elde etmek, nüfusun çoğunluğu için tavsiye edilmez.

Uyuyamadığınızda Uyanık Kalmak

Eğer kişi 20-30 dakika içinde uyuyamıyorsa, yatak odasından çıkmak ve uyumaya zorlamak yerine kitap okumak veya sakinleştirici müzik dinlemek gibi düşük uyarımlı bir aktiviteyle meşgul olmak genellikle daha iyidir. Bu yaklaşım, yatak ve yatak odasının uyanıklık ve hayal kırıklığı ile ilişkisini önlemeye yardımcı olabilir. Kişi uykulu hissettiğinde yatağına dönmeli ve tekrar uyumaya çalışmalıdır.

Her Gece Bir Saat Uykuyla Hayatta Kalmak

Kısa süreli uykunun münferit vakaları kalıcı olumsuz sonuçlar doğurmasa da, sürekli olarak her gece sadece bir saat uyumak hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için oldukça zararlıdır. Kronik uyku yoksunluğu, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, duygudurum bozuklukları ve bilişsel eksiklikler dahil olmak üzere çok sayıda sağlık riskiyle ilişkilidir. Bu nedenle, uykuya öncelik vermek ve restoratif dinlenme için yeterli zaman ayrıldığından emin olmak çok önemlidir.

Yaşa Özel Uyku Gereksinimleri

Uyku ihtiyaçları yaşa göre değişir, genç bireyler genellikle yaşlı bireylerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Uyku Vakfı, aşağıdaki yaşa özel uyku sürelerini önermektedir:

 • Yenidoğanlar (0-3 ay): günde 14-17 saat
 • Bebekler (4-11 ay): günde 12-15 saat
 • Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş): günde 11-14 saat
 • Okul öncesi çocuklar (3-5 yaş): günde 10-13 saat
 • Okul çağındaki çocuklar (6-13 yaş): günde 9-11 saat
 • Gençler (14-17 yaş): günde 8-10 saat
 • Genç yetişkinler (18-25 yaş): günde 7-9 saat
 • Yetişkinler (26-64 yaş): günde 7-9 saat
 • Daha yaşlı yetişkinler (65+ yaş): günde 7-8 saat

Bu önerilerin genel yönergeler olarak hizmet ettiğini ve genetik, yaşam tarzı ve sağlık faktörlerine bağlı olarak bireysel varyasyonların bulunabileceğini kabul etmek önemlidir. Sonuç olarak, uyku süresinde herhangi bir ayarlamanın gerekli olup olmadığını belirlemek için bireylerin ve bakıcıların kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları kişilerin uyku kalitesini, süresini ve gündüz işleyişini izlemesi çok önemlidir.

Yaşam performansı için sağlıklı günlük uyku düzeni

Sağlıklı bir uyku düzeni sürdürmek, genel refah ve optimum işleyiş için hayati önem taşır. Bütün gece uyuyanlardan yararlanmak veya uyku sürelerini azaltmak cazip gelse de, uyku yoksunluğunun uzun vadeli sağlık sonuçları hafife alınmamalıdır. Yaşa özel uyku önerileri, bireysel izleme ve gerektiğinde ayarlama ile uygun uyku sürelerinin belirlenmesi için yararlı bir başlangıç noktası sağlar.

Bozulan uyku düzenini düzeltmek için uyku ve uyanma saatlerinin kademeli olarak ayarlanması, uykuya elverişli bir ortam yaratılması ve gevşeme teknikleri ile meşgul olunması önerilir.


Uyku yoksunluğunu şiddetlendirebilecekleri ve sirkadiyen ritimleri daha da bozabilecekleri için tüm gece uyuyanlara tavsiye edilmez. Çoğu kişi için altı saatlik uykunun yeterliliği literatür tarafından desteklenmemektedir ve kronik uyku yoksunluğu ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam tarzının temel bir bileşeni olarak uykuya öncelik vermek ve kişinin uyku düzenini ve gündüz işleyişini izlemede uyanık kalması çok önemlidir. Uyku bozukluklarının devam ettiği veya günlük yaşamı önemli ölçüde etkilediği durumlarda, daha fazla değerlendirme ve rehberlik için uyku uzmanı veya nöropsikolog gibi bir sağlık uzmanına danışmanız önerilir.

Uyku Düzeni Nasıl Düzeltilir? Uykusuzluğa ne iyi gelir?

En verimli uyku saatleri ve uyku teknikleri nedir? Uyku düzeni nasıl düzeltilir? Her birimiz, ne zaman yorgun olduğumuzda ve ne zaman uyanık hissettiğimizde büyük rol oynayan biyolojik bir programa göre çalışırız. İç uyku saatimiz normal çalıştığında, vücudumuza akşamları uyumak ve sabah uyanmak için sinyaller gönderir. Ancak bazen bu uyku saati senkronize olmayabilir ve düzenli programınızı bozabilir. Bu, genel uyku kalitenizi etkileyebilir ve aynı zamanda uykuya dalmanızı ve doğru zamanda uyanmanızı zorlaştırarak sonuçta sizi uykusuz bırakabilir veya performansı ve ruh halinizi etkileyebilecek “sosyal jetlag” ile sonuçlanabilir.

Uykusuzluğa ne iyi gelir? Kendinizi bozuk bir uyku saatiyle bulursanız, yolunuza devam etmek için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır.


Her gece aynı saatte uykulu hissetmemizin bir nedeni var – ve neden alarm kurmazsak sabahları aynı saatte uyanma eğilimindeyiz. Gece gündüzleri çekmediğimiz veya birkaç saat diliminde seyahat etmediğimiz sürece, bedenlerimiz tutarlı uyku düzenlerini takip etme eğilimindedir. Bu, ihtiyacımız olan yüksek kaliteli uykuyu elde etmenin anahtarıdır. Uykusuzluğa iyi gelen 5 ipucunu şu linkte inceleyin:


Bozulan uyku düzeni nasıl düzeltilir?

Uyku düzeni nasıl düzeltilir? Uyku programlarımız büyük ölçüde vücudumuza verdiğimiz çevresel ipuçlarına bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Uyku programlarımız vücudumuza gönderdiğimiz sinyallere bağlıdır. Vücudumuza ve beynimize sinyal göndeririz:

Henüz yatma zamanı gelmedi, izlemem gereken harika dizinin yeni başka bir bölümü var.


Uyku düzeni nasıl sağlanır?

Vücudumuzun ana saati, beynin hipotalamus bölgesinde yer alır. Gözdeki retinadan ışık bilgisi alan ve uykuyu serbest bırakan bez de dahil olmak üzere beynin diğer bölümlerine gönderen suprakiazmatik çekirdek (SCN) adı verilen bir bölümdür. Görme sinyal hormonu melatonin, ışık ile üretimi baskılanır.

Etkili Zaman Yönetimi İpuçları 

Beyninize güneş ışığından veya parlayan bilgisayar ve cep telefonu ekranlarından ışık sinyalleri gönderilir. Uyku programınızı yolunda tutabilecek, tekrar yoluna sokabilecek veya önemli ölçüde atabilecek temel faktör, ışık düzenlenmesidir.

Melatonin, uyku düzeni döngünüzü düzenleyen bir hormondur.
Melatonin normalde beyindeki epifiz bezi tarafından yapılır. Gevşemeyi teşvik edebilir, bu nedenle jet lag veya uykusuzluk çeken insanlar bunu genellikle uyku yardımı olarak kullanır. Sorunu çözmeye başlamadan önce , uyku saatinizin ne olduğunu, ne yaptığını ve nasıl çalıştığını bilmek yararlı olabilir. Böylece bu stratejiler mantıklı olabilir. Sirkadiyen ritim, akşamları aynı saatte uykulu olacağınız ve sabahları her gün yaklaşık aynı saatte uyanacağınız anlamına gelir. Uyku düzeni nasıl düzeltilir?


Yetişkinde uyku düzeni nasıl düzeltilir? Uyku düzeni nasıl sağlanır?

Uyku düzeni nasıl düzeltilir? Bazen sirkadiyen ritminiz şu nedenlerle bozulabilir:
Uykusuzluğa ne iyi gelir? Uyku programınız ayarlayın. Uyku programınızı tekrar düzene sokmak istiyorsanız, vücut saatinizi sıfırlamanız gerekecek. Vücut saatlerimiz, vücudumuzun sirkadiyen ritimlerini düzenler. Vücut ısısı, hormon salgılanması ve ışık ve karanlık gibi dış faktörler, fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişiklik kalıplarını belirler. Uyku düzeni nasıl düzeltilir?

