Yunanistan'da Covid-19 vaka sayıları endişe verici boyuta ulaştı

Yunanistan'da Covid-19 vaka sayıları son bir ayda günlük vaka sayıları 10 katına çıkarak endişe verici boyuta ulaştı.

DÜNYA

Yunanistan’da Covid-19 vaka sayılarındaki ciddi artış sebebiyle bazı bölgelerde kısıtlamalar sıkılaştırılırken, Mikonos Adası’nda tekrar gece sokağa çıkma yasağı getirildi.

Yunan medyasındaki haberlerde, ülkede son bir ayda günlük vaka sayılarının 10 katına çıktığı, en yüksek artış oranlarının Atina, Selanik, Yanya, Grevena bölgelerinde ve Girit Adası başta olmak üzere bazı Ege adalarında tespit edildiği bildirildi.

 

Yunan hükümeti kısa süre önce vakalardaki hızlı artış sebebiyle aşılama mecburiyeti başta olmak üzere, kısıtlamaların sertleştirilmesini ve çok sayıda önlemin hayata geçirilmesini kararlaştırmıştı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis'in 12 Temmuz'da açıkladığı yeni kararlar doğrultusunda, ülkedeki sağlık personeline, 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere, aşı olma zorunluluğu getirilmişti.

Tiyatrolar, spor salonları ve eğlence mekanları gibi kapalı yerlere, 16 Temmuz'dan itibaren sadece aşılı kişilerin girişine izin verilmişti.

Restoran, kafe ve barların kapalı alanlarına da aşısız kişiler alınmayacağı belirtilmiş; aşı olmayı reddeden çalışanların açığa alınacağı, tedbiri ihlal eden hastanelere de 50 bin Euro para cezası uygulanacağı belirtilmişti.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle