tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Memur-Sen'den İki Günde 5 İlçede 6 konferans

Memur-Sen Mardin İl Başkanlığı tarafından kültür sanat etkinlikleri kapsamında eğitimci yazar Halit Ertuğrul, Mardin’in 5 ilçesinde öğrencilere "Aile ve Gençlik Eğitimi" konulu 6 konferans verdi.
  • 08.12.2023 11:38
Memur-Sen'den İki Günde 5 İlçede 6 konferans

Kızıltepe, Midyat, Nusaybin, Dargeçit ve Artuklu ilçelerinde düzenlenen konferansların sonuncusu Mardin Müftülüğü İl Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlendi.
Memur-Sen İl Başkanı Abdulselam Demir’in açılış konuşmasını yaptığı konferansa yüzlerce öğrencinin yanında İl Müftüsü Enver Türkmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Duyan ve STK Başkanları katıldı.
Konuşmasında Gazze konusuna değinen Demir, “Dünyanın gözü önünde bütün insanlığın katledildiği bir süreçte, bakın Müslümanlar demiyorum, insanlığın sınıfta kaldığı bir süreçte bizim Gazze'yi, Mescid-i Aksa'yı gündemimizden düşürmek gibi bir hatamız olmaması gerekiyor. Yapmamız gereken bu Mescid-i Aksa davasını sürekli sıcak tutmak, Yahudilerin ve siyonistlerin istediği şeyi, ne olur yapmayalım. Bu olayı, bu insanlık dışı saldırıları rutin bir hale dönüştürmeyelim ve gündemimizden düşürmeyelim. Zaten emin olun Gazze'deki kardeşlerimizin de bizden tek talebi ve istediği budur." dedi.Özgeçmişi okunduktan sonra kürsüye çıkan eğitimci yazar Halit Ertuğrul verdiği konferansta öğrencilere arkadaş seçmenin önemine değindi.
Eğitimci yazar Ertuğrul, arkadaşın önemi, başarı için hedefin büyüklüğü, başarısızlığın temelinde mazeret üretimi, başarı için büyük hedefler konulması gerektiğini ve bu hedeflere ulaşmak için gayret gösterilmesi gerektiğini ifade etti.
Eğitim ve başarı konularını ele alan Ertuğrul, “Rakibini geçersen birinci olursun, kendini geçersen şampiyon olursun.”dedi.
Her okulda 1,5 saatlik konferans boyunca hiçbir öğrencinin konuşmadan kendisini dinlediğini belirten Ertuğrul, “Ben Türkiye’yi dünyayı geziyorum. Kıyas yapma şansım var. Böyle öğrenciler yetiştirdiğiniz için gerek öğretmenlerim, gerek anne babalarımız lütfen bu çocuklarımızı alkışlar mısınız?”dedi.
En mutlu ve başarılı insan nimetlerin farkında olan insandır diyen Dr. Halit Ertuğrul, “Verilen nimetlerin değerini elimizdeyken anlamamız gerekmektedir. Mutlu olmak ve başarıyı yakalamak için varlık sebebinin farkında olunmalı ve insan olmanın kıymeti bilinmelidir. Kişi niçin var olduğunun cevabını bulmalı ve başaracağına inanmalı. Her insan kendini daha iyi yerlere getirecek sebepler bulur kimisi anne babası için kimisi ise daha kaliteli ve refah içerisinde bir hayat yaşayabilmek için. Neden ne olursa olsun bizi ileriye götürecek bir şey olsun. Başarılı olmak gibi bir niyetiniz varsa arkadaşlarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Çünkü arkadaşınız kadar önemli, onun kadar değerli, onun kadar başarılısın. Özetlemek gerekirse arkadaşını seçen geleceğini seçer”dedi.

“İnsanların Kafalarına Girmeden Önce Gönüllerine Girmek Gerekir”
Yapılan araştırmalara göre en huzurlu ve mutlu kişiler insanlara çare olan, el uzatan ve önyargılardan uzak insanlardır diyen Dr. Halit Ertuğrul, “İnsana insan olduğu için değer vermek, insanların kafalarına girmeden önce gönüllerine girmek, köprüler kurmak gerekir. Dünyanın cenneti sevildiğimiz, önemsendiğimiz ve değer gördüğümüz yerdir. Gönüllere girerek çare oluruz, tutulan el oluruz”şeklinde konuştu.
Konferansın içeriği hakkında bilgi veren Dr. Halit Ertuğrul, “Bugün kendimizi, eşimizi, çocuklarımızı, konuşacağız. Unuttuklarımızdan bahsedeceğiz. Üniversitede hocayım ben. Alanım rehberlik, psikolojik danışmanlık. PDR diyoruz onun adına biz. Haftanın 2 günü üniversitede derse giriyorum, diğer günlerimiz konferanslarla geçiyor. Her hafta bir bölgeyi alıyoruz. Bu hafta Mardin bölgesini aldık, sonra Muğla’ya gideceğiz. Her konferansıma gönlümden gelen bir duayla başlıyorum, Rabbim sizi eşinizle, evladınızla imtihan etmesin. Bunu o kadar gönülden
söylüyorum ki, çünkü ben bir babayım ve aynı zamanda eğitimciyim. Bir çocuğun, bir evladı ve bir aile huzurunun ne demek olduğunu kimse benim kadar bilemez. Çünkü 40 yılı geçen bir eğitimciyim. Ömrüm yollarda geçtiği için söylüyorum. İnşallah bu gece de unuttuklarımızı, ihmal ettiklerimizi konuşacağız. İnşallah şu kapıdan çıkınca evlerimize başka bir yürekle, başka bir gönülle gideceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu.

EN MUTLU İNSAN KİMDİR?
Konuşmasında “en mutlu insan” tarifini de yapan Ertuğrul sözlerini şöyle sürdürdü:
“En mutlu insan, en huzurlu insan, en güvenilir insan, en erdem insan varlık sebebini keşfeden insandır. Neden var olduğunu anlayabilen insandır. Nereden geldiğini, niçin geldiğini fark edebilen insandır. Bu bilinç olmayınca biz ondan ne ana babalık bekleriz, ne vatandaşlık bekleriz. İnsanlar sahip oldukları nimetleri kaybetmeyince anlayamazlar. Biz nelere sahip olduğunu yitirince anlarız. Yaptığımız bilimsel çalışmalarda çocukların psikilojik yapıları evde anne baba sevgisiyle oluşur. Oturun eşinizle çocuklarınıza nasıl davranacağınıza karar verin. Biriniz evet, biriniz hayır deyin. Bir şeye beraber hayır deyin, evet diyorsanız beraber evet deyin. Çocuğun dünyasında kural oluşsun. Anne babayla birlikte omuz omuza bir eğitim yapmamız lazım ki o çocukta gerçek bir karakter oluşsun.”
Konferans sonunda öğrencilerin kitaplarını imzalayıp öğrencilerle fotoğraflar çeken Ertuğrul, büyük memnuniyet yarattı.

 Image description

Yorum Yaz