Zeytin Mardin’in Altın Madeni Olabilir

Bugün sizlere medeniyet tarihi kadar eski olan zeytinin faydalarından bir kez daha bahsedeceğim. Böylelikle zeytinin neden altın kadar değerli olduğunu anlatacağım.

Ülkemizde zeytin yetiştirilmesi çok kolay, zahmetsiz ve verimli iken yeni tarım ürünleri sebebiyle ikinci planda kalmıştır. Oysa zeytin yetiştiriciliğinde binlerce yıllık mazisi bulunan Anadolu ve özellikle Akdeniz toprakları zeytin tarımını en nitelikli halde markalaştırmalı ve tüm Dünyayı kaliteli zeytinyağına kavuşturmak için çalışmalıdır. Yaz, kış yeşil olan, verimli, bakımı kolay ve çok faydalı olan zeytin ağaçları mutlaka muhafaza edilmeli, sökülüp yerine başka fidanların dikilmesi önlenmelidir. Zeytin Dostu Derneği Diyor ki: ‘’Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinden sonra zeytin üretiminde ikinci sırada olmasına ve dünyanın belli başlı zeytin bölgeleri arasında yer almasına karşın zeytin tarımı, ülkemizde, ne yazık ki, hak ettiği şekilde gelişmemiştir… Ülkemizde Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde kuzeyde Artvin’den güneyde Hatay’a kadar uzanan kıyı boyunca ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin’e kadar olan illerde zeytincilik yapılmaktadır.’’ Zeytinin faydaları zannettiğimizin çok üstündedir. Sıvı yağların fiyat artışı maddi anlamda da zeytin yetiştiriciliğini teşvik etmelidir.

Avrupa Kanser Önleme Kurumunun resmi dergisi olan; ‘European Journal of Cancer Prevention’ dergisinde, Alman Kanser Araştırmaları Merkezinden araştırmacılar tarafından yayınlanan, ‘Olives and olive oil in cancer prevention’ başlıklı makalede zeytin ve zeytinyağının kanser önleyici etkileri ve mekanizmaları detaylı olarak anlatılmıştır. Makaleden size sunacağım kısa bilgileri okursanız zeytinin ne kadar sağlığa faydalı olduğunu ve batıda neden bu kadar konuşulduğunu daha iyi anlamış olursunuz. ‘‘Veriler, Avrupa'da, 'Akdeniz diyetini' tüketen toplumların kanser ve kalp-damar hastalıkları gibi önemli sağlık sorunlarının görülme sıklığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, Akdeniz diyetinin sağlığa yararlı faydalarının esas olarak yüksek lif, balık, meyve ve sebze tüketiminden kaynaklandığını göstermektedir. Daha yeni araştırmalar, zeytin ve zeytinyağı gibi diğer önemli faktörlere odaklandı. Açıkça lif (özellikle kepekli ürünler), meyve ve sebzeler önemli bir antioksidan kaynağı sağlar. Zeytin ve zeytinyağının katkısı nedir? Son zamanlarda yapılan araştırmalar, zeytin ve zeytinyağının bol miktarda antioksidan içerdiğini göstermiştir. Antioksidan içerik vücutta yüzlerce hastalığa karşı koruyucu olmaktadır. Güney Avrupa'daki zeytin ve zeytinyağı tüketiminin, Akdeniz diyetinin sağlık üzerindeki yararlı etkilerine önemli bir katkı sunmaktadır.’’

Kısaca sadeleştirip özetlediğim araştırma sonuçları göstermektedir ki zeytin ve zeytinyağına hak ettiği değeri vermeliyiz. Daha çok ve daha kaliteli üretmeli, daha fazla tüketmeliyiz. Zeytinin katma değerini yükseltmek bizim elimizdedir. Üretim kalitelerine ve sertifikalara odaklanıp çalışmalıyız. Dağı, taşı zeytin fidanları ile donatıp bol ürün elde edelim. Derik Zeytini ve benzeri yöresel zeytin türlerimizi tanıtalım. Zeytin fidanı ucuz, aşılaması ve yetiştirmesi kolaydır. Boşta kalan arazilere zeytin fidanı dikmek, daha çok zeytin tüketmek ve zeytini yaygınlaştırmak için bu yazının vesile olmasını dilerim. Sağlıkla kalın.

Doç. Dr. Hasan Basri Savaş

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezunudur.Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli Üyesi Prof. Dr. Fatih Gültekin hocanın danışmanlığında Tıbbi Biyokimya Doktorası yapmıştır. 130 civ

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle