Adalet - Ann Leckie Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Adalet kimin eseri? Adalet kitabının yazarı kimdir? Adalet konusu ve anafikri nedir? Adalet kitabı ne anlatıyor? Adalet PDF indirme linki var mı? Adalet kitabının yazarı Ann Leckie kimdir? İşte Adalet kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Ann Leckie

Çevirmen: Yaprak Onur

Orijinal Adı: Ancillary Justice

Yayın Evi: İthaki Yayınları

İSBN: 9786053754909

Sayfa Sayısı: 408

Adalet Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

İmparatorluğa Adalet Gelecek!

2014 Hugo En İyi Roman Ödülü

2013 Nebula En İyi Roman Ödülü

2014 Locus En İyi İlk Roman Ödülü

2013 BSFA En İyi Roman Ödülü

2014 Arthur C. Clarke En İyi Roman Ödülü

2013 The Kitschies En İyi İlk Roman Altın Dokunaç Ödülü

2013 Philip K. Dick Ödülü Adayı

2013 John W. Campbell Ödülü Adayı

2013 James Tiptree Jr. Ödülü Onur Listesi

Bir zamanlar Toren'in Adaleti binlerce bağılıyla galaksiye korku salan devasa bir uzay gemisiydi. Şimdi ise yıllar süren intikam planını uygulayacak tek bir kişiden ibaret.

"Beklenmedik, merak uyandırıcı ve fazlasıyla havalı. Ann Leckie işini biliyor... Breq gibi bir kahramanla ilk kez karşılaşıyorum. Bunun ne kadar hoşuma gittiğini anlatamam." 

-John Scalzi, Yaşlı Adamın Savaşı serisinin Hugo ve Locus ödüllü yazarı-

"Son derece iyi yazılmış. Anında kendimi kaptırdım. Beyninize antrenman yaptırmaktan korkmuyorsanız, bu kitap kesinlikle harcadığınız zamana değecek." 

-Patrick Rothfuss, Kralkatili Güncesi serisinin yazarı-

"Leckie, Iain M. Banks ve CJ Cherryh'nin varisi olmaya aday." 

-Elizabeth Bear, Hugo ve John W. Campbell ödüllü yazar-

"Karakterleri ve evren yaratımıyla, kesinlikle mükemmel bir kitap." 

-Felicia Day, The Guild çizgi roman serisinin yazarı, oyuncu-

"Leckie'nin bu ilk romanı bizi inanılmaz heyecanlandırdı." 

-i09-

"Çarpıcı." 

-The New York Times-

"Leckie karmaşık bir denklemi ustalıkla kuruyor... Bu şüphesiz gelecek vaat eden bir çıkış kitabı."

-Kirkus-

(Tanıtım Bülteninden)

Adalet Alıntıları - Sözleri

 • “Eskisi gibi değiliz,” dedi. “Her şey eninde sonunda tükeniyor.”
 • Yoksulluğu bitirmek hayır işi değildir. Bir adalettir.
 • ama şuramda bir bulantı. gitmiyor, geçmiyor...”
 • Bilgi güçtü. Bilgi güvenlikti. Eksik bilgiyle yapılmış planların tümü ölümcül kusurlara sahipti.

Adalet İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Sen kalk 47-48 yaşında ilk romanını yaz ve o romanla sonuna kadar hak ederek Hugo, Nebula, Locus, Arthur C. Clarke ödüllerini topla,1000kitap'ta puanın 7,2 olsun. Adalet bilim kurgu romanı, tam bir uzay operası destanı. Böyle bir hayal gücü herkese nasip olmaz. Toren'in Adaleti, Breq sen üzerine şarkılar söylenmesi gereken bir efsanesin. Yazar, Yapay Zeka olayını çok üst noktalara taşımış. Ben seriyi ikinci defa okuyorum. Eğer bilim kurgu seviyorsanız, (vazgeçtim) eğer kurgu okumayı seviyorsanız, (yine olmadı) kitap okumayı sevmiyorsanız bile yine de okuyun. Size bilim kurguyu, kurguyu, kitap okumayı sevdirecek. (Neden sinemaya uyarlamadılar acaba?) (Bülent Ekşi)

apaktaki uzay mekikleri ve isminin Adalet olması sizi yanıltmasın. Evet, konumuz uzayda geçiyor ama "Star Wars" tarzı, uzay mekiklerinin ön plana çıktığı bir durum yok. Dahası Adalet dendiğinde de aklınıza hukuki bir durum gelmesin. Adalet, hikayenin geçtiği zamanda, yapay zekaların idare ettiği gemi sınıflarına verilen bir isim. Şimdinin firkateyn, kruvazör, denizaltıları yerine Adalet, Merhamet ve Kudret olarak sınıflandırılmışlar. Toren'in Adaleti, Kalr'ın Merhameti gibi isimlerle adlandırılıyorlar. Adalet komuta kademesi en yüksek olan gemi sınıfı. Kitabı diğer uzay maceralarından ayıran en büyük özelliği de bu gemiler ve yapay zekalara bakış açısı. Bu noktayı ipucu vermeden anlatmak çok zor. Ama son derece başarılı ve yaratıcı buldum. Aynı beden de birden fazla zihin hikayelerini duymuştum ama birden fazla bedende tek zihnin işlenmesi bana ilginç geldi. http://ucalisan.blogspot.com.tr/2016/02/adalet-ann-leckie.html (Umut Çalışan)

Radch İmparatorluğu bilim kurgu üçlemesinin birinci kitabıdır. İnsan ile yapay zeka arasında yaşanabilmesi muhtemel çekişmenin farklı bir versiyonu. Hikayede kahraman bir çok insan vucutlu bağılı olan ( Vücudu insan ama beyni implanlarla tamamen yapay zekaya bağlanan ve onun kontrolünde olan kukla askerler) Torenin Adaleti gemisinin yapay zekası ki bu da başlı başına ilginç zaten. Radch İmparatorluğu tek bir efendinin egemenliğinde emrinde , Anaander Mianaai, yapay zekaya sahip gemiler ve istasyonlar var. Kendisi de bir çok klonla ortak zihni paylaşıyor. İnsan ve yapay zekanın savaşı ama bu defa sıkı durun! İyi adam yapay zeka. Çok keyif alarak okudum. (Galadriel)

Adalet PDF indirme linki var mı?

Ann Leckie - Adalet kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Adalet PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Ann Leckie Kimdir?

Ann Leckie, Amerikalı bir bilim kurgu ve fantazi yazarıdır. 2013 ilk romanı Yardımcı Adalet, kısmen yapay bilinç ve cinsiyet körlüğü ile ilgili olarak, 2014 "En İyi Roman" dalında Hugo Ödülünü, ayrıca Nebula Ödülünü, Arthur C. Clarke Ödülünü ve BSFA Ödülünü kazandı.

Ann Leckie Kitapları - Eserleri

 • Adalet
 • Merhamet
 • Kudret

Ann Leckie Alıntıları - Sözleri

 • Bilgi güçtü. Bilgi güvenlikti. Eksik bilgiyle yapılmış planların tümü ölümcül kusurlara sahipti. (Adalet)
 • "Bariz olan şeyleri görmek o kadar da kolay değildi; görülmesi gereken zaman çoktan geçmiş olsa dahi." (Kudret)
 • Koridorun duvarları ve yerleri de iskele bölmesi gibi yaşını ve kötü kullanımı gösteriyordu. İkisi de onurlu bir askeri geminin temizlenmesi isteyeceği sıklıkta temizlenmiyordu. Ama renkli çelenkler duvarları aydınlatıyordu. Bayrama uygun çelenkler. On adım sonra yürüyüş tempomu bozmadan, “Kaptan,” dedim. “Bunun Cinsel Organ festivali olduğunu anlıyorum. Ama cinsel organ dediğinizde tüm cinsel organlardan bahsedilmiyor mu? Yani sadece tek bir türünden değil, değil mi?” Her attığım adımda koridorun sonuna kadar uzanan duvarda asılı küçük penisleri görüyordum. Parlak yeşil, ateş pembesi, elektrik mavisi ve özelikle göz yakıcı tonda bir turuncu. (Kudret)
 • ama şuramda bir bulantı. gitmiyor, geçmiyor...” (Adalet)
 • Yoksulluğu bitirmek hayır işi değildir. Bir adalettir. (Adalet)
 • Eğlencelerin neredeyse tamamı ya zafer ya da felaketle sonuçlanır; ya mutluluğa ulaşılır ya da tüm umutların yok eden bir yenilgi yaşanır. Ama daima, sonun ardından yaşanan şeyler de vardır; daima ertesi sabah ya da bir sonraki gün, değişimler, kazançlar ve kayıplar olur. Hep bir adım daha ilerisi. Ta ki hiçbirimizin kaçamayacağı gerçek son gelene kadar. Ama o son bile küçüktür, bize ne kadar büyük görünse de. Hâlâ diğer herkes için ertesi sabah vardır. Evrenin geri kalan enginliği içinde o son hiç yaşanmamış gibidir. Her son keyfidir. Her son başka bir açıdan bakıldığında aslında son değildir. (Merhamet)
 • “Eskisi gibi değiliz,” dedi. “Her şey eninde sonunda tükeniyor.” (Adalet)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle