Yavuz Bahadıroğlu Kimdir? Yavuz Bahadıroğlu Vefat Etti (22 Ocak 2021 Cuma)

Asıl ismi (Niyazi Birinci) yani Yavuz Bahadıroğlu hayatını kaybetti. Edebiyatçı, yazar ve şair olan Yavuz Bahadıroğlu kimdir? Yavuz Bahadıroğlu'nun kitapları, eserleri ve kısaca hayatı...

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Mücahit Birinci 22 Ocak 2021 Cuma gününe yeni girdiğimiz vakitlerde babası Yavuz Bahadıroğlu yani gerçek adı ile Niyazi Birinci'nin vefat haberini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

 

YAVUZ BAHADIROĞLU (NİYAZİ BİRİNCİ) KİMDİR?

Yavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) 1945 yılında Pazar (Rize) kazasına bağlı Hisarlı köyünde dünyaya geldi.

  • Türk roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı. Köşe yazılarında, kitaplarında Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanmaktadır.

1971'de İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikâye yayımlandı. Aynı dönemde Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde Yavuz Bahadıroğlu, Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle köşe yazıları yazdı.

Yavuz Bahadıroğlu'nun İlk Romanı

Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu.

Genelde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır.

Son çıkan kitaplarından biri Biz Osmanlıyız'dır.Yavuz Bahadıroğlu, roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında ç eşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Evli ve üç çocuk babasıydı.

YAVUZ BAHADIROĞLU VEFAT HABERİ

Türk roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı olan Yavuz Bahadıroğlu 21 Ocak 2021 Perşembe gecesi vefat etti. Haberi oğlu sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

YAVUZ BAHADIROĞLU'NUN KİTAPLARI

Bahadıroğlu'nun ilk romanıdır. Toplam 10 ciltten oluşur. Birinci cilt Aykut'un (Sunguroğlu) babasının cenk arkadaşı Akça tarafından akıncı olarak yetiştirilişi ve babası Sungur Alp'in Selikos adlı bir Bizans şövalyesi tarafından haince öldürüldüğünü öğrenmesi ile başlar.

Bunun üzerine Selikos'tan intikam almaya yemin eder. Akça'nın verdiği isimle Sunguroğlu adını alır. Yanına atı Şahin ve köpeği Düka'yı alarak Söğüt'ten ayrılır. Orhan Gazi'nin emrinde çeşitli görevlerde çalışır. Çimpeli İbrahim ve Köse Papaz Jozef ile iyi bir üçlü oluştururlar. İbrahim heyecanlı bir genç, papaz Jozef ise çok zeki bir adamdır. Sunguroğlu ve arkadaşları maceradan maceraya atılırlar. Bu eserde Sunguroğlu, babasının intikamını almak için şövalye Selikos'un peşine düşer. Serideki romanlar şu şekildedir:

1972 - Sunguroğlu I
1973 - Sunguroğlu II
1977 - Sunguroğlu III (Foça Korsanlarına Karşı)
1982 - Sunguroğlu Gemide İsyan
1982 - Sunguroğlu Çalınan Hazine
1982 - Sungurluoğlu Kaçırılan Prenses
1985 - Sunguroğlu Baskın
1985 - Sunguroğlu Kara Şövalye
1985 - Sunguroğlu Tuzak
1985 - Sunguroğlu Kaybolan Elçiler

Kitapyurdu sitesinde yüzlerce eseri bulunmaktadır. Diğer eserlerinin isimleri için Kitapyurdu sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle