100 Soruda Kudüs - Zekeriya Kurşun Kitap özeti, konusu ve incelemesi

100 Soruda Kudüs kimin eseri? 100 Soruda Kudüs kitabının yazarı kimdir? 100 Soruda Kudüs konusu ve anafikri nedir? 100 Soruda Kudüs kitabı ne anlatıyor? 100 Soruda Kudüs PDF indirme linki var mı? 100 Soruda Kudüs kitabının yazarı Zekeriya Kurşun kimdir? İşte 100 Soruda Kudüs kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Zekeriya Kurşun

Yazar: Ali İhsan Aydın

Yayın Evi: Rumuz Yayınevi

İSBN: 9786055112776

Sayfa Sayısı: 248

100 Soruda Kudüs Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Üç semavi dinin kutsal mekânı, Müslümanların ilk kıblesi Kudüs hakkında ne biliyoruz?

Uğrunda mücadeleler verilen ve asırlarca farklı hâkimiyetler altında kalan Kudüs tarih boyunca hep “Halilullah” şehri olarak saygı görmüştür. Mukaddes belde Kudüs, İslam Tarihi boyunca ama özellikle Osmanlı asırlarında bütün dinlerin bir arada yaşayabildiği bir barış adası olmuştur.

Bugün Filistin meselesi sürekli dünya gündeminde ve yüz yıldır çözüme kavuşturulamıyor. Bu kavganın sebebi bütün dinler nazarında mukaddes sayılan Kudüs’ün ve Mescid-i Aksâ’nın bu topraklar üzerinde yer almasıdır.

Elinizdeki kitap, dünyanın göz bebeği olan Kudüs’ün tarihine ve önemine ışık tutmak amacıyla kaleme alındı. Kudüs’ün tarih sahnesine çıktığı zamanlardan günümüze kadar olan serüveni ve semavi dinler için taşıdığı önemi, bütüncül bir bakış açısıyla 100 Soruda (başlıkta) anlatıldı. Tarihi süreklilik gözetilerek seçilen sorular cevaplanırken olay örgülerinin arka planı ve sonrasında ortaya çıkan durumlar akıcı bir dille aktarıldı. Eserde yer verilen soruların cevapları titiz bir çalışmanın ürünü olarak ortaya konuldu. Kitap, güvenilir kaynaklara ve arşiv belgelerine ve onlara dayalı yapılan akademik çalışmalara müracaat edilerek yazıldı.

Elinizdeki kitap, Kudüs okumalar yapacaklar için ilk başvuru kitabı; Kudüs’e seyahat edecekler için de bir tarihi rehber olarak hazırlandı.

(Tanıtım Bülteninden)

100 Soruda Kudüs Alıntıları - Sözleri

 • Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir. İsrâ/1
 • Osmanlı Devleti, Kudüs'e gelen gayrimüslimlerin de yol güvenliklerini sağlamakta ve herhangi bir haksızlığa uğramamaları için gerekli tedbirleri almaktaydı.
 • Haremeyn'e ilk surreyi Abbasiler gönderdi.
 • 2 Ekim 1187 Cuma günü, Selahaddin Eyyûbi yaklaşık yüz yıldır Müslümanları bekleyen fethin kıvancıyla Kudüs'e girdi. Bu tarih aynı zamanda hicri takvimde Recep ayının 27. gününe denk gelmektedir. Selahaddin Eyyubi, Hz. Peygamber'in Mirac'a çıkışının yıl dönümünde Kudüs'ü fethederek İslam âlemine büyük bir hediye sunmuş oldu.
 • Hatta denilebilir ki İslami asırlar içerisinde Kudüs'ün en huzurlu dönemi Osmanlı asırlarıdır.
 • Fâtimiler Filistin'i yüzyıl idare ettikten sonra Selçukluların Irak ve Suriye topraklarına girmesi ile Filistin coğrafyası da ilk kez Türklerin hakimiyetine girdi. Selçuklu hükümdarı Alparslan'ın komutanlarından olan Atsız, Filistin'de bir Beylik kurarak 1071 yılında Kudüs'ü ele geçirdi.
 • Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde Götür Müslüman'a selam diyordu Dayanamıyorum bu ayrılığa Kucaklasın beni İslâm diyordu. ~Mehmet Akif İnan
 • Kudüs sizin olduğu kadar da bizim. Kudüs'ün nezdimizdeki itibarı sizin nezdinizdeki itibarından daha büyük. Zira orası Peygamberimizin isra makamı ve meleklerin toplanma yeri. Ondan vazgeçmemiz kesinlikle düşünülemez.
 • Kentin planı önemli ölçüde, İslamiyet'in kültürel ve toplumsal normlarının etkisindeydi. Evlerin yapısı, girişlerin ve pencerelerin konumları, evler arasındaki uzamsal ilişkiler, yarı özel geçitlerinin oluşturulması, farklı bölümlere ayrılma süreci; bütün bunlar kültürel ve yasal normlar ile bu normların etkisindeki tarihi süreçler tarafından belirlenmiştir. (Ze'evi,2000,s.38)
 • Bir gece kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O gerçekten işitendir, görendir. (İsra Suresi ,1)

100 Soruda Kudüs İncelemesi - Şahsi Yorumlar

100 Soruda Kudüs: Zekeriya Kurşun ve Ali İhsan Aydın’ın birlikte kaleme aldığı Rumuz Yayınlarına ait 248 sayfalık kitap. İsminden anlaşılacağı gibi 100 temel soru üzerinden Kudüs hakkında cevapları okuyarak bu mübarek belde hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gayet akıcı dili olan eser, zaman zaman görsellerle desteklenmiş. 100 soru sistematik olarak 3 bölüme eklenmiş.  Tarih İçinde Kudüs Osmanlı Dönemi Kudüs Osmanlı Sonrası Kudüs Kitap sonunda ziyaret edilebilecek mekanların görsellerine dair ayrı bölüm var. Coğrafi konumuna, Kudüs için uygulanan politikalara, dinler açısında Kudüs’ün ehemmiyetine,  Gibi pek çok soruya kitap cevap veriyor.  (Sevanur Caner)

Yaralı kanatlarıyla çırpınan, direnişçi kuşum Kudüs...: "Oraya (Mescid-i Aksâ) gidiniz ve orada namaz kılınız! Eğer oraya gidemez ve orada namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere zeytinyağı gönderiniz (vakfediniz)." (Ebû Dâvûd, Kitâbü's-Salât,14) Yaralı kanatlarıyla çırpınan, direnişçi kuşum Kudüs... Nereden başlamalı, sağır dilsizi oynayan ümmetten mi, yoksa "Bizim yıllardır çektiğimiz vatan özlemi zulüm değil mi?" diyen vatanlarıdan sürgün edilen, mülteci kamplarında bir ömür geçiren ruhu hırpalanmış Filistinli kardeşlerimden mi? Yoksa hala mücadeleye devam eden biz iki güzelden birine talibiz: "Ya şehitlik, ya Zafer!" diyen ölümü düğün gibi gören mücahid ve mücahidelerden mi? 100 Soruda Kudüs kitabı üç bölümden oluşuyor. Bu bölümler şunlardır: Tarih içinde Kudüs, Osmanlı Dönemi Kudüs ve Osmanlı Sonrası Kudüs Kitabın yüz soruya cevap vermesi itibariyle birbirinden farklı yönleriyle, Filistin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ben bu kitap öncesinde Filistin'i konu alan birçok kitap okuyup, Beytül Makdis, Genç Memursen, Önder Gençliğin düzenlediği Filistin derslerine katılmış olduğum için, benim için tekrar niteliğinde istifade ettiğim bir kitap oldu. Filistin tarihi konusunda eksiği olduğunu düşünen kişiler için kesinlikle bir başucu kitabı olabilir. Kitabın son kısmında ek bölüm olarak koyulmuş, Kudüste Ziyaret Edilen Mêkanlar başlığı altında görsellerle desteklenmiş bölümde ise küçük bir Kudüs turu yapabilirsiniz. Velhasıl kelam bilgi sahibi olmadığın davanın direnişini gösteremezsin! Sizleri Filistin' i gündeminizden düşürmemeniz ve işgalcilerin ürünlerini boykot etmeniz konusunda uyarmak istiyorum çünkü bu bir iman meselesidir. Allah'ım sen bize Fetihler nasip eyle, bu davada bizleri memur olanlardan eyle... İyi okumalar dilerim. (Melike Elaltunterin)

Kitabın arka kapağındaki 'tarihi bir rehber' ifadesi kitap boyunca yazarlarin tarihci kimlikleriyle butun oluşturmuş sanki tarih kitabı niteliginde bir eser ortaya cikmiş.Olaylarin net ve kaynakli hâli ile başlıklar hâlinde ulasilir olmasi takdire şâyan akliniza gelebilcek her konu 100soruda harika açıklanmış lâkin hic duygu ve yoruma yer verilmemis olması biraz okumamı zorlaştırdı. Ali Ihsan Hocanın bir seminerini dinlemistim o zamanda dinlemekte bolca zorlanmıştım belki de önyargıyla okudugum icin boyle hissetmisimdir. Alaninda yetkin kimseler tarafindan yazildigi belli bu eser icin iyi okumalar. (Ayşen şahin alamaslı)

100 Soruda Kudüs PDF indirme linki var mı?

Zekeriya Kurşun - 100 Soruda Kudüs kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de 100 Soruda Kudüs PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Zekeriya Kurşun Kimdir?

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesidir. Osmanlı dönemi Arap coğrafyası, Ortadoğu’nun yakın dönem siyasi tarihi, Türk-Arap ilişkileri ve Kuzey Afrika üzerine Arap ve Avrupa ülkelerinin arşivlerinde araştırmalar yaptı ve bu konularda çalışmalarına devam etmektedir. Yol Ayrımında Türk-Arap İlişkileri (İrfan Yayınevi, 1994), Necid ve Ahsa’da Osmanlı Hakimiyeti: Vehhabi Hareketi ve Suud Devleti’nin Ortaya Çıkışı (Türk Tarih Kurumu Yayınları, 1998), Basra Körfezi’nde Osmanlı – İngiliz Çekişmesi: Katar’da Osmanlılar 1871-1916 (Türk Tarih Kurumu Yayınları, 2004) gibi kitaplara imza atan Kurşun’un, birçok ortak çalışması bulunuyor. Kurşun ayrıca Yeditepe Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde de dersler vermektedir. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü müdürlüğü yapmış olan Kurşun, Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Araştırmaları Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümü başkanlığını ve aynı enstitünün yönetim kurulu üyeliğini yürütmektedir. Kurşun aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği’nin (ORDAF) başkanıdır.

Zekeriya Kurşun Kitapları - Eserleri

 • 100 Soruda Kudüs
 • 100 Soruda Çanakkale Muharebeleri
 • Necid ve Ahsa’da Osmanlı Hakimiyeti
 • Osmanlı Arap Coğrafyası ve Avrupa Emperyalizmi
 • Türk - Arap İlişkileri
 • Ortadoğu’yu Kuran İdeolojiler
 • Basra Körfezi'nde Osmanlı - İngiliz Çekişmesi: Katar'da Osmanlılar 1871-1916
 • Tarih Metodu
 • Nasuhzade Ali Paşa ve Rum İsyanı

Zekeriya Kurşun Alıntıları - Sözleri

 • Bir gece kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O gerçekten işitendir, görendir. (İsra Suresi ,1) (100 Soruda Kudüs)
 • Hatta denilebilir ki İslami asırlar içerisinde Kudüs'ün en huzurlu dönemi Osmanlı asırlarıdır. (100 Soruda Kudüs)
 • "Bir saniye sonra düşman siperleri içinde göğü inleten bir sesten başka bir şey işitilmiyordu. ALLAH, ALLAH, ALLAH!" (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • "Heyet(-i Edebiyye) Çanakkale'de on gün süren bir gezi yaparak cephelerde gezdirilmişlerdir. İstanbul'a dönen heyet burada 24 Temmuz'da 'Hitabe-i Şükran' başlığı ile Sabah Gazetesi'nden ortak bir beyanname yayımladılar. Beyannamede orduya duyulan güven ve şükranlarını dile getirdiler." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • "Çanakkale savaşlarında alınan sonuç; ülkesini, namusunu, dinini ve değerlerini korumak isteyenlerin zaferi olduğu kadar insanlık için barışı arzu edenlerin de zaferidir." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • "Malzemenin kıymeti ne olursa olsun iyi kullanılır ve azim ve iman ile maksada doğru yürütülürse başarıya ve neticeye ulaşmak mümkün olur." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • "...Elinden hizmet gelmeyen yaşlı askerlerimiz su taşımak, ezan okumak vesair suretle maneviyatı yükseltmeye çalışmışlardır." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • "18 Mart'ta başarının en mühim noktası erlerin ve subayların vazifedeki fedakârlığıdır." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • "Ordu-yi İslam pek yakında mansûr ve muzaffer olacaktır." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • Esad, İhvan'ın öncülük ettiği ve giderek kitlesel bir boyut kazanan isyanların artması üzerine karşı bir hamleyle anayasaya başkanın Müslüman olma şartını koydurarak 1974 yılında umre yaptı ve kitlenin göreceği şekilde düzenli olarak cuma namazlarını katıldı. Fakat tüm bu imaj değişiklikleri, 1970'li yıllar boyunca İhvan'ın Şam, Hama, Humus ve Halep gibi kentlerde yönetime karşı şiddet eylemlerini artırmasını önleyemedi. :) :) (Ortadoğu’yu Kuran İdeolojiler)
 • Haremeyn'e ilk surreyi Abbasiler gönderdi. (100 Soruda Kudüs)
 • Fâtimiler Filistin'i yüzyıl idare ettikten sonra Selçukluların Irak ve Suriye topraklarına girmesi ile Filistin coğrafyası da ilk kez Türklerin hakimiyetine girdi. Selçuklu hükümdarı Alparslan'ın komutanlarından olan Atsız, Filistin'de bir Beylik kurarak 1071 yılında Kudüs'ü ele geçirdi. (100 Soruda Kudüs)
 • '' Her ne kadar uzun yıllar Tersane mahzenlerinde, havuzlarında çalışmış ve kurallarını iyi biliyor olsa da Tersane'nin en üst amiri ve donanmanın komutanı olarak geri dönmesi, onda büyük bir heyecan yaratmış olmalıydı. En çok da kendisi gibi tersane tozunu yıllarca yutup, rutubetli koğuşlarda yaşayanlar duygulanmıştır. Çok zor ve büyük bir hayal olsa da içinde yaşadıkları sistem, aralarından birini karanlık koğuşlardan çıkarıp vezir yapabiliyordu. Kim bilir sıra kimdeydi? '' (Nasuhzade Ali Paşa ve Rum İsyanı)
 • Mısır, geleneksel olarak hareketin ve Benna'ya ait siyasi hareketin (İhvan-ı Müslimin) en güçlü olduğu ülkedir. Benna, İslâm dünyasının en temel sorunlarından biri olarak gördüğü yabancı işgaline karşı da tavizsiz bir devrimcidir. Bu nedenle onun fikirleri bir yanda demokratik değerlere bağlı partilerden oluşan siyasi bir topluluk ürettiği gibi, İngiltere ve İsrail işgallerine karşı fiilî cihadı savunan Hamas gibi silahlı grupları da çıkarabilmiştir. Benna'nın bir suikastla hayatını kaybetmesi üzerine oluşan ideolojik boşluğu doldurma konusunda en önemli ve başarılı teşebbüs Seyyid Kutup'tan geldi. 1954'de tutuklanan Kutup, hapishane koşullarında oluşturduğu yazılarıyla, Benna'dan farklı olarak, Mısır halkına İngilizler dışında da mücadele edilecek bir düşman göstermiş ve doğrudan Mısır rejimini hedef almıştı. (Ortadoğu’yu Kuran İdeolojiler)
 • Kentin planı önemli ölçüde, İslamiyet'in kültürel ve toplumsal normlarının etkisindeydi. Evlerin yapısı, girişlerin ve pencerelerin konumları, evler arasındaki uzamsal ilişkiler, yarı özel geçitlerinin oluşturulması, farklı bölümlere ayrılma süreci; bütün bunlar kültürel ve yasal normlar ile bu normların etkisindeki tarihi süreçler tarafından belirlenmiştir. (Ze'evi,2000,s.38) (100 Soruda Kudüs)
 • "Harbiye Nezareti sanat ve edebiyat çevrelerine açık bir davet yaparak Çanakkale cephesine götüreceğini ilan etti. Bu davete karşılık veren edebiyatçılardan oluşan ve 'Heyet-i Edebiyye' adı verilen grubu Çanakkale'ye götürdü." (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)
 • Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde Götür Müslüman'a selam diyordu Dayanamıyorum bu ayrılığa Kucaklasın beni İslâm diyordu. ~Mehmet Akif İnan (100 Soruda Kudüs)
 • Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir. İsrâ/1 (100 Soruda Kudüs)
 • Kudüs sizin olduğu kadar da bizim. Kudüs'ün nezdimizdeki itibarı sizin nezdinizdeki itibarından daha büyük. Zira orası Peygamberimizin isra makamı ve meleklerin toplanma yeri. Ondan vazgeçmemiz kesinlikle düşünülemez. (100 Soruda Kudüs)
 • "Namuslu bir insandır Türk. Bizimle adilce savaşır ama biz onu bir hayli kızdırırız." - Bir Düşman Askerinin Sözleri (100 Soruda Çanakkale Muharebeleri)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle