Yeni Kızıltepespor'a kim destek ol(m)uyor?

Mardin bir tarım şehri, bir turizm şehri, bir kültür şehri ve dahası son dönemlerde tarım üretiminin gıda sanayisine dönüştüğü bir ekonomi şehirdir.

Bu kadim şehir, tarihi yönüyle turizmiyle ve tarım sanayisindeki yıllık bir milyar dolara varan ihracatıyla son dönemlerde oldukça öne çıkıyor. Ancak bunun yanında şehirlerin adı geçtiğinde günümüzün ve modern çağımızın moda değişleriyle bir de markalaştığı bir alanı öne çıkarak, şehrin kimliğini tamamlayacak bir takım donelere de ihtiyacı vardır.

Savur'da doğup büyüyen ve Mardin'in adını bütün dünyaya aldığı nobel ödülüyle duyuran Aziz Sancar gibi bir değerimiz bilimde adımızı duyurdu ve bunun gururunu da öyle sanıyorum ki her Mardinli göğsünü gere gere kullanıyor, kullanacaktır!..

Sanat alanında; Güzel sanatlarda dünyanın birçok ülkesinde sergiler açan Mardin'in yetiştirdiği ünlü ressam & heykeltraş İsmet Yedikardeş, şahsen benim ve benim gibi bir çok hemşehrimin ilgiyle takip ettiği isimlerdendir. Şehrimizin ismini duyuran son dönemlerin aranan ses sanatçılarımızdan Berdan Mardini, Murat Kurşun gibi güzel seslerimiz ve sanatçılarımız var. Halen Mardin'de yaşayan ve Mardin'in mahalli müziklerini iyi şekilde icra edip seslendiren Semir Ortaç gibi, Eminê Arbani gibi, Mehmet Berzi gibi hatırı sayılır seveni ve hayranı bulunan mahalli sanatçılarımız var.

Bütün bu saydıklarım elbetteki Mardin'in zenginlikleri arasında...

Ya spor'da!!!

Sporda 2010'lu yıllarda bugünün 1. ligi olan Lig Asya'da işadamı Süleyman Bölünmez'in o dönemki büyük desteğiyle Mardinspor şehrimizin tanıtımına sportif açıdan büyük desteği oldu.

Sportif alanda en büyük mücadele ettiğimiz lig de O dönemin 1. ligi olan lig asya olarak kaldı. Mardinspor'un sonraki durumunu ise hepimiz biliyoruz zaten!

Şimdilerde ise Yeni Kızıltepespor adıyla bir voleybol takımımız var. Voleybolcu altyapısı güçlü olan Kızıltepe'de voleybol ile kalkıp, voleybol ile oturan Cevhertepe mahalesinin gençlerinin oluşturduğu ancak hayalleri dahi süsleyen düşlerin gerçeğe dönüşmesiyle Yeni Kızıltepespor adını alan takım bu aralar Mardin'in marka değerine önemli katkılarıyla öne çıkıyor.

Her ne kadar adı Kızıltepe olsa da bu takım bugüne kadar bütün profesyonel sporlarda Mardin'in temsil edildiği en yüksek alan olan Voleybol süper liginde temsil ediyor.

Takıma en büyük desteği veren Yine Kızıltepe'nin bağrından çıkmış, rekortmen bir marka DEKİNSAN Grup başı çekiyor. DEKİNSAN Grup, Kızıltepeli İşadamları Kenan Kösen ve ortağı Hasan Keleşoğlu'nun kurduğu, Türkiye'nin yurt dışında iş yapan 100 müteahitlik firması arasına ismini yazdırmış büyük bir marka. kenan Kösen ile Hasan Keleşoğlu memleketlerine karşı olan vefalarını sosyal bir sorumluluğa dönüştürmüş, eğitimden - yatırım hizmetlerine varana kadar bir çok alana yaydıkları hizmetlerine bir de Yeni Kızıltepespor'u da eklemişler.

Yeni Kızıltepespor'a destek verenlerin arasında yine Kızıltepe'nin gıda sanayisinde ihracat şampiyonu olan Hacışakiroğulları Un firmasının sahibi Genç girişimci Kenan Duyan ve abisi Sıraç Duyan da var. Bir diğer takıma destek olan işadamı ise yine bir Kızıltepeli Genç Girişimci Sıddık Öner bulunuyor.

Yeni Kızıltepespor geçtiğimiz ay Mardin'in tarihinde ilk kez Fenerbahçe gibi bir takımı fikstürdeki maç gereği Mardin'e getirtti.

Aynı takım önümüzdeki pazartesi günü ülkemizin bir diğer dev sportif markası olan Galatasaray'ı Mardin'e getiriyor. Mardin'e getiriyor diyorum, zira Kızıltepe Mardin'in ilçesidir. Mardin'in Marka değerini de bu dev kulüplerin karşısına yazdıran takım ise Yeni Kızıltepespor'dur.

Memleket sevdası diye atıp tutan kimi bürükrat ve siyasetçileri, kimi de vitrin mücadelesi için de olup el ovuşturup Mardin adına mangalda kül bırakmayanların bu takıma nasıl bir destekte bulunduğunu sordum geçen gün Yeni Kızıltepespor'un Genel Koordinatörü Şino Cevheroğlu'na!..

Şino, verdiğim isimlerin duyunca önce hafiften bir tebessüm etti, ardından da "hiçbiri abi" dedi. "Bu saydığın isimler bırak takıma destek olmayı, selam dahi vermiyorlar. Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye başkan Vekili Hüseyin Çam'ın verdiği manevi destek takıma sponsorluk desteği veren isimler olmasa çoktan ligde esamemiz bile okunmazdı." 

Yeni Kızıltepespor'un Mardin'in marka değerine yaptığı katkıları, şehrin tanıtımına yaptığı hizmetleri ve dahası bugün birçok şehrin dahi nüfusunu geçen 80 bin gibi güçlü bir öğrenci sayısı ve potansiyeli bulunan Kızltepe'nin ve Kızıltepeli gençlerin Yeni Kızıltepespor gibi bir bağımlılıkları oluştu. Bir sonraki maçın günü ve saatini bir an dahi duraklamadan söyleyen  Kızıltepeli gençlerin kendilerine rol model olarak seçtikleri, gelecekle ilgili kaygılarını ve beklentilerinin merkezine konumlandırdıkları Yeni Kızıltepespor diye bir takımları var. Avazları çıktığı kadar bağırdıkları, isimlerini ezbere bildikleri voleybolcu abileri var. Her geçen gün sayıları artan uyuşturucu tuzağına düşen gençlerin aksine arayışlarını bağımlılıkta, uyuşturucuda, sanaldaki sosyal medyada olmadığını bilen gençler var. Ve nihayet O gençler hayallerini süsleyecek gelecekleri kurgulamalarına vesile olan Yeni Kızıltepespor'un neyi başardığını ve nelerin başarılabileceğini görmüşken, bu takıma destek olması gerekenlerin Yeni Kızıltepesporu neden görmezden gelmekte ısrar ettiklerini anlayamıyorum!..

Hadi madem Mardinlisiniz, hadi madem Mardin'e hizmeti önemsiyorsunuz, hadi madem gençleri geleceğiniz olarak görüyor ve onlar için hizmete hazır olduğunuzu her fırsatta söylüyorsunuz hadi buyrun yol yakın adres belli.

Mardin'i bugüne kadar tarih boyunca en üst ligde temsil eden Yeni Kızıltepespor'a destek olmak için daha ne bekliyorsunuz?

Ha bir de tekrar hatırlatayım; Yeni Kızıltepespor, bütün Mardin'in ve Mardin'in dışında yaşayan Mardinlilerin de takımıdır.

YORUMLAR

  • Kızıltepe her zaman üvey evlattır. Dolayısıyla Yeni Kızıltepespor da. Kızıltepe'nin haline bakılırsa daha iyi anlaşılır. Siz de umarım biraz cesaret edip Kızıltepe'nin sorunlarını daha fazla dile getirirsiniz.

Yorum Ekle