Yokuşa Akan Sular - Mustafa Kutlu Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Yokuşa Akan Sular kimin eseri? Yokuşa Akan Sular kitabının yazarı kimdir? Yokuşa Akan Sular konusu ve anafikri nedir? Yokuşa Akan Sular kitabı ne anlatıyor? Yokuşa Akan Sular kitabının yazarı Mustafa Kutlu kimdir? İşte Yokuşa Akan Sular kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Mustafa Kutlu

Yayın Evi: Dergâh Yayınları

İSBN: 9789759951597

Sayfa Sayısı: 87

Yokuşa Akan Sular Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Tarım toplumundan sanayii toplumuna geçiş sürecinde olduğu söylenen ülkemizde maddi manevi toplumsal değişim görülmektedir. Yokuşa akan sular bu değişimi belli bir yönde yaşamaya itilen insanımızın düştüğü açmazları ele alıyor. Kitabı oluşturan hikayeler temelde sanayileşme olgusunuda irdeleyen bir bütün teşkil ediyor.

Yokuşa Akan Sular Alıntıları - Sözleri

 • “–Aslımızı yitirmezsek iyidir. – İyidir ya, mümkün mü?”
 • "Uuyy, endamına vurulayım.Namaza durmuş daa."
 • Terin toprağa karıştı, toprak sana...
 • Bu binalar neden bu kadar yüksek? Bu arabalar ne kadar çok. Bu insanların ne kadar acelesi var.
 • Hiçbir şeyin asıl rengi belli değildi.
 • "Aslımızı yitirmezsek iyidir." "İyidir ya, mümkün mü?"
 • Terin toprağa karıştı toprak sana
 • Taksitle al evini, taksitle döşe, taksitle yaşa. Seni de başkaları yaşatıyor, inan buna.
 • Seni de başkaları yaşatıyor, inan buna.
 • Bekle, kimi? Hayal et, neyi?
 • "Aslımızı yitirmezsek iyidir." "İyidir ya , mümkün mü?"
 • Bak eller dünyayı değiştirmişler, sen de değiştir dünyanı. Yarınlar senin.
 • Kalıcı mıyız ?
 • Oruca, namaza dikkat azalmış neyse...

Yokuşa Akan Sular İncelemesi - Şahsi Yorumlar

 

 

Mustafa Kutlu, her hikâyesinde olduğu gibi Anadolu insanının garipliğini, çaresizliğini gözler önüne seriyor. Yokuşa Akan Sular'da ise siyaseti, partileri, fabrikaları, işçi haklarını, sağcı solcu olaylarını, tarımdan sanayiye geçerken insanların modern hayata bir türlü tutunamayıp arada kalışlarını, değerlerini, inançlarını nasıl yitirdiklerini anlatıyor. Bican ile unutulan edep ve haya duygusu hatırlatılırken diğer karakterlerle insanların dünya için neleri yapıp neleri feda edeceği acı bir hüzünle vurgulanıyor. Ayrıca filbahri ve bayram kısımları da hikâyede en çok beğendiğim kısımlar oldu. Verilen mesajlar insanı ister istemez kendini sorgulatacak nitelikte... Güzel bir Kutlu, kitabıydı size de okumanızı tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim. (Fatma)

Kalıcı mıyız?: Yokuşa Akan Sular, Mustafa Kutlu’nun kaleminden okuduğum ikinci kitap oldu. Kitabın ilk bölümü, insanı içine alıyor ve merakla okutmaya başlıyor. Anlamasanız da okuyorsunuz çünkü aradan birkaç cümle sizde öyle bir tesir yaratıyor ki… İyi bir kitap okuyacağınızdan emin oluyorsunuz. Sonraki bölümde Bican karakteriyle tanışıyorsunuz. Genç bir işçi Bican. Dayısının peşine takılıp köyünü bırakmış, hayretler içinde izlediği şehre gelmiş. Kalbinde korku ve endişe var. Belirsizliklerle mücadele ediyor. Üstelik fabrikaya girdiği anda dökümhanenin sıcağını iliklerine kadar hissetmesi ona hiç yardımcı olmuyor. Bican’la birlikte o kaygıların hepsini hissediyorsunuz. Para kazanmak zorundasınız. Evinizi yurdunuzu bırakıp gurbete gelmişsiniz. Buna rağmen para kazanıp kazanamayacağınız da meçhul. Zihninizde kulaktan dolma havadisler… Şehirli gibi yemiyor, şehirli gibi hissetmiyorsunuz. Dostunuz yok. Daha sonra birkaç tane oluyor fakat tam babanız bellemişken onu yitiriyorsunuz. Dostluğunuz demirden bir kecgerenin altında kalıyor. Sonra amcaoğlunun peşine takılıp alışkın olmadığınız yerlere gidiyorsunuz. Sağ – sol çatışmasının ortasında kalıyorsunuz. Öyle ki en sonunda greve bile katılıyorsunuz. Şakağınızdan bir kuşun dahi giriyor. Kitap genel olarak şehirleşmeye yeni yeni geçen ve buna alışmakta zorlanan Anadolu insanını anlatıyor desek yerinde olur. Köyde tutunamayanlar bir umut şehre göçüyor. Şehirdeki nüfus birden artıyor, bu da toplum yapısında bazı değişikliklerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Değişiklikler ortaya çıktıkça tutucular ve modernistler arasındaki uçurum büyüyor ve bu da çatışmaları artırıyor. Üstelik elleri mahkum, bir işte tutunup çalışmak zorunda olduklarından işçilere yapılan haksızlıklar grevlere ve isyanlara sebep oluyor. Kitap bunu da bize gösteriyor. Bir de çalışmaktan hayata zaman bulamamayla ilgili çok güzel noktalar var. Hayat koşuşturmasının arzularına engel olduğu insanların çaresizliğini de okuyoruz. İşçiler kadar mürekkep yalamış memurların mağduriyetine de şahit oluyoruz ve bu manzaraların ne kadar tanıdık geldiğini fark edince ürperiyoruz. Kitap güzeldi. Sonlara doğru biraz sıktı çünkü kurgu kafa karıştırıcı bir şekilde ilerliyor. Bir ara araya bambaşka ve hikayeyle bağlantısı olmayan bir karakter giriyor. İnanın orayı hiç anlamadım. Kafam allak bullak oldu. Bir de eğer muhafazakar ve tutucu düşünce yapısı hoşunuza gitmiyorsa, ki benim gitmiyor, kitaptaki bazı yerleri sevmeyebilirsiniz. Buna rağmen kitap iyiydi ve herkese tavsiye edebilirim. (irem)

Kitabın Yazarı Mustafa Kutlu Kimdir?

Mustafa Kutlu, 6 Mart 1947’de Erzincan’un Ilıç ilçesine bağlı Kuruçay nahiyesinde doğar. Babası Nurettin Bey, annesi Sulhiye Hanım’dır. Beş kardeştirler. Üç ablası ve bir de kız kardeşi vardır.

Mustafa Kutlu ‘nun ailesi ilmiye sınıfındandır. Babası Nurettin Bey rüştiye tahsillidir. Nahiye Müdürlüğü yapar. Anadolu’nun pek çok yerinde bu görevi yürütmüştür. Dedeleri de çeşitli memuriyetlerden gelmedir. Soylarına Hacıyakupoğulları denir. Ailenin bilinen bütün kökleri Erzincan’dadır. Babasının görevi sebebiyle bir yerde bir iki sene kalıp başka bir yere nakilleri gerçekleşir. Babası 1953 yılında emekli olduktan sonra Erzincan’a döner, kahvelerde arzuhalcilik yapar. Babasını 1959 yılında 12 yaşındayken kaybeder.

Babası ile pek fazla içli dışlı olamaz. Nurettin Bey tam bir Osmanlı Beyefendisidir. Eski harfleri çok iyi yazar. Kutlu’nun kendisi gibi Nurettin Bey de babasını 12 yaşında kaybeder. Babanne ikisi erkek, ikisi kız olan çocuklarını kendi başına yetiştirmek zorunda kalır.

Mustafa Kutlu ‘nun Annesi Sulhiye Hanım ve babannesi de tam bir Osmanlı Hanımefendisidirler. Eşlerinin yokluğunu çocuklarına hissettirmemek için ellerinden gelen gayreti gösterirler. Sulhiye Hanım’ın isminin kaynağı 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’tir. “Sulh” olduğu için ismini Sulhiye koymuşlardır.

Çocukluğunda yazları annesinin köyüne gider. Eskiden şehir ve taşra hayatı birbirinden bugünkü kadar kopuk değildir. Erzincan’da mahallelerinin hemen yakınında bir köy uzun yıllar; ahırıyla, mereğiyle, davarı, nahırıyla varlığını korur.

Babasının tayin edildiği bir nahiyede ev bulamadıkları için istasyon yakınlarında bir binada kalırlar. Burası Kemah Beylerinden Sağıroğulları’nın Cebesoy İstasyonu’na yaptırdıkları bir dinlenme evidir. Kısa bir süre de karakol binasında kalmışlardır. Bu günlerin hatıralarını Kupa Maçı [Gİ] ve 5492 [AKY] isimli hikâyelerinde kullanır. Burada dumanlı trenler, istasyonlar, demiryolu çalışanları, ıssız tabiat ve hayvanlarla içli dışlı olur.

Beş altı yaşlarındayken okula giden ablalarının kitaplarından okuma yazmayı öğrenir. Bu kitaplardaki şiirleri ezberler. Okula gitmeden önce ikinci üçüncü sınıf talebesi kadar bir birikime sahip olur.

Babasının ölümü ile birlikte (orta ikinci sınıftadır) zor günler başlar. Annesine yardımcı olmak için birçok iş yapar. Sebze halinde arabadan karpuz indirir, kahvede garsonluk, çadırlarda puantörlük yapar. Yine bu yıllarda uğraştığı iki iş vardır. Biri resim yapmak diğeri futbol oynamak. Mahalli ligde futbol oynar.

Mustafa Kutlu – Tahsili

Mustafa Kutlu, İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Erzincan’da okur. Ortaokula kadar oturdukları ev deprem sonrası yapılan prefabrik evlerdendir. Buraya elektrik gelmediğinden orta ikiye kadar petrol lambası kullanmışlardır.

İlkokuldan itibaren edindiği okuma alışkanlığı, ortaokul sıralarında edebî zevke dönüşür. Edebiyat okumayı düşünür; fakat edebiyatçı olmak gibi bir tasarısı yoktur. Lisede fen kolundan mezun olur. Fen koluna giriş sebebini şöyle açıklar: “Sıra arkadaşımla mahalli bir amatör kümede, aynı takımda top koşturuyoruz. Çocuk kütüphane müdürünün oğlu ve dersleri çok iyi. Ben haytayım, derslerim o kadar iyi değil. O arkadaşım babasının yönlendirmesiyle fen bölümüne giriyor. Fen, yani zor bölüm, ki üniversitede tıp kazansın, teknik üniversiteye falan gitsin. Ben de diyorum ki, “ulan orayı yapamayız oğlum, biz top oynuyoruz, edebiyata gidelim, edebiyat kolay.” O fen koluna gidince ben de onun peşi sıra fen bölümüne gittim. Yani arkadaş kurbanı oldum.” (Murat Menteş, “Göründüğü Gibi Olan Adam”, Gerçek Hayat, 16-21 Mart 2001, s.17)

Mustafa Kutlu on üç dersten bitirme imtihanına girerler. Yazılıyı vermeyeni sözlüye almamaktadırlar. Birçok öğrencinin tek dersten kalıp liseyi bıraktığı bir dönemde mezun olabilen iki öğrenciden biridir. (1963)

Mustafa Kutlu , Liseyi bitirdikten sonra resme olan hevesi yüzünden Güzel Sanatlar Akademisi imtihanına girmek ister. O güne kadar Erzincan sınırlarına çıkmamış bir taşra çocuğunu Güzel Sanatların “frapan havası” iter. Böylece on yıl uğraştığı resim defterini kapatır. Buraya girmeyişinin bir başka sebebi de taştada bir kılavuzu olmayan, belli bir eğitimden geçmemiş, kendi kendini yetiştiren bir ressam adayının pek bir yere varamayacağını hesap etmesidir.

Mustafa Kutlu Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesine 1964’te kaydolur. Burada yeni ve değişik bir dünya ile karşılaşır. Orhan Okay, Kaya Bilgegil, Niyazi Akı, Selahattin Olcay gibi hocalarla tanışır.

Mustafa Kutlu iki arkadaşı ile birlikte Erzurum Halkevi salonunda yağlıboya resimlerinden oluşan bir sergi açar. Burada 30-40 kadar resmi sergilenir. Üniversite üçüncü sınıfa kadar aklında yazı yazmak düşüncesi yoktur.

Mustafa Kutlu bir gün Orhan Okay Hoca’nın odasında Hareket Dergisi’nin sahibi Ezel Erverdi ile karşılaşır. Bu karşılaşma hayatında bir dönüm noktası olur. Çünkü Ezel Erverdi desensiz mesensiz diye eleştirdiği Kutlu’dan desen göndermesini ister. Gönderdiği ilk desenler Hareket’in 28. sayısının kapağını süsler. Sonra bu dergide hikâyeleri de yayımlanmaya başlar. İlk hikâyesi 29 Mayıs 1968’de yayımlanan “O…”dur, hikâye ile birlikte biri kapakta olmak üzere 6-7 deseni çıkar.

Üniversitenin son sınıfında Orhan Okay Hoca ile “Sait Faik’in hikâyelerinin resim ve perspektif açıdan incelenmesi” konulu tezini hazırlar. 1968’de okulu bitirir.

Mustafa Kutlu – Memuriyeti

1969’da Erzincan’da görücü usulü ile, hayatımın en güzel tevafuku dediği eşi Sevgi Hanım ile evlenir. (Bu evlilikten bir erkek bir kız çocukları olmuştur. ) Evliliği ile birlikte öğretmenliğe başlar. İlk tayini Tunceli’ye çıkar. Dört yıl Tunceli Lisesi’nde çalışır. 1972 yılında İstanbul’a tayin edilir. Küçükköy Vefa Poyraz Lisesi’nde iki yıl öğretmenlik yapar. 1974 yılında çok sevdiği mesleğinden istifa ederek ayrılır. Hareket Yayınları’nı genişletmek isterler. İstifa gerekçesini şöyle açıklar: “Öğretmenliği çok seviyordum; fakat yine de dergiye ağırlık vermemiz gerektiği için istifa ettim.” (Murat Menteş, “Göründüğü Gibi Olan Adam”, Gerçek Hayat, 16-21 Mart 2001, s.17)

Mustafa Kutlu – Yayın Hayatı

Mustafa Kutlu, 1968 yılında İstanbul’da çıkan Fikir ve Sanatta Hareket Dergisi’nde yayımladığı hikâyelerle yayın dünyasına girdi. Adımlar (Erzurum, 1970-72), Hisar, Türk Edebiyatı, Düşünce, Yönelişler gibi dergilerde yazdı.

“Üniversite yıllarında yazmaya başladım. İlk yazdığım “O” hikâyesinden itibaren bütün yazdıklarımı yayımladım. Bu işi şuurla yürüttüm. Bizim neslin bu sahada ağabey, hoca, arkadaş kabilinden mürebbisi yok sayılır. Kendimi yetiştirdim. Bu açıdan ilk hikâyelerimin yayınlanması, hatta kitap haline gelmesi hem bir şans, hem bir talihsizliktir. Okuyucunun karşısına olgun örneklerle çıkamadım, ancak zamanla kendi hikâyeme doğru yürümeye başladım. İlk iki kitabım hazırlık dönemidir.” (Yaşar Kaplan, “Mustafa Kutlu’yla Bir Söyleşi”, Aylık Dergi, Sayı 63-64-65, 1984, s:44)

Hikâyeleri, desenleri ve diğer yazıları Hareket dergisinde yayımlandı. Adımlar dergisinde şiirleri de vardır. Hikâyelerini bu dönemde kitaplaştırmaya başladı. İlk hikâye kitabı “Ortadaki Adam” (1970) Hareket Yayınları tarafından basıldı. Bunu “Gönül İşi” (1974) takip eder. Bu arada iki inceleme yayımlar. Bunlar Sabahattin Ali ve Sait Faik üzerinedir. Bunların yayımlanması ona göre hem bir şans hem de bir şanssızlıktır. “Talebelik sırasında yapmış olduğum iki çalışma hemen yayımlanma şansı buldu. Bunlar erken yayının bütün acemiliklerini taşıyan kitaplardı; ama benim için büyük bir şanstı.” (Adnan Tekşen, “Mustafa Kutlu ile Mülakat”, Zaman, 16 Temmuz 1987, s. 9.

Mustafa Kutlu , Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisinin (8 cilt 1976-1998) 2. ciltten itibaren yayın yönetimini üstlenir ve bu ansiklopediye geniş ölçüde madde yazar. 1974-75’ten itibaren 20 yılını verdiği bu ansiklopediyi 1973’te aldığı Smith Corona marka daktilosundan yazarak çıkarır. Ansiklopedi için şimdi profesör olan D. Mehmet Doğan ile çalışır.

Fikir ve Sanatta Hareket Dergisi 1982’de kapanınca kendi tabiri ile sudan çıkmış balığa dönerler; çünkü dergi ile yaşamaya alışmışlardır.

Mustafa Kutlu, 1980’lerin ortasından sonra sinemaya yönelir ve senaryolar yazmaya başlar. “TRT’de dramatik belgeseller yazdım: Divan-ı Lügati’t Türk’ün bulunuşu ile ilgili ‘Bir Kitabın Hikâyesi’; ‘Müzedeki Şiir’, Divan Edebiyatı Müzesi ile bağlantılı bir belgeseldi. Selim ileri ile beraber Pazartesi Hikâyeleri’ni hazırladık; birçoğu çekildi. Halit Refiğ’in yönettiği ‘Kurtar Beni’ ile Osman Sınav’ın çektiği ‘Kapıları Açmak’ görünür hale geldi; çünkü her ikisi de ödül aldı. TGRT’de yayınlanan Ufukta Bir Ağaç’ı yazmıştım…” (Murat Menteş, “Göründüğü Gibi Olan Adam”, Gerçek Hayat, 16-21 Mart 2001, s.17)

Ömer Seyfettin’in Yalnız Efe’sini senaryolaştırır. Diyanet İşleri’nin çocuk filmleri yapması ve bu filmlerin TRT’de gösterilmesi için Turgut Özal’ın girişimi ile bir proje hazırlar. Yusufçuk diye 8 bölümlük bir dizi yazar. “İnsanlar Yaşadıkça” isimli dizisi TRT engeline takılır. Son yazdığı senaryolardan birini TRT’ye teklif etmiş, ismi Mavi Kuş olan bu senaryo şu anda sinema filmi olarak düşünülmektedir.”

Mustafa Kutlu’nun Kapıları Açmak isimli senaryosunun Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın açtığı yarışmada ikincilik derecesi vardır.

Mustafa Kutlu, dergiciliğe uzun bir ara verdikten sonra Dergâh (1990) ile bir dönüş yapar. İlk sayısı Mart ayında yayımlanır. Dergi edebiyat-sanat dergisidir. Dergâh’ın çıkışını Sultan Ahmet’teki Derviş çay bahçesinde İsmail Kara, Mustafa Kutlu ve Ezel Erverdi kararlaştırır.

Mustafa Kutlu derginin yanı sıra Kutlu, hâlen Dergâh Yayınevi’nin yönetimini de sürdürmektedir.

1986 yılından itibaren Zaman gazetesinde “Bir Demet İstanbul” başlığı altında şehir yazıları yayımlanır. Bu yazılar daha sonra Şehir Mektupları (1995) adı altında kitaplaşır. Halen Yeni Şafak’ta kültür-edebiyat yazıları yazmaya devam eden Kutlu, aynı gazetede spor yazıları yazmaktadır.

2012 yılında Osman Sınav’ın yönetmenliğinde ve Kenan İmirzalıoğlu’nun başrollüğünde “Uzun Hikâye” isimli eseri beyaz perdeye aktarılmıştır.

Mustafa Kutlu Kitapları - Eserleri

 • Uzun Hikâye
 • Ya Tahammül Ya Sefer
 • Mavi Kuş
 • Yoksulluk İçimizde
 • Sır
 • Beyhude Ömrüm
 • Bu Böyledir
 • İyiler Ölmez
 • Menekşeli Mektup
 • Hayat Güzeldir
 • Nur
 • Hüzün ve Tesadüf
 • Tirende Bir Keman
 • Rüzgarlı Pazar
 • Huzursuz Bacak
 • Yokuşa Akan Sular
 • Kapıları Açmak
 • Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı
 • Tarla Kuşunun Sesi
 • Sevincini Bulmak
 • Hesap Günü
 • Chef
 • Zafer Yahut Hiç
 • İlmihal Yahut Arzuhal
 • Vatan Yahut İnternet
 • Tufandan Önce
 • Sıradışı Bir Ödül Töreni
 • Arkakapak Yazıları
 • Dem Bu Demdir
 • Fırtınayı Kucaklamak
 • Anadolu Yakası
 • Akasya ve Mandolin
 • Kalbin Sesi
 • Yoksulluk Kitabı
 • Vitrinde Olmak
 • Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş
 • Şehir Mektupları
 • Bir Demet İstanbul
 • Yıldız Tozu
 • Selâm Olsun
 • Akıntıya Karşı
 • Topkapı’dan Topkapı’ya
 • Sabahattin Ali
 • Gönül İşi
 • Ortadaki Adam
 • Sait Faik’in Hikaye Dünyası
 • Haliç İle Çepeçevre İstanbul

Mustafa Kutlu Alıntıları - Sözleri

 • İnsan dünyaya kendini kaptırınca zamanın nasıl geçtiğini bilemez. Bir akıntıya düşüp tüm ömrünü koşturarak geçiren çoktur. (Hesap Günü)
 • “Saçların tarumar gözlerinde nem Ateşe benzerdin küle dönmüşsün.” (Tirende Bir Keman)
 • “Giden gidiyor, geride solgun fotoğraflar kalıyor.” (Selâm Olsun)
 • Aramak vazifedir. “ Aramakla bulunmaz fakat bulanlar ancak arayanlardır.” (Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş)
 • “–Aslımızı yitirmezsek iyidir. – İyidir ya, mümkün mü?” (Yokuşa Akan Sular)
 • Baki olan sadece Cenab- ı Hakk ' tır. (Şehir Mektupları)
 • “Kendisini değil, artık hatırasını seviyordu.” (Tirende Bir Keman)
 • Tren gider, yol gider. Ömür biter, yol bitmez. (Kapıları Açmak)
 • Hayatımızı manevi zenginliklerle donatmak gibi köklü ve insani alışkanlıktan, hayatımızı maddi zenginlikler ile donatmak gibi boyutları belirsiz ve bize ait olmayan bir mutluluk anlayışına kaymamız olup bitenlerin kaynağına işaret eder. (Topkapı’dan Topkapı’ya)
 • Ne denilmiş: Sabır, sebat, murat. (Beyhude Ömrüm)
 • Ölülere sahip çıkamayanlar, dirilere sahip çıkabilir mi? (Haliç İle Çepeçevre İstanbul)
 • Önce zihnimiz kirlendi, sonra kendimizden şüpheye düştük, ardından inançlarımızı sorgulamaya başladık. Bu geleneği ve ahlakı yaraladı. Artık ortada bir 'güven bunalımı' vardı. (Vatan Yahut İnternet)
 • Herşey gelip inceliklerde düğümleniyor. (Bu Böyledir)
 • "Gönül yarası bu kızım, mutlaka izi kalır." (Zafer Yahut Hiç)
 • Eskiye ait ne varsa kıymete bindi. (Vatan Yahut İnternet)
 • Velhasıl dünya hayatı "İş" dediğimiz oyun ve eğlenceden ibarettir. (Hesap Günü)
 • Mahvıma sebep hilmimdir.. (Sevincini Bulmak)
 • Umut bu dağın ardında belki, ama bu dağın ardı meçhul. (Yoksulluk Kitabı)
 • “Dua etmeli derim içimden; hem giden, hem bizim gibi geride kalanlar için artık sadece dua etmeli.” (Selâm Olsun)
 • Giden gidiyor, geride solgun fotoğraflar kalıyor. (Selâm Olsun)

YORUMLAR

 • Teşekkür ederiz bilgilendirme için

Yorum Ekle