Zamanlama söz konusu olduğunda, bazı insanlar doğal olarak daha erken uyku-uyanma zamanlarına ve diğerleri daha geç uyku-uyanma zamanlarına yatkın olan normal biyolojik çeşitlilik vardır. Genetik, bir dereceye kadar uyku alışkanlıklarını etkiler, ancak davranışlar ve çevre de bir rol oynar. Uyku hijyeninizi iyileştirmek ve iç saatinizi sıfırlamak için yapabileceğiniz şeyler vardır. İşte size iyi bir gece uykusuna geri dönmenin yollarını inceleyeceğiz.


Çalışanlarda bozulan uyku düzeni nasıl düzeltilir: sirkadyen ritim nedir?

Uyku düzenini sağlamak için neler yapılmalı? Uyku programınızı düzeltmenin en iyi yollarından biri, ışığa maruz kalmanızı planlamaktır. Işığa maruz kaldığınızda, beyniniz uyku hormonu olan melatonin üretmeyi durdurur . Bu sizi uyanık ve uyanık hissettirir. Karanlık, beyninize daha fazla melatonin üretmesini söyler, böylece uykulu hissedersiniz. Sabahları kendinizi ışığa maruz bırakmak uyanmanıza yardımcı olabilir. Perdeleri açmayı, yürüyüşe çıkmayı veya verandada dinlenmeyi deneyin.


Uyku düzeni nasıl düzeltilir? Araştırmalar, ışığa maruz kalmanın manipüle edilmesinin, özellikle jet gecikmesinin neden olduğu rahatsızlıklar için vücut saatini sıfırlamaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Işık, araştırmacıların temel odak noktası olmaya devam ediyor ve genellikle uyku fazı bozuklukları için bir tedavi noktasıdır. Günlük aydınlık ve karanlık döngüleri, uyku saatinizin ve sirkadiyen ritminizin mekanizmalarına etki eden anahtar bir işarettir.


Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?
Sağlıklı uyku düzeni, çocuğun büyüme ve gelişme aşamaları için çok değerlidir. Okul döneminin başlamasıyla birlikte ailelerin en çok zorlandığı konuların başında çocukları …

 

Melatonin hormonu nedir? Melatonin ne işe yarar?

Gözlerinizdeki retina gangliyon hücreleri ışık döngülerini algılar ve beyine bilgi iletir. Işık varlığında beyin, epifiz bezini melatonin üretmeye yönlendirir. Melatonin seviyeleri yükseldiğinde (ışık olmadığında), uyuşuklaşır ve uykuya dalarsınız. Vücudunuz ışığı tekrar algıladığında, sizi uyandırmak için melatonin üretimini durdurur. Kendinizi sabah ve gün boyunca doğal güneş ışığına ve parlak ışığa maruz bırakın. Akşamları, yatak odanız neredeyse siyah ve herhangi bir perdeden yoksun bir şekilde, güneş batarken ışıkları kısmaya başlayın. Uyku düzeni nasıl düzeltilir?

Yatmadan önce evdeki ışığa maruz kalmayı azaltmak, sirkadiyen ritim yanlış hizalamayı azaltmaya yönelik basit ve etkili bir adımdır. Mümkün olduğunda, daha erken uyumaya çalışıyorsanız, yatma vaktine yakın (cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve TV ekranlarından gelen ışık dahil) parlak ve dış mekan ışığından kaçının ve geceleri çevrenizi karanlık tutun.

Geceleri, oda ışıklarını kısarak, beyninizi uykuya hazırlayın.

Uyku düzeni nasıl düzeltilir? Elbette, uyku programınızı sıfırlarken ekran süresini sınırlamak ve stratejik olarak mavi ışıktan kaçınmak isteyeceksiniz. Mavi ışık, dışarısı gerçekten karanlıkken vücudunuzu gündüz vakti olduğunu düşünmeye sevk edebilir. Dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar ve cep telefonları gibi cihazların tümü mavi ışık yayar. Akşamları kendinizi bu ışığa ne kadar uzun süre maruz bırakırsanız, melatonin üretimi o kadar uzun süre ertelenir. Kendi gece uykunuzu engellememek için, cihazlarınızdaki Gece Modu özelliğini kullanın veya bunlardan tamamen kaçının.


Yoğun tempoda uyku düzeni nasıl düzeltilir? Uykusuzluk problemi neden olur?

Uyku öncesi rahatlamak için zaman ayırmak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir . Stresli veya endişeli olduğunuzda, vücudunuz daha fazla stres hormonu olan kortizol üretir.

Kortizol seviyeniz ne kadar yüksekse, kendinizi o kadar çok uyanık hissedersiniz.

Rahatlatıcı bir uyku vakti ritüeli oluşturmak stresi ve bunun uyku üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilir. Aşağıdakiler gibi sakinleştirici faaliyetlere odaklanın:


Uyku düzeni nasıl düzeltilir?

Uyku programınız bozuksa, gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının. Kestirmek , geceleri tekrar uyumayı zorlaştırabilir. Uzun uykular da derin uykudan uyanmanın bir sonucu olan halsizliğe neden olabilir. Kestirmeniz gerekiyorsa, 30 dakikadan az bir süre hedefleyin. Gece uykunuzun bozulmaması için saat 15: 00’ten önce kestirmek de en iyisidir. Kendinizi yorgun hissetseniz bile kestirmeyin. Kestirmek, gece uyumayı engelleyebilir.

İskelet kası dahil dokularınızın çoğu biyolojik saatinizle bağlantılıdır. Yani, egzersiz yaptığınızda kas, sirkadiyen ritminizi hizalayarak tepki verir. Egzersiz ayrıca melatonin üretimini teşvik ederek daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Otuz dakikalık orta derecede aerobik egzersiz , aynı gece uyku kalitenizi artırabilir. Bununla birlikte, düzenli egzersiz yaparsanız en iyi sonuçları alırsınız. Haftada en az beş kez 30 dakikalık orta derecede aerobik aktiviteyi hedefleyin.

Uyku problemi doğal yollarla nasıl çözülür: uyku düzeni nasıl olur?

İyi bir gece uykusu için sessiz bir uyku ortamı şarttır. Siz ertelediğinizde bile beyniniz sesleri işlemeye devam eder. Yüksek, rahatsız edici sesler uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı zorlaştırabilir. Yüksek sesleri gidermek için televizyonunuzu yatak odasının dışında tutun ve yatmadan önce kapatın. Cep telefonunuzu kapatın veya “sessiz” ayarını kullanın. Gürültülü bir mahallede yaşıyorsanız, beyaz gürültü kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Yatmadan hemen önce vücut ısınız uykuya hazırlanmak için düşer. Düşük bir yatak odası sıcaklığı 20-23 ° C arasında rahat hissetmenize ve uyumanıza yardımcı olacaktır.

Uyuduğunuz odanın sıcaklığı, kaliteli uyku için en önemli faktörlerinden birisidir.

Uyku düzeni nasıl düzeltilir? Rahat bir yatak, iyi bir gece uykusu için en iyi uyku ortamıdır. Eski şilteler ve yastıklar ağrılara ve sızılara neden olarak kaliteli uyku almayı zorlaştırabilir. Uzmanlar genellikle yataklarınızı 10 yılda bir ve yastıkları iki yılda bir değiştirmenizi önerir. Yatak ve yastıklarınızın sertliği size kalmış. Ancak yatağınız çökmüş ise ve yastıklarınız yapısı bozuldu ise, değiştirme zamanı gelmiştir.


Sirkadyen ritim nedir?

Sirkadiyen ritminiz de yeme alışkanlıklarınıza yanıt verir. Geç bir akşam yemeği uykuyu geciktirebilir, bu nedenle son öğününüzü yatmadan iki ila üç saat önce yiyin. Bu, vücudunuza yemeği sindirmek için yeterli zaman verecektir. Her gün aynı saatte akşam yemeği yemek de vücudunuzun bir rutine alışmasını sağlayacaktır. Ne yediğiniz de önemlidir. Ağır, yüksek yağlı öğünler, sindirimi biraz zaman aldığı için uykuyu bozabilir. Acıktıysanız hafif bir atıştırmalık yiyin. Uyku için en iyi gıdalar buğday tost ve badem ezmesi olarak karbonhidrat ve protein, bir kombinasyonunu içerir.

Uykusuzluğa ne iyi gelir? Kahve, çay veya enerji içecekleri gibi kafeinli içeceklerden kaçının. Bir uyarıcı olarak, kafeinin geçmesi birkaç saat sürer, bu yüzden son fincanınızı öğleden sonradan önce yapın. Ayrıca yatmadan önce alkolü atlamak en iyisidir. Bir gece içkisi sizi uykulu yapabilir, ancak alkol aslında sirkadiyen ritminizi bozarak iyi uyumanızı zorlaştırır.


Düzelmeyen Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Geceleri uykusuzluğa ne iyi gelir? Uykusuzluk nasıl düzeltilir? Düzelmeyen uyku bozukluğu nasıl giderilir? İnsanda uykusuzluk ne yapar? Yorgun olsak bile uykusuzl …

 

Sindirim ve metabolizma da uyanıklık ve uykululukta rol oynar. Yemek yediğinizde ve bir dereceye kadar ne yediğiniz uyku saatinizi sıfırlamanıza yardımcı olabilir. Erken bir akşam yemeği yiyin 18:00 civarında tüketin. Ardından ertesi sabah kahvaltı saatine kadar yemekten kaçının.

Uykunuz tekrar yoluna girdiğinde, tutarlı sirkadiyen ritimleri desteklemelisiniz. Kahvaltı ve akşam yemeği arasında yaklaşık 12 saat olmak üzere normal kahvaltı ve akşam yemeği saatlerine bağlı kalın. Yatmadan en az birkaç saat önce akşam yemeği ve uyandıktan kısa bir süre sonra doyurucu bir kahvaltı yapmanızı öneririz.

Yorgunluk veren uyku düzeni nasıl düzeltilir?

Uyku düzeni sağlamak için, önce uyku programı yapmalısınız. Bir yatma zamanı ve uyanma zamanı seçin. Hafta sonları veya tatil günleri dahil olmak üzere her gün bu zamanlara sadık kalın. Bir ila iki saatten fazla ayakta kalmaktan veya uyumaktan kaçınmaya çalışın. Düzenli bir programı takip ederek, dahili saatiniz yeni bir rutin geliştirebilir. Zamanla uykuya dalabilir ve kolaylıkla uyanabilirsiniz.

Her gün aynı saatte uyumayın ve kalkmayın. Tutarlı olmak, işleyen bir uyku programını sürdürmek için önemlidir. İyi bir çalar saat alın ve ertelemeye basmayın. Kafanızdaki saatin talimatlara ihtiyacı vardır.

Beyniniz, sabah uyanmak istediğiniz saati tam olarak bilmelidir.

Beyin, insanların her gün aşağı yukarı aynı saatte uyanmasını bekler. Hafta sonları veya zaman dilimleri arasında seyahat etme fikri beynin çalışma şekline yabancıdır. Zihin durumunuzu değiştirmek ve bir amaç duygusuyla yarını dört gözle beklemek uyku düzeni bozukluğu yapar. Yataktan çıkmak için bir nedene ihtiyacın vardır. Yataktan kalkmakla, uyanmak arasında bir ayrım vardır. Her sabah yataktan kalkmaktan mutlu olmak için bir nedeniniz olmalıdır. Bir nedeniniz yoksa, bir neden yaratın. İşinize, okulunuza, derslerinize bağınızı artırmanız fayda sağlar.

Uyku saatinizin sıfırlanması sırasında ve sonrasında temel uyku hijyeni ilkelerine uymayı unutmayın. Planınıza sadık kalmanız fayda sağlar. Önerilen uyku süresini aldığınızdan emin olmak için yeterince erken yatmalısınız.

Düzenli uyku için ipuçları: etkili uyku düzeni nasıl düzeltilir?

Tutarlı bir uyku programı oluşturun ve sürdürün.
her gün aynı saatte uyuyun ve uyanmalısınız.
Hafta sonu, uyku düzeni değişmesin.
Gün içinde 20-30 dakikadan fazla şekerleme yapmayın.
Öğle yemeğinden sonra kafeini sınırlayın.
Yatmadan önce uyku rutini oluşturun, meditasyon ve nefes çalışması
Yatmadan önceki saatlerde elektronik cihazlardan, parlak ışıklardan ve stresten kaçının.
Yatak odanızı sessiz, karanlık ve serin tutun.
Uyumamama konusunda strese girmeyin, olumlu düşünün.
Verimli bir uyku, zihnin duş almasıdır. Uykuda temizlenen zihin, ertesi güne daha güzel ve açık başlar. Sağlıklı uyku düzeni kurmanıza yardımcı olmak için buradayız. Bizimle hemen iletişime geçerek, stres faktörlerini nasıl ortadan kaldıracağınız veya hayatı nasıl kolaylaştıracağınızı planlamaya başlayın.

Yorum Yaz