VİDEO / Yediiklim Yayınevi yetkilileri; Birebir aynı çıkan KPSS sorularına açıklık getirdiler

KPSS'de çıkan soruların Yediiklim Yayınevi'ne ait bazı deneme kitapçıklarında yer aldığı iddiaları üzerine inceleme başlatıldı. ÖSYM Başkanı görevinden alınırken, sınav ise iptal edildi. Tepkilerin odağındaki yayınevinin deneme yazarlarından Mehmet Bilge Yıldız, bir diğer meslektaşı ile sosyal medyada yaptığı canlı yayında noktasından virgülüne kadar birebir aynı çıkan sorulara açıklık getirdi.

GÜNCEL VİDEOLAR

Tepkilerin odağındaki yayınevinin yazarlarından Mehmet Bilge Yıldız, bir diğer meslektaşı ile sosyal medyada canlı yayın açtı. Yıldız, "Hepimizin ailesi var. Hiçbir şey ispatlanmış değil, her şey inceleniyor. İğne deliği kadar bir şey bulsunlar intihar edeceğim."dedi.

31 Temmuz'da gerçekleştirilen KPSS'de çıkan sorularının Yediiklim Yayınevi'nin deneme sınavındaki sorularla aynı olduğu iddiaları gündemden düşmüyor. İddialar üzerine Devlet Denetleme Kurulu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunurken ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Yeni başkan ise Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy oldu. Ersoy son olarak iddialardan dolayı sınavın iptal edildiğini açıkladı.

YAYINEVİNE BASKIN YAPILDI

İncelemelerini sürdüren ekipler ise dün gece yayınevine ait 2 adreste arama yaptı. Adreslerdeki çok sayıda materyale ve soru örneklerine el konuldu.

"BİR ŞEY BULSUNLAR İNTİHAR EDECEĞİM"

Öte yandan yayınevinin deneme sınavları için soru yazan öğretmenlerden ikisi sosyal medyada canlı yayın açtı. Öğretmenlerden Mehmet Bilge Yıldız, "Hepimizin ailesi var. Hiçbir şey ispatlanmış değil, her şey inceleniyor. İğne deliği kadar bir şey bulsunlar intihar edeceğim. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

TIPA TIP AYNI ÇIKAN SORULARIN SIRRI

Yayınevinin deneme yazarlarından Mehmet Bilge Yıldız, bir diğer meslektaşı ile sosyal medyada yaptığı canlı yayında noktasından virgülüne kadar birebir aynı çıkan sorulara açıklık getirdi. Yıldız, sınavda çıkan sorular ile birebir aynı olan bir soru olduğunu bunun da 12. sınıf MEB kitabından alıntı olduğunu dikkat çekti.

 "Sosyal medyada dolaşan 20 adet noktası, virgülüne kadar aynı (ÖSYM soruları ile) denilen sorularla ilgili iddialar asılsızdır. Öyle bir soru yoktur, olması da mümkün değildir, hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi sorular bize verilmiş değil. Bu yayınevinin tarihinde böyle bir şey yok." diye konuştu.

 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle