Zihinler ve gri alan

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Dünyada en son veba salgınında insanlar bu kadar panik ve bu kadar olmadık şeyler düşünerek yarınlara adımlar atıyorlar veya önü açık olmayan taktikleri kullanmaktan geri durmuyorlar.


Aşılar konusunda bilimsel çalışmalar olmasına karşın aşıların güvenirliğiyle ilgili spekülasyonların etkisinde kalarak yapsam mı yapmasam mı diye duygu dalgalanmalarının içinde kaybolurken, işin içine bir kaderci mantığıyla alnımıza ne yazılmışsa o olur dendiğinde kaderin de yanlış belletildiği ( hani “külli Şeyın sebebi” ve her derdin bir devası vardır mantığı) kadere daha farklı yorum ve yaklaşım ile yaklaşım göstermek gerektiğini nasıl anlatmak gerekir. Dahası nasıl! İnsanları nasıl ikna etmek gerekir.


Hele birde haberlerde çıkan farklı veri ve yorumlar insanları tümden karamsarlığa sürükler cinsindendir, sayısını bilemediğim televizyonların haberleri birer saat ile ve heyecan bombardımanı sonrası insanların bu haberlerin etkisinde kalmadan; etkisiz düşünüyorum demesi mümkün değildir.


Sizin kendinize ait düşünceniz ve kişiliğiniz var ise yapmanız gereken kendi başınıza araştırmalar yapıp bir sonuca varmanızdır ama çok değişik kaynak ve verileri kullanarak sağlıklı sonuca varabilirsiniz.
Herkesin bilmediği konularda bile ahkâm kesmeye çalıştığı ortamlarda bilin ki insan bilinci düğümlenmiş veya bir tahakkümün üstünlüğüyle bilincin, algının yönlendirildiğini söylemek abartı olmaz.
Birileri mevki sahibi olabilir ama sizin bilincinizin sahibi olmadığını bilin, Allah size bir bilinç ve beyin verdiyse onu yorumlamak ile yorumların sentezinden size uyan yaşam koşulunu tercih etmek ise size kalmıştır.
Herkesin amacı farklı olabilir, parasıyla veya gücüyle ereklerine ulaşmak isteye bilir ama sizin amacınız kendi yaşantınızı sağlıklı bir düzlemde “trend yukarıya” doğru ve geri kalmadan uyumlu bir şekilde ilerletmek ise bilincinizle her şeyi elde bileceğinizi unutmayın çünkü bu dönem de “bilgiden daha güçlü bir şeyin olmadığını bilin.”
Her şeyi kendi parasıyla ve sosyal gücüyle, laf kalabalıklığıyla elde edeceğini düşünenlerin ortamında tutuklu olabilirsiniz ama siz onların ereklerine malzeme olmak zorunda, zorbalıklarına rehber olmak zorunda değilsiniz, istekli olmayabilirsiniz veya dümenlerine su taşımak zorunda değilsiniz, çünkü siz kendi bedeninizdeki mutluluğu! Senin yaratacağın düzlem üzerine şekillendireceğini unutma.


Birilerinin her şeye hâkim olabileceğini düşünmeleri kendi hanelerine yazılı olan tutkularıdır ve her kesin kendine yakışanı yapacağını unutmamak kaydıyla sizin rüyalarınıza, uykunuzun bir parçası olup hâkimiyet kuramayacağını bilmeniz mutlu olacağınız bir anın olduğunu ve o anda mutlu olabileceğinizi unutmayın.
Siz kendinize yakışanı ve ihtiyacınız olanı yapın gerisi mi gerisi yalak, yaltak ve birileri olmadan ayakta kalamayanlar düşünsün.
Sizde emek var ise ve siz ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz şeyin başkalarına zarar vermiyorsanız ve toplumun genel gidişatına, gelenek ve göreneklerine aykırı değil iseniz yenilikçi adımların tümü önce yalnızlık sonrası genelleşmiştir unutmayın ve daha sonrası da deha olup Nirvana da sürekli görünen bayrak olmuşlardır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle