Yeni Kralın sağlıklı kalmanın sırrı Mardin’den çıktı! 15 yıldır aralıksız sipariş ediyor

Kral Charles 73 yaşında tahta çıktı ve tarihin en yaşlı kralı oldu. Sosyal medyada herkes, Kral 3. Charles'ın sağlıklı görünümünden bahsetti. Kraliçe 2. Elizabeth'in 96 yaşında hayatını kaybetmesi bir yana duydun, Kral Charles'ın sırrı Mardin'de çıktı. 15 yılı aşkındır Mardin'den sipariş ettiği özel ürünler, "Prens Charles'ın" Kral olmasına giden yolda merdiven haline geldi.

YAŞAM

Kral Charles'in özellikle Kraliçe Elizabeth'den farklı olarak dünyayı gezmeyi çok sevdiği biliniyor. Dünyanın birçok yerine ayak basıp sosyal sorumluluk projelerinde görev alan Charles, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden Mardin'i ziyaret etmeyi de eksik etmedi.

15 yıl önce Mardin'e geldiğinde şok olduğu bir detay, hayatının bir parçası haline geldi. 15 yıl önce, henüz Prensken Mardin'e gelen Kral Charles, girdiği bir dükkanda karşısına çıkan zeytinyağlı ardıç katranı ve bıttım sabunundan vazgeçemiyor.

BITTIM SABUNUYLA YIKANIYOR

15 yıl önce geldiği Mardin'de karşısına çıkan bıttım sabunundan etkilenen Kral Charles, bugün dahil o sabunları kullanıyor. İngiltere elçiliğine gönderilen kargolar, daha sonra İngiltere Kraliyet sarayı olan Buckingham Sarayı'na ulaşıyor.

3 AYDA BİR GÖNDERİYOR!

Eski Mardin tarihi evlerinde dükkanı olan Mehmet Dede, 3 ayda bir Kral Charles'a bıttım sabunu gönderiyor. Sabunda unutulmuş kültürü genişleyen Mehmet Dede, yerel halk tarafından tercih edilirken şimdi ününü dünyaya yaydı.

İSVEÇ ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI DA MEHMET DEDE'Yİ TERCİH EDİYOR

Birçok devlet adamı, sanatçı, profesöre sabun tedarik eden Dede, İsveç Dışişleri Bakanı'na da sabun göndermekte. Mehmet Dede, Kral Charles'ın nasıl ve ne zaman bıttım sabununu tercih ettiğini şöyle anlatıyor:

"Hala uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen biz çoğunu Avrupa'ya ulaştırmak için elçiliklere gönderiyoruz. Oradan adreslerine ulaşıyor. İngiltere Kraliyet Ailesi'nin veliaht prensi Charles, 15 sene önce memleketimizi ziyaret etti. Sabunlarımız dikkatini çekti. O gün bugündür elçilikten istiyorlar. Biz gönderiyoruz. Oradan Buckingham Sarayı'na gidiyor. Geçen Avrupa basınında bir haber çıktı. 'Buckingham Sarayı Mardin sabunu kokuyor' diye. O küpür gelecek. Onu da basın köşemize ekleyeceğim."

3 ÇEŞİT SABUN GÖNDERİYOR

"Prens Charles genelde bu bitki sabunları, ardıç katranı, bıttım ve içinde birçok bitki ihtiva eden zeytinyağlı defne sabunu tercih ediyor. 3 çeşit gönderiyorum onlara. Burayı ziyaret ettiğinden beri 15 yıldır her 2-3 ayda bir siparişleri oluyor. Saça, cilde şifası çoktur. Hatta bir ardıç katranı, ilaçla geçmeyen sorunları giderdiği için bilim adamlarının çok dikkatini çekti. Bunu benden patentlememi istediler. Şu an 400 küsur eczaneye veriyoruz. Bu sabunun kokusu ağır ama bu dede mirası ilaçla geçmeyen lekeleri, egzamaları, sedefleri iyileştirir. Buckingham Sarayı, Mardin sabunu kokuyor."

İŞİN 4'ÜNCÜ NESLİ OLARAK YER ALIYOR

Mesleğinin kendisine miras olduğunu aktaran Dede, "Sırf bu bayrağı bırakmamak için okul, üniversite okumadım. Şu an oğlum da bu meslekte 4'üncü kuşak oldu. Biz bu işi, 100 yıldan fazladır yapıyoruz. Sabunda unutulmuş bir kültürü geliştirdik. Bu geleneksel sabunları eskiden aileler sadece kendi ihtiyacına göre yıllık yapardı. Biz bunu geliştirdik ve bir sektör oluştu.

Şimdi her yerde sabun yapılıyor. Her ne kadar Siirt sabunu bilinse de, sabunun esas anavatanı burasıdır. 120-140 sabun çeşidi yazılmış. Halbuki hiçbiri kültürümüzde yok. Şu an Mardin'e ait bıttım, badem, melengiç ve ardıç katranı sabunu vardır. Bunların da şifa oranı yüksektir, suyu doğaya zarar vermez. Bebekleri de bu sabunlarla yıkayabilirsiniz ve bu sabunlar çevre dostudur. Bu nedenle üniversitelerde araştırma konusu oldu."

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle