Bir Şahin Uçuyor - James Boschert Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Şahin Uçuyor kimin eseri? Bir Şahin Uçuyor kitabının yazarı kimdir? Bir Şahin Uçuyor konusu ve anafikri nedir? Bir Şahin Uçuyor kitabı ne anlatıyor? Bir Şahin Uçuyor PDF indirme linki var mı? Bir Şahin Uçuyor kitabının yazarı James Boschert kimdir? İşte Bir Şahin Uçuyor kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: James Boschert

Çevirmen: Nur Yener

Orijinal Adı: A Falcon Flies (Talon #5)

Yayın Evi: Yurt Kitap Yayınları

İSBN: 9786055290245

Sayfa Sayısı: 504

Bir Şahin Uçuyor Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Alamut Fedaisi Talon'un Macera Dolu Mücadelesi Bu Kitapla Son Buluyor…

Elbruz Dağları'nın Doruklarında Seyduna Hasan Sabbah'ın Fedai Yetiştirdiği Bir Kale Vardır: Adı ALAMUT'tur Yani "Kartal Yuvası"

Hacıları düşündü. Aralarında rahipler ve kadınlar da vardı fakat bir şey eksikti. Zihni birkaç dakika bunu bulmaya uğraştı ve sonra anladı: hiç çocuk yoktu. Neden bunların arasında hiç çocuk yoktu?

Birden irkildi. "Sör Guy, Claude, ben yayımı almaya gidiyorum. Hemen silahlanın ve diğerlerine de silahlanmalarını söyleyin."

Sesindeki aciliyetin farkına varan Sör Guy ve Claude hemen harekete geçtiler. Talon'a herkesten daha çok güveniyorlardı. 

Rahiplerin başı hâlâ kapalıydı; küçük bir grup dosdoğru kapı kulesine doğru yürüyordu. Talon şansını denemeye karar verdi.

"Durdurun şu adamları!" diye bağırdı, kapının yanındaki silahlı adamlara doğru giden dört adama işaret ederek. Pek çok göz onun olduğu tarafa dönerken şaşkın bir sessizlik oldu ve sonra rahip kılığındaki adamlar dosdoğru kapıdaki adamlara doğru koşmaya başladılar.

"Silah başına! Silah başına!" diye bağırdı avazı çıktığı kadar.

Bir Şahin Uçuyor Alıntıları - Sözleri

 • Hayatta en çok istediğimiz şeye neden asla sahip olamıyoruz?
 • senin hatrına, aceleyle gidiyorum karada ve suda: Senin hatrına geçiyorum çölü ve ayırıyorum dağı ikiye, Ve yüz çeviriyorum her şeyden, Ta ki ulaşana dek Seninle yanlız olduğum yere.
 • Hacıları düşündü. Aralarında rahipler ve kadınlar da vardı fakat bir şey eksikti. Zihni birkaç dakika bunu bulmaya uğraştı ve sonra anladı: hiç çocuk yoktu. Neden bunların arasında hiç çocuk yoktu? Birden irkildi. "Sör Guy, Claude, ben yayımı almaya gidiyorum. Hemen silahlanın ve diğerlerine de silahlanmalarını söyleyin." Sesindeki aciliyetin farkına varan Sör Guy ve Claude hemen harekete geçtiler. Talon'a herkesten daha çok güveniyorlardı. Rahiplerin başı hâlâ kapalıydı; küçük bir grup dosdoğru kapı kulesine doğru yürüyordu. Talon şansını denemeye karar verdi. "Durdurun şu adamları!" diye bağırdı, kapının yanındaki silahlı adamlara doğru giden dört adama işaret ederek. Pek çok göz onun olduğu tarafa dönerken şaşkın bir sessizlik oldu ve sonra rahip kılığındaki adamlar dosdoğru kapıdaki adamlara doğru koşmaya başladılar. "Silah başına! Silah başına!" diye bağırdı avazı çıktığı kadar.
 • Hain zaman koydu beni hapse Kafesteki bir kuş gibi cıvıldarken Ne kadar saf özlemim Ne kadar saftı ve saf olacak orada. Todorus Abulafla
 • Ne aman veriliyor ne de aman dileniyordu.
 • “Allah o kadar zalim mi ki seni çalmak zorunda kalacak kadar fakir yapsın?”
 • Daran gururla sırtını dikleştirdi. “Ben bir Kürdüm, lordum.”
 • Keşke, keşke bir denizci olsaydım, Keşke birisi bana bir tekne verseydi, Her akşam sarardım yelkenlerimi Gözlerinin mavi limanında.
 • "Memlekette işler iyi gitmediği zaman halkın zihnini sorunlardan uzaklaştırmak için ülke dışında bir maceraya atılmanın işe yaradığını hepimiz biliriz."
 • " Hayatta en çok istediğimiz şeye neden asla sahip olamıyoruz?"
 • "Fitne şimdilik uyuyor: onu uyandıranın Allah belasını versin"
 • Umut bir kuştur Muhteşem tüyleri olan Oturur ruhun dallarında Ve nasıl hayatta kalacağını şakır.
 • Umut bir kustur Muhteşem tüyleri olan Oturur ruhun dallarinda Ve nasıl hayata kalacağını şakır
 • Keşke, keşke bir denizci olsaydım, Keşke birisi bana bir tekne verseydi, Her akşam sarardım yelkenlerimi Gözlerinin mavi limanında.
 • Bir grup vahşi barbar dağlardan indi vadiye sel gibi Sürülerimizi ezip geçerek. Çobanlar kaçıp gitti. Sadece ben bükük yayım ve içi ok dolu kılıfımla, Düşmanın etrafında dolanıp Mimledim gittiği yolu. John Ross, The Book of Scotish Poems

Bir Şahin Uçuyor İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Seriyi büyük bir hevesle okudum. Eser bütün tarih, coğrafya, kültür atlasının üzerinde yolculuk yaparken insan gerçeğini de tüm canlılığıyla hissettiriyor. Kahramanın bir sonraki adımda neler yapacağını düşünmeden edemiyor insan. (Esma Özan)

tarihi roman: Seriyi büyük bir zevkle okudum ancak bu kitap sonu en tahmin edilebilir ve olay örgüsünün en basit kalanı diye düşünüyorum. Geçmiş kitaplardaki olaylardan gelecek kitaplarda yaşanacaklara geçiş kitabı gibi olmuş. Seriye genel anlamda yön vermesi açısından güzel olsa da diğer kitapların yanında sönük kalan bir macera kendi fikrimce. (Harun Doruk)

2500 sayfalik bir seri; #jamesboschert 'in kaleminden. #alamut serisinin ilk uc kitabi olan (yukaridaki uclu) kitaplardan onceki paylasimlarda bahsetmistik. Ozet gececek olursak #talon adli hristiyan prensini kacirip #fedai gibi egitilmesiyle basliyordu hikayede. Fedai olarak yasiyan Talon daha sonra özüne dönüyor ve #tapinaksovalyeleri -ne katiliyordu. Inisli cikisli ama surukleyiciydi serinin ilk uc kitabi. Ask da vardi hikayede... Sonra #alamutfedaisitalon ust basligiyla #yunanatesi adli kitap geldi; epey yorucu gecti, sayfalar ilerlemiyirdu adeta ve son kitabi okuyup okumamak arasinda tereddutlerim olusuyordu. Ilk uc kitapta yer alan ask hikayesi merak ettigim icin son kitabida okumaya karar verdim.. #fedaininsonyolculugu #birsahinucuyor adli kitap neredeyse ilk uc kitaba yakin bir aksiyonla gecti ve ara kitabin yasattiklarini unutturdu.. Hikaye tam bitti hemde mutlu sonla dedigimizde; "Hikayenin sonlandigini sanmayin, cunku fedailer artik Talon'dan intikam almak istiyor" diye de BEKLEYIN MESAJI VERILDI. Ama maalesef hikayenin devami gelirse ben okumayacagim. Cunku anladim ki #tarihiroman-larda hikaye uzadikca konudan uzaklasiliyor ve sadece roman oluyor ve bu #tarih-i konulara yapilan buyuk bir haksizlik oluyor. (İrfan Yusuf İlter)

Bir Şahin Uçuyor PDF indirme linki var mı?

James Boschert - Bir Şahin Uçuyor kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bir Şahin Uçuyor PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı James Boschert Kimdir?

James Boschert 1950'lerin başında Malaya kolonisinde büyüdü. On beş yaşında İngiliz Ordusu'na katıldı. Daha sonra Ortadoğu'da yaşadı ve Umman, Lübnan, İsrail ve İran ordusunda çalıştı. Boschert, 1978'de İran şahı devrildiğinde İngiltere'ye geri döndü.

Kuzey Denizi'ndeki bir tankerde mühendis olarak çalışmaya devam etti. California'daki Lawrence Livermore'daki Ulusal Ateşleme Tesisi'nde lazer teleskopların geliştirilmesinde optik mühendisi olarak çalışmıştı.

James Boschert Kitapları - Eserleri

 • Alamut
 • Alamut Fedaisi
 • Fedai
 • Yunan Ateşi
 • Bir Şahin Uçuyor
 • Ejderhanın Nefesi
 • Kantara Fedaileri
 • İntikam Fırtınaları

James Boschert Alıntıları - Sözleri

 • Dün bugünün deliliğini hazırladı Yarının sessizliğini, zaferini veya umutsuzluğunu: İç! Çünkü ne nereden geldiğini ne de nedenini biliyorsun İç! Çünkü ne nereye gittiğini ne de nedenini biliyorsun. Ömer hayyam (Fedai)
 • Öfke ancak insanın başını derde sokar. (Kantara Fedaileri)
 • Keşke, keşke bir denizci olsaydım, Keşke birisi bana bir tekne verseydi, Her akşam sarardım yelkenlerimi Gözlerinin mavi limanında. (Bir Şahin Uçuyor)
 • Bilinç seviyesi ne kadar düşerse fanatiklik de o kadar artar. (Alamut)
 • "Şunu bil ki düşmanlarımızla savaşacağın kadar onlarla ahbaplık da edeceksin. " "Şimdi bile dostla düşman konusunda kafa karıştıran başka bir dünyada yaşıyorsun. " (Fedai)
 • Önemli hiçbir savaş coşkusuz kazanılmaz. (Ejderhanın Nefesi)
 • "Şunu bil ki düşmanlarımızla savaşacağın kadar onlarla ahbaplık da edeceksin," diye uyardı Montague'yu. "Şimdi bile dostla düşman konusunda kafa karıştıran başka bir dünyada yaşıyorsun." (Fedai)
 • Bir grup vahşi barbar dağlardan indi vadiye sel gibi Sürülerimizi ezip geçerek. Çobanlar kaçıp gitti. Sadece ben bükük yayım ve içi ok dolu kılıfımla, Düşmanın etrafında dolanıp Mimledim gittiği yolu. John Ross, The Book of Scotish Poems (Bir Şahin Uçuyor)
 • Daran gururla sırtını dikleştirdi. “Ben bir Kürdüm, lordum.” (Bir Şahin Uçuyor)
 • Kendi gururunun kölesi olduğu için bu kadar kötü... (Alamut)
 • Bir ara Yasemin, Talon'a dönüp sordu. "Neden kadınlar yemeklerini kocalarıyla yiyemiyor, Süleyman?" (Fedai)
 • İnsanları mağrur kılmak için mütevazılığı kullan (Ejderhanın Nefesi)
 • senin hatrına, aceleyle gidiyorum karada ve suda: Senin hatrına geçiyorum çölü ve ayırıyorum dağı ikiye, Ve yüz çeviriyorum her şeyden, Ta ki ulaşana dek Seninle yanlız olduğum yere. (Bir Şahin Uçuyor)
 • Limanda kölelerin kırbaçlarla çalıştırıldığını görmek rahatsız ediciydi. Bunlar savaşlarda ya da kuşatmalarda ele geçirilen esirlerdi; fidye veremeyenler köle oluyordu. Talon hem Müslümanların hem de Hristiyanların bunu yaptığını biliyordu. Bu iyi bir kaynaktı, çünkü savaşlar hiç son bulmuyordu ve bu vasıtayla sonsuz bir işgücü sağlanıyordu. Esirler nadiren altı aydan uzun hayatta kalıyor, hastalık veya yorgunluktan düşüp ölüyorlardı. Cesetler çürümesi için bir hendeğe atılıyor ve leşçil kuşlar tarafından yeniliyor ya da eğer nehrin kıyısında çalışıyorlarsa muhtemelen timsahlara yem oluyorlardı. Son derece rahatsız olan Talon bu İnsanların gözlerine bakamıyordu. (Fedai)
 • Fedailerin görevlerini yerine getireceğinden hiç şüphesi yoktu. Başarılı olmamaları düşünülemezdi bile. (Fedai)
 • Sanki her şey bir sis perdesinin ardına gizlenmiş gibiydi. Ne düşünürse düşünsün, anlamak için ne kadar çaba gösterirse göstersin sonunda içinde derin bir acı ve aşağılanma duygusuyla kalakalıyordu. (Alamut)
 • Devenin tek bir hörgücü vardır; Çöl devesininse iki; Ya da bunun tersi. Hiç emin değilim. Ya siz? Ogden Nash (Ejderhanın Nefesi)
 • "Bir intikam yolculuğuna çıkmadan evvel iki mezar kaz." Konfüçyüs (Ejderhanın Nefesi)
 • Ah, işte şimdi fark ediyorum Korsanların uzaktaki yelkenlisini. Ve hayalim için yas tutuyorum; Feryat edip yakaran hacılar gibi. Zira artık biliyoruz kaderimizi. Graham (Fedai)
 • Ve ağacın etrafında dans edip neselenecegiz Her sene panayıri görmeye gidecegiz; Ve kafaları çekip can sıkıcı kaygılara kafa tutacağız Ve mutlu olacağız Temmuzun ilk Cuma si (Alamut Fedaisi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle