Yaşasın Sırt Çantası - Okan Okumuş Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Yaşasın Sırt Çantası kimin eseri? Yaşasın Sırt Çantası kitabının yazarı kimdir? Yaşasın Sırt Çantası konusu ve anafikri nedir? Yaşasın Sırt Çantası kitabı ne anlatıyor? Yaşasın Sırt Çantası PDF indirme linki var mı? Yaşasın Sırt Çantası kitabının yazarı Okan Okumuş kimdir? İşte Yaşasın Sırt Çantası kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Okan Okumuş

Yayın Evi: Kolektif Kitap

İSBN: 6055029203

Sayfa Sayısı: 244

Yaşasın Sırt Çantası Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Pek çok insan dünyayı gezmek, kendi gündelik hayatından kopup farklı kültürlerden insanların gündelik hayatlarına dahil olmak, bu sayede ufkunu genişletmek, hatta kendini bulmak ister. Elbette bunun yolu alternatif bir gezi anlayışından geçer, yani turistten ziyade gezgin olmaktır işin püf noktası.

Yaşasın Sırt Çantası: Gezginin El Rehberi, dünya üzerinde yeni yerler keşfetmek isteyen ancak bu yolculuğa nereden ve nasıl başlayacağını bilmeyenlere ayrıntılı bir yol haritası çıkarıyor. Planlama, ulaşım, konaklama, bütçe, rehber kitaplar, faydalı internet kaynakları, sağlık, güvenlik, yemek, alışveriş, iletişim, festivaller; engellilere, eşcinsellere, çocuklu ailelere özel seyahat önerileri; hem çalışıp hem de gezebileceğiniz gönüllülük ve sosyal sorumluluk projeleri ve dünyayı tek biletle dolaşabileceğiniz iki rota örneği de dahil pek çok konuda faydalı bilgiler sunuyor.

Bu kitap “yıllardır dokuz-beş çalışmaktan bunalarak biraz olsun boyunbağlarını gevşetmek isteyenlere, deniz-kum-güneş tatillerine kültürel alternatifler arayanlara, bir tur acentesi rehberinin peşine takılıp gezmekten yorulanlara, köklerini bir saksı yerine uçsuz bucaksız topraklara salmayı dileyenlere yol göstermeyi ve ilham vermeyi, dünyayı gezip yeni yerler keşfetmenin sanıldığı kadar zor olmadığı gerçeğini örneklerle ve yaşanmış tecrübelerle gözler önüne sermeyi amaçlıyor”.

Yaşasın Sırt Çantası Alıntıları - Sözleri

 • Cemal Süreya'nın dediği gibi, "Hayat kısa, kuşlar uçuyor." Artık o kuşların peşine takılıp hayatı bir yerinden yakalamanın, geç kalmadan yollara koyulup özgürleşmenin vaktidir!
 • Gezmek insanı alçakgönüllü kılar. Dünyada ne kadar küçük bir yer kapladığını görürsün." Gustave Flaubert, Voyage en Egypte
 • Seyehat etmenin, keşfetmenin temelinde öğrenmeye aç olmak, merak etmek yatar. Cevapları bildiğinizi düşündüğünüz anda seyehat sizin için sona erer artık.
 • Dünyadaki sayısız turizm acentesi, tatile çıkmak isteyenlerin aklını tur programlarıyla çelmeye çalışırlar. Bu programlarda, gidilecek yerlerin sayısı mümkün olduğu kadar yüksek tutulur ki turun cazibesi artsın. Bu kadar yeri gezebilmek için haliyle tur esnasında çok hızlı, hareket etmek gerekir. Şehirlere olabildiğince az zaman ayrılır, tatilinizin büyük bir kısmı yolda geçer ve ne olduğunu anlayamadan yorgun bir biçimde geri dönersiniz. İşte bu tür seyahatler ‘skor gezisi’ nden başka bir şey değildir, sadece ‘Gittim, gördüm, orada bulundum’ demiş olmak için yapılan seyahatlerdir.
 • Rahatlık, konfor duygusu sizi bulunduğunuz yere yapıştırarak ayrılmayı zorlaştırır. İşte yerinizden kımıldamayı başarabildiğinizde gezmek de size bu imkanı sağlar ve kafanızdaki o ana kadar güvendiğiniz tüm yerleşik kalıplardan, eski düşüncelerden sıyrılırsınız.
 • Paralanmış çantalarımız yine kaldırımda üst üste duruyor; daha gidecek çok yolumuz var. Ama önemi yok. Yol hayattır.
 • "Gezmek insanı alçakgönüllü kılar. Dünyada ne kadar küçük bir yer kapladığını görürsün." Gustave Flaubert, Voyage en Egypte
 • Ay’ı keşfetmeye giden astronotlar sanki sözleşmiş gibi aynı şeyi söylerler: “ İnsanlar toprağa sahip olabilmek için didişmeyi, farklılıkları yüzünden savaşmayı bırakmalı. Oradan bakınca sınırlar görünmüyor!”
 • Dünya'nın uydusunu keşfetmeye giden astronotlara döndüklerinde izlenimleri sorulduğunda, Ay'dan söz etmek yerine, güzelliğinden ve evrendeki yalnızlığından büyülendikleri Dünya'yı anlatmaya koyulur, sanki sözleşmiş gibi aynı şeyi söylerler: 'İNSANLAR TOPRAĞA SAHİP OLABİLMEK İÇİN DİDİŞMEYİ, FARKLILIKLARI YÜZÜNDEN SAVAŞMAYI BIRAKMALI. ORADAN BAKINCA SINIRLAR GÖRÜNMÜYOR!'
 • "Gezmek insanı alçak gönüllü kılar. Dünyada ne kadar küçük bir yer kapladığını görürsün."
 • Her ne kadar dünya üzerinde hep o güzel yeri bulmak için seyahat ediyorsak da içimizde taşımadıkça o güzelliği bulmamız da zor olacaktır...
 • Hayat kısa , kuşlar uçuyor
 • Gezginin en sonunda varacağı nokta ya da aradı şey ,sadece yolun sonunda ulaşılacak bir tapınak ya da uzaktaki dağın zirvesi değildir aslında .Gezgin ,biraz da kendisini bulur o yolculuklarda.
 • Senin eserindir ,boşuna harcadığın bu hayat.
 • Gezmek insanı genç kılar

Yaşasın Sırt Çantası İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Hani derler ya, bir kitap okudum hayatım değişti!, o kitap benim için Yaşasın Sırt Çantası.. Seyahat etme tutkusu bu kitapla başladı bende. Başka bir ülkeye tek başıma gitmek benim için imkansız bir şeydi. Yaşasın sırt çantasını okuduktan sonra 2 kere yurtdışına çıktım. Kitap seyahat konusunda her detayı veriyor. Interrail nedir, ucuz bilet nasıl alınır, sırt çantası nasıl hazırlanır, work and travel nedir, gibi seyahatle ilgili aklınıza gelebilcek her türlü soruya cevap veriyor. Bunun yanında gezme aşkı aşılıyor. Hayata başka açılardan bakmanızı sağlıyor. (Sophie)

Yaşasın Sırt Çantası: Gezginin El Rehberi #starkyorumluyor Elimdeki kitap, çok güzel bir rehber. Bence dünyayı dolaşmak istiyorsanız ilk önce bu kitabı alın. Turist mi olmak istiyorsunuz, gezgin mi? İlk olarak karar vermeniz gereken şey o. Kitapta aralarındaki fark çok güzel bir şekilde ifade ediliyor. Ben mesela, gezgin olup dünyayı dolaşmak istiyorum. Zaten hayalim dünyayı baştan aşağı dolaşmak. E bunu az bir miktar harcayarak yapmak varken neden servet harcayayım ki? Hem bu planlarımı da erteler. Siz de böyle düşünüyorsanız bu kitabı okuyarak az bir bütçeyle dünyayı nasıl gezebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bir de şöyle bir şey var. Dünyayı kültürel anlamda mı gezmek istersiniz yoksa pahalı mekanlarda takılıp arkadaşlarınıza selfielerle hava atmak mı? Ben dünyayı kültürel anlamda kendim için gezmek isterim. Bu kitap böyle düşünenler için olağanüstü bir fırsat. Gezginin nasıl yola çıkacağı, nasıl gezeceği, nasıl önlemler alacağı vs. her şey var bu kitapta. Yazarın dili de gayet güzel. İnsanın okudukça okuyası, bilgilendikçe bilgilenesi geliyor. Ben sırt çantamı alıp hemen bir tatile çıkmak istedim. Artık para sorun değil. Zamanı halledince her an dünyayı dolaşabilirsiniz. Bu rehber niteliğindeki kitabı herkese öneriyorum ve garanti ediyorum: Okurken asla sıkılmayacaksınız! (Büşra Topcu)

Gezi yazısına ait okuduğum ilk kitap seyahatname idi. Onun tadı çok ayrı olsa da gezi kitap çıkarımı o gündemleri severim. Bu daha gençlik kuşağına uygun keyifli bir kitap olmuş. İyi okumalar. Var olun (Mihrimah)

Yaşasın Sırt Çantası PDF indirme linki var mı?

Okan Okumuş - Yaşasın Sırt Çantası kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Yaşasın Sırt Çantası PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Okan Okumuş Kimdir?

1971 yılında Bursa’da doğdu. Lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1993’te Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2009’a kadar İstanbul’da kablo dizayn mühendisi olarak çalıştıktan sonra Londra’ya yerleşti. Halen bu şehirde yaşıyor ve mesleğini burada sürdürüyor. Her daim gitmelere teşnedir, en çok da Latin Amerika ve Uzakdoğu seyahatlerini sever. Elliden fazla ülke gezdi. Kendisine ait Sınırları Kaldırdım isimli gezi blogunda yol hikayelerini yazıyor. Latin Amerika, Alternatif Bir Gezi Rehberi’den sonra “Sınırları Kaldırdım” serisinin diğer kitapları sırasıyla Asya, Afrika ve Okyanusya olacak.

Okan Okumuş Kitapları - Eserleri

 • Yaşasın Sırt Çantası
 • Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi
 • Doğu Asya: Alternatif Bir Gezi Rehberi
 • Kuzey ve Orta Afrika

Okan Okumuş Alıntıları - Sözleri

 • Mompos'ta Márquez'in izini sürmeye devam ettim. Belki biliyorsunuzdur, Márquez'in en iyi eserim dediği Kırmızı Pazartesi romanında olaylar Mompos'ta geçer. Kasabanın adının geçtiği diğer romanı ise Labirentindeki General'dir. (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • "Gezmek insanı alçak gönüllü kılar. Dünyada ne kadar küçük bir yer kapladığını görürsün." (Yaşasın Sırt Çantası)
 • "Gezmek insanı alçakgönüllü kılar. Dünyada ne kadar küçük bir yer kapladığını görürsün." Gustave Flaubert, Voyage en Egypte (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Ay’ı keşfetmeye giden astronotlar sanki sözleşmiş gibi aynı şeyi söylerler: “ İnsanlar toprağa sahip olabilmek için didişmeyi, farklılıkları yüzünden savaşmayı bırakmalı. Oradan bakınca sınırlar görünmüyor!” (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı -Cemal Süreya- (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Paralanmış çantalarımız yine kaldırımda üst üste duruyor; daha gidecek çok yolumuz var. Ama önemi yok. Yol hayattır. (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Hayat kısa , kuşlar uçuyor (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Anne ve babasının aşk hikayesini Márquez daha sonra Kolera Günlerinde Aşk adlı romanında kullanmış. Buna canı sıkılan Luisa, "Bir gün bizi yazacağını biliyordum, ama yasaklamıştım bunu sana," diye çıkışmış oğluna. Tabii Márquez dinlememiş onu. (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Cemal Süreya'nın dediği gibi, "Hayat kısa, kuşlar uçuyor." Artık o kuşların peşine takılıp hayatı bir yerinden yakalamanın, geç kalmadan yollara koyulup özgürleşmenin vaktidir! (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Vietnam'da insanları anlamakta zorlandığım şeylerden biri de herkesin her durumda gülümsemesiydi. Bir gün gecenin bir yarısı odamda klimanın içine giren ve gürültü yapan bir sürüngen olduğunu söylemek üzere resepsiyona gittim. Uykulu gözlerle bana bakan ve hiçbir şey söylemeden sadece gülümseyen resepsiyonistin tepkisine önce mana veremedim. Sonradan anladım ki Vietnamlılar mahcup olduklarında, rahatsız edici bir durumla karşılaştıklarında, verecek bir cevapları olmadığında hep gülümserlermiş. Yüzlerinin gülmesi aslında size duydukları saygının bir ifadesi; böyle durumlarda sinirlenmemek, sesinizin tonunu yükseltip Vietnamlılar'ı utandırmamak gerek. (Doğu Asya: Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Rahatlık, konfor duygusu sizi bulunduğunuz yere yapıştırarak ayrılmayı zorlaştırır. İşte yerinizden kımıldamayı başarabildiğinizde gezmek de size bu imkanı sağlar ve kafanızdaki o ana kadar güvendiğiniz tüm yerleşik kalıplardan, eski düşüncelerden sıyrılırsınız. (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Kolombiyalılar tüm Ortadoğululara Türk diyorlarmış! (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Gezmek insanı alçakgönüllü kılar. Dünyada ne kadar küçük bir yer kapladığını görürsün." Gustave Flaubert, Voyage en Egypte (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Dünya'nın uydusunu keşfetmeye giden astronotlara döndüklerinde izlenimleri sorulduğunda, Ay'dan söz etmek yerine, güzelliğinden ve evrendeki yalnızlığından büyülendikleri Dünya'yı anlatmaya koyulur, sanki sözleşmiş gibi aynı şeyi söylerler: 'İNSANLAR TOPRAĞA SAHİP OLABİLMEK İÇİN DİDİŞMEYİ, FARKLILIKLARI YÜZÜNDEN SAVAŞMAYI BIRAKMALI. ORADAN BAKINCA SINIRLAR GÖRÜNMÜYOR!' (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Sokaklarından insanın kanını kaynatan salsa müzikleri yayılan Cartagena tutkulu bir masal şehri. (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Meksika Devrimi'nin ardından 1929'da başa gelen PRI (Kurumsal Devrimci Parti), Chiapas bölgesini tamamen hakimiyeti altına alır. Bölgedeki ayrıcalıklı toprak sahipleri, 2000 yılına kadar iktidarda kalmayı başaran PRI liderleriyle anlaşarak toprak reformlarının meclisten geçmesine engel olurlar. Böylelikle Chiapas, Meksika'nın en yoksul eyaleti olarak kalmaya devam eder. (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Márquez'in toplumdaki "sosyal adalet" ve "insan hayatına kıymanın vehameti" gibi konulara ilgi duymasında albay dedesinin büyük etkisi olduğu söyleniyor. Anneannesiyse, Márquez'in gerçeküstü hikayelerinin kaynağı; küçük Garcia'ya anlattığı masallarda mucizeler, cinler ve hayaletler eksik olmazmış. (Latin Amerika - Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • "Çin ve Tayland'daki insan hakları ihlalleri, Kamboçya,Laos ve Tayland'daki çocuk ve kadın istismarı, Myanmar'daki vatansız Rohinyaların uğradıkları muamele dünyamızın utanç verici kara lekeleri olmaya devam ediyor hâlâ. " (Doğu Asya: Alternatif Bir Gezi Rehberi)
 • Her ne kadar dünya üzerinde hep o güzel yeri bulmak için seyahat ediyorsak da içimizde taşımadıkça o güzelliği bulmamız da zor olacaktır... (Yaşasın Sırt Çantası)
 • Gezginin en sonunda varacağı nokta ya da aradı şey ,sadece yolun sonunda ulaşılacak bir tapınak ya da uzaktaki dağın zirvesi değildir aslında .Gezgin ,biraz da kendisini bulur o yolculuklarda. (Yaşasın Sırt Çantası)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle