Alamut Fedaisi - James Boschert Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Alamut Fedaisi kimin eseri? Alamut Fedaisi kitabının yazarı kimdir? Alamut Fedaisi konusu ve anafikri nedir? Alamut Fedaisi kitabı ne anlatıyor? Alamut Fedaisi PDF indirme linki var mı? Alamut Fedaisi kitabının yazarı James Boschert kimdir? İşte Alamut Fedaisi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: James Boschert

Çevirmen: Nur Yener

Orijinal Adı: Knight Assassin (Talon #2)

Yayın Evi: Yurt Kitap Yayınları

İSBN: 9786055290054

Sayfa Sayısı: 475

Alamut Fedaisi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Elbruz Dağları’nın Doruklarında Seyduna Hasan Sabbah’ın Fedai Yetiştirdiği Bir Kale Vardı: Adı Alamut’tur Yani “Kartal Yuvası.” “Beni iyi eğittiler ve ancak bir av gezisinde bir aslanın tuzağına düşünce hayatım değişti. Yaralanmıştım ve Han’ın bahçesinde iyileşmeye çalışırken Ravan’la karşılaştık. Sanki bir peri masalından çıkmış gibiydi. O kadar güzeldi ki, anne! Ona âşık oldum, daha sonra o da bana âşık oldu. Birlikte büyüdük ve sonra Alamut’a gittik. Orası dağların derinliklerinde zapt edilemez bir yerdir. Alamut, ‘Kartal Yuvası’ anlamına geliyor. Derin bir vadiye bakan yüksek bir kayanın üstüne tünemiştir. Bir fedai oldum, kardeşim Rıza da öyle. Biz sahip oldukları en iyi fedailerdendik. Bundan gurur duyuyorum.”

Alamut Fedaisi Alıntıları - Sözleri

 • "Eğer birisi çok fakirse toplum onu her zaman korur ve ona iş verir ki başkalarının içinde başını dik tutabilsin. "
 • Yaralanmıştım ve Han'ın bahçesinde iyileşmeye çalışırken Ravan'la karşılaştık. Sanki bir peri masalı ndan cikmis1 gibiydi. O kadar güzeldi ki anne! Ona asik oldum, daha sonra oda bana aşık oldu.
 • "Neden Filistin'e gittiniz?" diye sordu Talon. "Çünkü biz savaşçıyız ve orada iyi ganimet elde edeceğimizi umduk," diye yanıtladı Gareth gönülsüzce. "Biz Tanrı 'nın askerleri olmak istedik ama ola ola soyguncu ve dilenci olduk," dedi, iyice kafayı bulmuş olan Anwl kelimeleri ağzında yuvarlayarak.
 • "Benim memleketimde böyle insanlar yok," dedi Anwl kesin bir tavırla. "Eğer birisi çok fakirse toplum onu her zaman korur ve ona iş verir ki başkalarının içinde başını dik tutabilsin ."
 • Eğer insan benim gibi çevresinde gördüğü, duyduğu, algıladığı şeylere güvenemeyeceğini idrak ederse, eğer her taraftan güvenilmez ve kötü niyetli şeylerle çevrelendiğinin ve devamlı yanılgılarının kurbanı olduğunun bilincine varırsa, o zaman insan bunu bir kötülük olarak değil bir yaşam zorunluluğu olarak kabul eder. Öyle bir zorunluluk ki er ya da geç kendisini ona uydurmak zorundadır. Yüksek bir idrak seviyesine ulaşmış bir insan için, hayal etmek, binlerce başka güzel özelliğinin yanı sıra, her eylem ve her ilerlemenin süsü ve itici gücüdür.
 • Bilinç seviyesi ne kadar düşükse, onları harekete geçirecek fanatiklik de o kadar büyüktür.
 • Ama sana şu kadarını söyleyebilirim: Kilise bu topraklarda bir politika ve iktidar oyunu oynadı, öyle ki korkarım yolunu kaybetti.
 • Talon girişteki mazgallı siperler boyunca, farklı çürüme evrelerindeki insan başlarını görebiliyordu.
 • "Kraliçemiz Eleanor bir şövalyenin sadece bir savaşçı olmaması, aşk sanatı hakkındaki bilgisiyle de bir leydiyi baştan çıkartabilmesi gerektiğini söyledi," dedi Elena.
 • Mahkemenin toplandığı belliydi, zira kapının yakınındaki bir darağacında yine bir ceset sallanıyordu. Yine kapının üstündeki bir mızrakta yarı kapalı gözlerini sessize uzaklara dikmiş yeni bir kelle asılıydı. Hiç renk kalmamış etin etrafında sinekler uçuşuyordu. Adamlar geçerken istavroz çıkardılar. Bu topraklarda yasalar acımasız uygulanıyordu ve bu kurbanlar muhtemelen sadece sığır hırsızıydılar.
 • Ve ağacın etrafında dans edip neselenecegiz Her sene panayıri görmeye gidecegiz; Ve kafaları çekip can sıkıcı kaygılara kafa tutacağız Ve mutlu olacağız Temmuzun ilk Cuma si
 • Onca güzel kuşun içinden en çok sevdiğim Tarla kuşu ile bülbüldür: Zira ilk onlar uyanır Baharı şarkılarla selamlamak için. Pierre Vidal
 • İşte nefes alıyor adam, ölü ruhuyla, Kendine asla burası benim memleketim Dememiş olan. Yüreği asla yanmamış olan, Adımları yuvasına doğru yönelince Yabancı sahillerde dolandıktan sonra. Sir Walter Scott
 • "Güneşin altında parlayan şehirler gördüm!"
 • Hiçbir zevk kıyaslanamaz Yabani tavşan aviamanın zevkiyle, Sabahleyin, Hoş ve güzel bir havada. Somersetshire av şarkısı

Alamut Fedaisi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitabın baş kahramanı Talon'un zincirlenerek gemiye bindirilip baba evine götürmek zorunda kalan amcasıyla daha yolculuklarının başında korsanların gemilerini ele geçirmek istemelerine karşı Talon'un ve gemide bulunan birkaç savaşçıyla birlikte korsan gemisini yakmalarıyla başlayan ve babasının kalesini korumak için yanında getirdiği savaşçılarla birlikte babasını zafere ulaştırarak toprakları genişletmesine ve yıllardır ailesine bela olan annesinin kuzenini yenilgiye uğratarak ailesini büyük bir beladan kurtaran Talon bunlara benzer birçok olayın üstesinden geliyor ve Talonu yenemeyeceğini anlayan düşmanları bulunduğu bölgenin en ağır suçlarından olan büyücülükle suçlayarak yakalamak isteselerde, Talon arkadaşlarıyla bununda üstesinden gelerek arkadaşı Max ile güvende olabilmek için tapınak şövalyelerine sığınan ve orada şövalye eğitimi alarak tapınak şövalyesi oluyor. Orada da peşini bırakmayan düşmanları yetkililerden onu teslim etmeleri için girişimlerde bulunsalarda arkadaşları yardımıyla bu tuzaktanda kurtularak inançlarına göre kutsal sayılan Filistine gitmek için gemiye yetişir... Çok güzel sade, akıcı ve etkileyici bir kitap, herkese keyifli okumalar. (1kitapyolcusu_)

Harika: Bitirdikten sonra etkisinden uzun süre çıkamadım. Vladımer Bartol bu kitabı yazarken kendi yorumunu katmamış yönlendirme de bulunmamış tüm yorumu okuyucuya bırakmış. Kitaba başlarken başka ortalarda başka bitirdikten sonra bambaşka duygu içerisindeydim. (Münevver)

Bir tarafta Hasan Sabbah’ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah’ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir. Hikaye 11. yüzyıl İranı’nda, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah’ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi’nde geçmektedir. Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır. (Ronahi Akdağ)

Alamut Fedaisi PDF indirme linki var mı?

James Boschert - Alamut Fedaisi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Alamut Fedaisi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı James Boschert Kimdir?

James Boschert 1950'lerin başında Malaya kolonisinde büyüdü. On beş yaşında İngiliz Ordusu'na katıldı. Daha sonra Ortadoğu'da yaşadı ve Umman, Lübnan, İsrail ve İran ordusunda çalıştı. Boschert, 1978'de İran şahı devrildiğinde İngiltere'ye geri döndü.

Kuzey Denizi'ndeki bir tankerde mühendis olarak çalışmaya devam etti. California'daki Lawrence Livermore'daki Ulusal Ateşleme Tesisi'nde lazer teleskopların geliştirilmesinde optik mühendisi olarak çalışmıştı.

James Boschert Kitapları - Eserleri

 • Alamut
 • Alamut Fedaisi
 • Fedai
 • Yunan Ateşi
 • Bir Şahin Uçuyor
 • Ejderhanın Nefesi
 • Kantara Fedaileri
 • İntikam Fırtınaları

James Boschert Alıntıları - Sözleri

 • Dün bugünün deliliğini hazırladı Yarının sessizliğini, zaferini veya umutsuzluğunu: İç! Çünkü ne nereden geldiğini ne de nedenini biliyorsun İç! Çünkü ne nereye gittiğini ne de nedenini biliyorsun. Ömer hayyam (Fedai)
 • Öfke ancak insanın başını derde sokar. (Kantara Fedaileri)
 • Keşke, keşke bir denizci olsaydım, Keşke birisi bana bir tekne verseydi, Her akşam sarardım yelkenlerimi Gözlerinin mavi limanında. (Bir Şahin Uçuyor)
 • Bilinç seviyesi ne kadar düşerse fanatiklik de o kadar artar. (Alamut)
 • "Şunu bil ki düşmanlarımızla savaşacağın kadar onlarla ahbaplık da edeceksin. " "Şimdi bile dostla düşman konusunda kafa karıştıran başka bir dünyada yaşıyorsun. " (Fedai)
 • Önemli hiçbir savaş coşkusuz kazanılmaz. (Ejderhanın Nefesi)
 • "Şunu bil ki düşmanlarımızla savaşacağın kadar onlarla ahbaplık da edeceksin," diye uyardı Montague'yu. "Şimdi bile dostla düşman konusunda kafa karıştıran başka bir dünyada yaşıyorsun." (Fedai)
 • Bir grup vahşi barbar dağlardan indi vadiye sel gibi Sürülerimizi ezip geçerek. Çobanlar kaçıp gitti. Sadece ben bükük yayım ve içi ok dolu kılıfımla, Düşmanın etrafında dolanıp Mimledim gittiği yolu. John Ross, The Book of Scotish Poems (Bir Şahin Uçuyor)
 • Daran gururla sırtını dikleştirdi. “Ben bir Kürdüm, lordum.” (Bir Şahin Uçuyor)
 • Kendi gururunun kölesi olduğu için bu kadar kötü... (Alamut)
 • Bir ara Yasemin, Talon'a dönüp sordu. "Neden kadınlar yemeklerini kocalarıyla yiyemiyor, Süleyman?" (Fedai)
 • İnsanları mağrur kılmak için mütevazılığı kullan (Ejderhanın Nefesi)
 • senin hatrına, aceleyle gidiyorum karada ve suda: Senin hatrına geçiyorum çölü ve ayırıyorum dağı ikiye, Ve yüz çeviriyorum her şeyden, Ta ki ulaşana dek Seninle yanlız olduğum yere. (Bir Şahin Uçuyor)
 • Limanda kölelerin kırbaçlarla çalıştırıldığını görmek rahatsız ediciydi. Bunlar savaşlarda ya da kuşatmalarda ele geçirilen esirlerdi; fidye veremeyenler köle oluyordu. Talon hem Müslümanların hem de Hristiyanların bunu yaptığını biliyordu. Bu iyi bir kaynaktı, çünkü savaşlar hiç son bulmuyordu ve bu vasıtayla sonsuz bir işgücü sağlanıyordu. Esirler nadiren altı aydan uzun hayatta kalıyor, hastalık veya yorgunluktan düşüp ölüyorlardı. Cesetler çürümesi için bir hendeğe atılıyor ve leşçil kuşlar tarafından yeniliyor ya da eğer nehrin kıyısında çalışıyorlarsa muhtemelen timsahlara yem oluyorlardı. Son derece rahatsız olan Talon bu İnsanların gözlerine bakamıyordu. (Fedai)
 • Fedailerin görevlerini yerine getireceğinden hiç şüphesi yoktu. Başarılı olmamaları düşünülemezdi bile. (Fedai)
 • Sanki her şey bir sis perdesinin ardına gizlenmiş gibiydi. Ne düşünürse düşünsün, anlamak için ne kadar çaba gösterirse göstersin sonunda içinde derin bir acı ve aşağılanma duygusuyla kalakalıyordu. (Alamut)
 • Devenin tek bir hörgücü vardır; Çöl devesininse iki; Ya da bunun tersi. Hiç emin değilim. Ya siz? Ogden Nash (Ejderhanın Nefesi)
 • "Bir intikam yolculuğuna çıkmadan evvel iki mezar kaz." Konfüçyüs (Ejderhanın Nefesi)
 • Ah, işte şimdi fark ediyorum Korsanların uzaktaki yelkenlisini. Ve hayalim için yas tutuyorum; Feryat edip yakaran hacılar gibi. Zira artık biliyoruz kaderimizi. Graham (Fedai)
 • Ve ağacın etrafında dans edip neselenecegiz Her sene panayıri görmeye gidecegiz; Ve kafaları çekip can sıkıcı kaygılara kafa tutacağız Ve mutlu olacağız Temmuzun ilk Cuma si (Alamut Fedaisi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle