Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi - Fatih Duman Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi kimin eseri? Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi kitabının yazarı kimdir? Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi konusu ve anafikri nedir? Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi kitabı ne anlatıyor? Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi PDF indirme linki var mı? Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi kitabının yazarı Fatih Duman kimdir? İşte Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Fatih Duman

Yayın Evi: Nesil Yayınları

İSBN: 9786051835730

Sayfa Sayısı: 184

Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

İnsan derdini anlatmak için onlarca yol bulabilir belki kâri. Kimi söyler, kimi ağlar, kimi kaçar gider ve kimi de yazar. Ama bence en asil olanı susmak.

Ben yazmayı söylemekten değil de susmaktan bir cüz olarak görenlerdenim. Yazarak susmak diye bir hâl bu bahsettiğim. Kendine saklamaya gücünün yetmediklerinin ardına saklanmak bir çeşit. Tanımadığın, tanışmadığın biriyle dertleşmek gibi. Hem söylemek hem de söylememek yani.

Şimdi de bir muhabbet halkası kuruyorum kendi içimde. İsmine “muhabbet yazıları” diyorum bunun. Sen sever misin adını bilmem ama ben sevdim. Her derdime bir sır verip üç ayrı kitap olsun istedim. Sözleşmiş gibi bir kıraathanede çaylarımızı yudumlarken dertleştiğimizi, muhabbet ettiğimizi hayal ettim. Söyleyince dinleyen bulunmuyordu yazınca olur diye düşündüm.

Canım kâri, say ki bir dostun içini dökmesidir bu. Dua eder gibi sessiz feryat etmesidir. Önce kendinde gördüğü kusurları bir bir aşikâr etmesidir. Gönlünde taşıdıkları her dağıldığında “Topla Allah’ım” diye dua etmesidir.

Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi Alıntıları - Sözleri

 • Hem ne biliyosun, belki de rast geliriz bir gün birbirimize bir cami avlusunda, ezanı dinleyip güvercinleri seyrederken..
 • Sıyrılacak, sığınacak hatta saklanacak bir yer arıyor çok vakit. "Herkesin bir hira'sı olmalı."
 • Hem ben kimim ve ne kadarım ki bu kadar uzağı düşünüyor ve bu kadar ilerisi için hem de göreceğimi, geleceğini bilmediğim bir ilerisi için gam çekiyorum ? Kendime hayret ediyorum.
 • Zor iş... Kalabalık içinde yalnız kalmak...
 • Hem belki de istemeyi bilmediğimizden istediğimiz nasip olmuyordur.
 • "Bir şeyler eksik. Binlerce cami, her camide vaiz, binlerce hoca, yüzlerce ilahiyat ve imam hatip lisesi, binlerce öğretmen, sayısız dernek ve vakıf ama sokaklar Avrupa, beyinler oryantalist, ahlâkımız çukur, haram ucuz, helal zor, Müslümanlar garip. Velhasıl bir şeyler eksik."
 • "Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur."
 • Yolu bulmak için evvela kendini bulmak gerekir.
 • Mesele istemeyi vermektir belki de. Olmuyor, vermiyor diye umudu tüketmek yerine kapıyı çalmayı bilmediğini fark edip yeniden denemektir.
 • Düzelecek her şey... İnsan düzelirse..
 • Ne kadar eksiksek o kadarız ve noksanımızı bildiğimiz kadar tamız.
 • Ayağına taş değse kalbini yokla.
 • İnanırsan gerçektir...
 • Cemil Meriç 'in de dediği gibi :"Asıl yalnızlık anlaşılmamaktır."
 • Bazı insanlar ne kadar çok direniyorlar anlamamak için...

Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

"Gel seninle biraz hasbihâl edelim, derdimizi söyleyelim de çare bulalım, bulamazsak da hâlden anlayan vardır deyip de gönlümüzü hoş tutalım ey kâri." Diyen Fatih hoca’dan keyifli bir bardak çayın dumanı tüterken bir dostla bir büyüğümüzle sohbet edercesine, dertleşircesine, gönül dünyamıza merhem olacak , dertlerimize derman olacak güzel şeyler dinledim. Dinledim diyorum çünkü her cümlesinde Canım Kâri(okuyucu) diyerek okurla sohbet edercesine yazmış. Bizler de bu sohbetten heybemize düşeni alıp derdine ortak olduk. " Oysa ne kadar eksiksek o kadarız ve noksanımızı bildiğimiz kadar tamız." Kitap 3 seriden oluşuyor ve seriye ‘muhabbet yazıları’ adını vererek bir muhabbet halkası oluşturuyor Fatih hoca. Serinin ilki de ‘dağıldık Allah’ım sen topla bizi’ kitabı. Bu kitap sayesinde kalemiyle ilk defa tanışmak nasip oldu ve gerçekten altını çizdiğim kendimden de bir şeyler bulduğum güzel bir başucu kitabı okuduğumu düşünüyorum. (Ayşe Nur Tuzcu)

Muhabbet Yazıları I kitabının yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yorum da değil aslında kitabın bana kattığı, hissettirdiği bir şeyleri lisanım yettikçe anlatacağım. Fatih Duman Ağabeyi neredeyse yedi yıldır tanıyorum. Onun kitaplarının yeri bende hep ayrıdır. Çünkü kalemini eline aldığı an hissettiğini, kitabın kapağını açtığınızda size aksettiriyor. Okuduğunuzda tadı damağınızda kalıyor desem yeri. Bu kitabın serisine muhabbet yazıları demesi de çok yerinde olmuş. Çünkü kitabı okumuyor, sanki kendisi karşımızda oturuyor da sohbet ediyoruz hissi verdi bana. Kitapta o kadar çok yerin altını çizdim ki. Benim için bir başucu kitabı oldu. Kitaplar benim için bir sığınak. Hayatın yorucu meşgalesinden ve insanların sahteliğinden kaçıp sığındığım bir kapı, bir dost. Kitabı okudukça içten içe benimde sorguladığım birçok nokta açığa çıktı. Kimi konuda bana ışık oldu ve kendime cevap buldum. Bazı yerde de doğru bildiğimin yanlışlığını gördüm. Anlamsız bir yaşama çabası içindeyiz insanlık olarak. Hayata bir derece anlam katmak isteyen, kendi anlamını bulmak isteyen herkese tavsiye ederim. (Kübra)

Duam o ki, bu inceleme kitabı okumanıza vesile olur: Yazar Fatih Duman Kısaca fatih abi demeyi tercih ediyorum. Zira bir kârisi olarak ona bu sıfatı yüklemek çok yerinde geliyor zannımca. Fatih abinin okuduğum ikinci denemesiydi. Ve yine çok kıymetli düşüncelerle yolculuğa çıkardı zihnimi, duygularımı. Bu önemli.  Okudukça şöyle bir sahneye bürünüyorum, karşımdaki tahta iskemde fatih abi demli çayını yudumlarken bizlerle hasbihal edip dertlerini gayelerini anlatıyor,  bizlerde hoş kelamıyla dertlerimizi demliyor gibiyiz. O anlattıkça evet bizim evvelimiz böyleydi. Doğru bizim esas amacımız buydu. Evet varmak istediğim yer bahsettiğin yer. Peki ya biz şuan ne yapıyoruz? Nasıl varmalıyız hedefe? Geç kalmış mıyızdır? Diyerek çoğalan zihni-vicdani kargaşalara girip doğrulmaya çalışmak derdi kuşatıyor etrafımızı. Bir parantez açmak gerek diye düşünüyorum. Okuduğunuz yazarı iyi tanıyın derim kıymetli okurlar. Tanıdıkça okuduğunuzu daha iyi anlıyorsunuz. Her kelamın ne heveslerle,  sıkıntılarla, yakarışlarla, umutlarla yazıldığını hissediyorsunuz. Bu çok önemli mesele bir okur yazar ilişkisinde, yani ben öyle düşünüyorum. Tanıyın yazarı. Konferanları seminerleri imza günleri. Bir iki kelam etmeye çalışın. Eminim yapıyorsunuzdur.:)  Kitap okuyan insanları diğer insanlardan ayıran bir diğer şey,  okudukça uzaklaşıyoruz kargaşanın içinden. Kendimize yeni dünyalar inşa edebiliyoruz. Yalnızlığı tercih ediyoruz. Bazı zamanlarda yalnızlık güzeldir. Ve işte yalnız ve sessizce bir kitaba daldığınızda yazarın sesini kulaklatınızda hissetmek çok güzel. Sanki karşılıklı hoş bir muhabbetin içindesin.  Bu kitaba "deneme" demek gelmiyor içimden. Zira adında geçtiği gibi muhabbet yazıları bunlar. İki demli çay arasında olanca kelam, olanca dert. Dert güzel şeydir. İnsan derdi kadardır diyor büyükler çok da doğru söylüyorlar.  Yusuf kaplanın sözü aklıma geldi burada paylşayım sizinle de;  "Derdin varsa varsın, derdin varsa bir dünya kurarsın. Derdin yoksa yoksun ve sadece bir rakamsın.." İşte böyle aziz okurlar. Derdimiz kadarız.  Bu güzel kitap için öneri vereyim; roman gibi ele alıp okuyup geçmeyin derim. öyle bir haftayada bitirmeyin. Bir derttaşınızla hasbihal ederken konuşulacak güzel konular var. bir çay bir bölüm yeter, gerisini siz muhabbetle demlendirirsiniz.  Demek istesiğim her bölüm konuşulması gereken meseleler. düşünmeli tartmalı muhasebe etmeli. herhangi bir deneme kitabı değil benim için. Çünkü derdimiz bir, gayemiz bir, bizi yerimizden kaldıran meseleler bir. bu yüzden bu kitabı bir kez daha okumak üzere rafa emaneten bırakıyorum. Muhabbet bilenlere okumak üzere beklemede..  Bir dua ile bitirmek gerekirse,  Ya Rabb derdi bal, aşkı şifa eyle bizlere.. yazar/fatih-duman-2 kitap/dagildik-allahim-sen-topla-bizi--244573 (Saliha Yüsra Orak)

Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi PDF indirme linki var mı?

Fatih Duman - Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Fatih Duman Kimdir?

1987 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğdu. Çatalca İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesine başladı. Bir dönem Ürdün Devlet Üniversitesi'nde de öğrencilik yapan Fatih Duman Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dördüncü sınıfında öğrenimine devam etmektedir.

Buruciye Edebiyat, Dikili Ekin ve Ferda gibi dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanan Fatih Duman pek çok kurumun düzenlediği şiir ve makale yarışmalarına katılmış ve ödüler almıştır. 2007 yılından beri de Ferda Edebiyat ve Kültür Dergisinin editörlüğünü yapmaktadır.

Fatih Duman Kitapları - Eserleri

 • Yandık Elhamdülillah
 • Pir-i Türkistan
 • İsimsiz Kitap
 • Ah
 • İlm-i Aşk
 • Doğuda Aşk Böyle Yazılır
 • Ene 'Sus Ey Nefsim'
 • Sır: Aşıklar Ölmez
 • Düş Yanığı
 • Aşk Varsa Kusur Yoktur
 • Miftah
 • Çanakkale'den Cennete Bir Yol Gider
 • İkra
 • Dem
 • Kızılelma 1 - Anadolu
 • Kızılelma
 • Âmâ
 • Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi
 • Lâl
 • O Balonda Babamın Nefesi Var
 • Cenazene Mahalle Bakkalı Gelir

Fatih Duman Alıntıları - Sözleri

 • RİVAYET EDERLER Kİ Ayasofya'nın inşası bitip de tamam olduğu vakit o ulu mabedi görenler gözlerini hayretle açmış ve böyle bir mabedin insan gücüyle yapılamayacağına inanmışlardır. (Miftah)
 • Yapmayıp merak edeceğime, yapar pişman olurum.. (Âmâ)
 • "Allah" dedi birden, "dünyayı insan için var etti doğru, lakin insanı dünya için değil. Dünyaya sahip olmak için değil Allah'ın kudretine şahit olmak için geldik." (Âmâ)
 • İnsan dediğin derdi kadardır. (O Balonda Babamın Nefesi Var)
 • DERLER Kİ KONSTANTİNİYYE ahalisi kendi dindaşlarından bunca zulmü gördükleri günden sonra başlarına gelecek her bir felaketi düşünmüş ve bunca zulümden kurtuluşu elbet bir gün geleceklerini bildikleri Türklerde görmüşlerdir. (Miftah)
 • İnsan ölür, lakin dava ölmez oğul. (Kızılelma 1 - Anadolu)
 • İnsan "Allah'a imanım var" diye kendine bir an bile olsa güvenmesin. Zira içinde iman vardır sahi lakin nefsi de vardır. Kendine, kendi nefsine güvenmek Müslümanlık alemeti değildir. Müslüman olan kişi kendine değil Allah'a güvenir. (O Balonda Babamın Nefesi Var)
 • “Gönlüme girdin” demişti bana. “Gönlüme girdin...” Oysa ben birinin gönlünde yer edecek biri olduğuma inanmamıştım hiç. (Âmâ)
 • Kendi ölümümü kendim taşıyorum her an yanımda. (Sır: Aşıklar Ölmez)
 • Ölümü anlatmak köre güneşi anlatmak gibi... (Sır: Aşıklar Ölmez)
 • Köre nedir köre ne? Görenedir görene... (Cenazene Mahalle Bakkalı Gelir)
 • "Tarih bana aslında bir tek şey öğretti: büyük insanların, imtihanlarıda büyük olur. " (Ah)
 • Bunlar birer hikâye değil, efsane değil olsa olsa toprağa kanla yazılmış destandır bu. (Çanakkale'den Cennete Bir Yol Gider)
 • " İyiyim" diyordu. Gerçi insan böyleydi kötü olsa bile "Nasılsın" diye sorulduğunda "İyiyim" derdi. (Âmâ)
 • Allah isterse olmaz da olur. (Sır: Aşıklar Ölmez)
 • Ve anlatmaya devam etti Hüseyin Efendi: " İşte o an anladım her şeyi. Biz mukaddesat için, Allah için, vatan için savaşıyorduk. Onlar ise zulüm içib ölüm için ve Allah'a düşmanlık için geliyorlardı. Ve Allah bizimleydi. Öyle inanıyor, öyle hissediyor ve hatta görüyorduk gözlerimizle.." (Çanakkale'den Cennete Bir Yol Gider)
 • Bazı insanlar ne kadar çok direniyorlar anlamamak için... (Dağıldık Allah’ım Sen Topla Bizi)
 • ... Meydanı doldurup Ayasofya'ya hayretle bakan ahalinin kimi gördüğünü bir rüyaya yoruyor kimi inanamıyor kimi inansa da aklı almıyordu. Zira öyle ulu bir mabet, böyle büyük bir kubbe nasıl oluyor da ayakta duruyor diye düşünüyorlardı. Zira sanki YER DEĞİL DE GÖK TUTUYORDU mabedi. (Miftah)
 • Allah şehirleri fethedenleri değil gönülleri fethedenleri unutturmaz (Pir-i Türkistan)
 • Lakin zaman bir garip derviş, bir lahza olsun yerinde duramıyor. Her an bir nehir gibi akıp gidiyor işte. (İsimsiz Kitap)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle