Evrim - Tamer Kaya Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Evrim kimin eseri? Evrim kitabının yazarı kimdir? Evrim konusu ve anafikri nedir? Evrim kitabı ne anlatıyor? Evrim PDF indirme linki var mı? Evrim kitabının yazarı Tamer Kaya kimdir? İşte Evrim kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Tamer Kaya

Yayın Evi: Ginko Bilim

İSBN: 9786058067851

Sayfa Sayısı: 108

Evrim Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bu kitapta en vurgulayıcı örneklerle evrim süreci, evrimin temel ilkeleri ve içimizdeki izlerine değinilmektedir. İnsanlığın evrimi keşfetme serüveninin anlatısı etrafında, yaşamın ortaya çıkışı, canlıların ve insanın evrimi, akılda kalıcı bulgularla açıklanıyor. Evrimin sorgusuzca reddedilmesi veya insanlığa zararlı olacak şekilde yorumlanması eğilimlerinin nedenlerine de yer verilen bu kısa içerikte, mümkün olan en kapsamlı bilginin okuyucuya akıcı bir dille aktarabilmesi amaçlanıyor.

Evrim Alıntıları - Sözleri

 • Bebekler yeni doğan döneminde çok güçlü yakalama refleksine sahiptir. Ellerine verilen herhangi bir şeyi sıkıca kavrarlar. Bir barfikse asılı kalabilirler. Bu yetenek, annelerine sıkıca tutunmak için gerekli olan primat becerilerindendir. Bu kavrama refleksi yeni doğanin ayaklarında da aynı şekildedir. Bu da atalarımızın dört elli olduğu dönemin izlerini de taşımakta olduğumuzu gösterir.
 • Evrimi hiç anlamamak, yanlış anlamaktan ya da yanlış yorumlamaktan daha iyidir.
 • “İnançlı olmak, bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçeği reddetmek için gerekçe olamaz.”
 • Çocukları büyüme döneminde gözlediğinizde tırmanmaya çok yetenekli olduklarını görürüz. Tutunabildikleri her yere tırmanabilirler. Bu da ağaç yaşamına tam uyum sağlamış olan primat atalarımızdan gelen bir beceridir.
 • “Körelme, evrimsel dönüşümün kaçınılmaz bir sonucudur. Evrim, tam olarak ekonomi yasalarını kullanır. Bir şeye ihtiyacınız yoksa onu zamanla kaybedersiniz. Bu, en değerli organınız, gözleriniz olsa bile.”
 • Kör bağırsak ise sindirim borumuza bağlı ek bir bağırsak cebinin soy çizgimizde bir dönem sindirim için kullanmış olmasından sonra bunun artık gerekmediği için zamanla körelmesiyle oluşmuştur.
 • “Atalarımızın gıdaya ulaşabilmeleri için fiziksel aktivite kaçınılmazdı. Avlanmak için avın peşinden koşmak, onu avlamak, bölüşmek ve hatta yemek bile ayrıca bir kalori gerektiriyordu. Bugün istediğimiz gıdaya herhangi bir fiziksel aktivite olmadan ulaşabilmekteyiz. Çoğu zaman masa başında sadece oturarak kazanılan parayla gıdaya ulaşmak geçmişteki avlanmanın yerini almıştır. Doğada ağaç dallarından toplama, bugün market raflarından toplamaya dönüştü. Bu durumlar bizleri obezite riskiyle baş başa bırakıyor.”
 • Balığın karaya çıkarken önce sığ su alanlarında yaşamış olan amfibilere dönüşümü ve daha sonra da kara canlılarına dönüşümü söz konusu olmuştur. Dinozorlarda uçmanın evrimleştiği dönemi gösteren bulgular, önce başka amaçla evrilmiş olan tüylerin varlığını ve bir süzülme dönemi sürecinin olduğunu göstermektedir. Bugün denizden karaya çıkış, karadan denize tekrar dönüş ve karadan havaya geçiş gibi tüm önemli geçiş aşamalarını gösteren fosiller ortaya çıkartılmıştır. Balık ile amfibi arası dönemin tipik bir modeli olan ve 375 milyon yıl öncesine tarihlendirilmiş olan Tiktaalik fosili, denizden karaya çıkış dönemini aydınlatmıştır .
 • İnançlı olmak, bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçeği reddetmek için gerekçe olamaz.
 • Canlılar, çevrelerinde bulunan cansız maddelerle aynı atomlardan oluşmuşlardır.

Evrim İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Okuma hevesimi geri getirmek için kısa kitaplar ararken Ginko'nun bu kitabı online ücretsiz erişime açtığını gördüm. Bkz: gonderi/70912992 Fırsat bu fırsat diyerek başladım okumaya. Kitabın alt başlığı İnsanın Kökenini Çözme Hikayesi olsa da içerik olarak sadece insana ve insanın evrimine odaklanmamış, jeolojiden ve kıta hareketlerinden, bu hareketlerin evrime etkisinden, iklimden ve iklimin etkisinden, DNA-RNA ve ilk proteinlerden, karadan suya ve sudan tekrar karaya geçişin sebep ve sonuçlarından ve bu geçişe kanıt olan ara fosillerden, bitkilerin evriminden ve SON olarak da insan evriminden bahsetmiş. İnsan evrimini detaylı anlatmak yerine primatlardan bahsetmiş, homo sapiens'e gelene kadar milyon yıllar içerisinde geçirdiğimiz fizyolojik ve bilişsel değişimlere değinmiş. Evrimin vücudumuzdaki gözle görülebilir etkisini anlatmış. Her konuyu uzun uzadıya değil, sadece yeterli bilgi vererek ve kanıt sunarak açıklamış. Kitap bir şeyleri kanıtlama ve kabul ettirme çabası içinde değil de anlamayı kolaylaştırma çabası içinde yazılmış. 300-400 sayfalık evrim kitaplarının kısa bir sentezini yapmış denilebilir, yani eğer konuyu merak ediyorsanız ama kalın kitaplar gözünüzü korkutuyorsa bu kitapla başlamak sizin için iyi bir seçim olacaktır. Hatta bir tavsiye daha verelim, içeriği böylesine komplike olan kitapların Türkçe muadillerine bakın. Konuyu çevirmen aracılığıyla anlamak yerine ilk elden, kendi dilimizde yazılmış bir kaynaktan okumak her zaman daha kolaydır. Çağrı Mert Bakırcı'nın kitaplarını öneririm. Başlangıç olarak kitap/evrim-kurami-ve-mekanizmalari--41281 idealdir. Kitapta evrim-din çatışmasından da bahsedilmiş kısaca, yaptığım alıntılara baktıysanız kitabın orta yolcu diyebileceğimiz konumda durduğunu görmüşsünüzdür. (gonderi/71310403) Evrimin bir inanç olmadığını dolayısıyla inanç sistemlerinden bağımsız tutulmasını gerektiğini söylemekle birlikte inançlı olmanın evrimi reddetmeye bir sebep olmadığını savunmuş. Buna "orta yolcu" dememizin sebebi, bazı inançlı kesimlerin, evrimi reddetmek için tek bir kozları bile kalmamalarının ardından evrimi "bilardo"ya benzetmesidir. Bu insanlar, bilardoda oyunun başlaması için bir gücün ilk hamleyi yapması gereklidir ya, evrimin yaşanması için de bir güç gereklidir, derler. Buna en güzel cevabı Stephen Hawking vermiştir: "Bir bilimsel yasa eğer sadece doğaüstü bir varlık izin verdiği sürece geçerliyse o zaman gerçek bir bilimsel yasa olmaz.'' (Kara Delikler, s:63) Kitabın dili çok sade ve akışkan, anlaşılmayacak birkaç terim var ama bunlara da internet üzerinden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Dediğim gibi evrime giriş yapmak için okunabilecek güzel kitaplardan biri. Hazır ücretsiz ulaşabiliyorken bir bakın derim, keyifli okumalar. (orpheus)

Güzel bir özet. Evrime hakimseniz sizi biraz sıkabilir. Başlangıç kitabı sayılabilir aslında fakat tabii fazla yüzeysel. Bununla yetinmemek gerekir. Gayet açıklayıcı ve net yazılmış olması anlamayı kolaylaştıracağınsan evrime karşı ön yargıları yıkabilecek nitelikte olduğunu düşünüyorum. (Beyza)

Çok yalın ve anlaşılır bir dille yazılmış çok çok keyifli bilgilendirici bir kitap. Evrim konusu ile ilgilenenler mutlaka okumalı. Herkesin okuyabileceği bir cep kitap :) (Gözde Çokyaşar)

Evrim PDF indirme linki var mı?

Tamer Kaya - Evrim kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Evrim PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Tamer Kaya Kimdir?

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr Kaya, aynı kurumda 1990 yılında Radyoloji Uzmanı oldu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde akademik kariyerini yaptı. 2000 yılında profesör unvanını aldı. 2012 yılında üniversiteden ayrılan Kaya, mesleğine serbest hekim olarak devam etmektedir. Dr. Kaya 2015 - 2018 yılları arasında Türk Radyoloji Derneği başkanlığı yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. Genel evrim ve evrimsel tıp ile uzunca bir süredir ilgilenmekte, bu konuda araştırmalar yapmakta ve konferanslar vermektedir. Kaya’nın konuyla ilgili en geniş kapsamlı eseri olan “İçimizdeki İzler - Yaşam, Evrim ve Biz“ 2015 yılında yayımlanmıştır.

Tamer Kaya Kitapları - Eserleri

 • Evrim
 • İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz
 • Temel Radyoloji Tekniği

Tamer Kaya Alıntıları - Sözleri

 • İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, Ya nice okumaktır.. Yunus Emre. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • Balığın karaya çıkarken önce sığ su alanlarında yaşamış olan amfibilere dönüşümü ve daha sonra da kara canlılarına dönüşümü söz konusu olmuştur. Dinozorlarda uçmanın evrimleştiği dönemi gösteren bulgular, önce başka amaçla evrilmiş olan tüylerin varlığını ve bir süzülme dönemi sürecinin olduğunu göstermektedir. Bugün denizden karaya çıkış, karadan denize tekrar dönüş ve karadan havaya geçiş gibi tüm önemli geçiş aşamalarını gösteren fosiller ortaya çıkartılmıştır. Balık ile amfibi arası dönemin tipik bir modeli olan ve 375 milyon yıl öncesine tarihlendirilmiş olan Tiktaalik fosili, denizden karaya çıkış dönemini aydınlatmıştır . (Evrim)
 • Evrimi hiç anlamamak, yanlış anlamaktan ya da yanlış yorumlamaktan daha iyidir. (Evrim)
 • En koyu cehalet , hakkında hiç bilgi sahibi olmadığımız bir şeyi reddetmektir.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • Bebekler yeni doğan döneminde çok güçlü yakalama refleksine sahiptir. Ellerine verilen herhangi bir şeyi sıkıca kavrarlar. Bir barfikse asılı kalabilirler. Bu yetenek, annelerine sıkıca tutunmak için gerekli olan primat becerilerindendir. Bu kavrama refleksi yeni doğanin ayaklarında da aynı şekildedir. Bu da atalarımızın dört elli olduğu dönemin izlerini de taşımakta olduğumuzu gösterir. (Evrim)
 • İnançlarımız , bir arada ve insani koşullarda yaşamayı belirleyen , insani değerleri yücelten , insanlar arası iletişim ve hoşgörüyü artıran temel değerlerdir. Ancak inançların toplumu zenginleştiren ve ayakta tutan bu kadim değerleri , insanın yüksek egosundan etkilenmektedir. İnsan, inancı kendi sınırları içinde algılamakta ve yaratıcının evrensel olması bağlamında değerlendirmekte zorlanmaktadır.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • Türler sabit değil, değişkendirler, dönüşürler.. El- Cahız. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • “Körelme, evrimsel dönüşümün kaçınılmaz bir sonucudur. Evrim, tam olarak ekonomi yasalarını kullanır. Bir şeye ihtiyacınız yoksa onu zamanla kaybedersiniz. Bu, en değerli organınız, gözleriniz olsa bile.” (Evrim)
 • Evrim fikrine yönelik güçlü tepkiler, Darwin’in tahminin çok ötesindeydi. Otobiyografisinde bundan şöyle bahsetmektedir. “ Eleştirilerle karşılaşacağımdan o kadar endişe duyuyordum ki , bir süre için en ufak bir deneme yazmamaya karar verdim.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • “Atalarımızın gıdaya ulaşabilmeleri için fiziksel aktivite kaçınılmazdı. Avlanmak için avın peşinden koşmak, onu avlamak, bölüşmek ve hatta yemek bile ayrıca bir kalori gerektiriyordu. Bugün istediğimiz gıdaya herhangi bir fiziksel aktivite olmadan ulaşabilmekteyiz. Çoğu zaman masa başında sadece oturarak kazanılan parayla gıdaya ulaşmak geçmişteki avlanmanın yerini almıştır. Doğada ağaç dallarından toplama, bugün market raflarından toplamaya dönüştü. Bu durumlar bizleri obezite riskiyle baş başa bırakıyor.” (Evrim)
 • Çocukları büyüme döneminde gözlediğinizde tırmanmaya çok yetenekli olduklarını görürüz. Tutunabildikleri her yere tırmanabilirler. Bu da ağaç yaşamına tam uyum sağlamış olan primat atalarımızdan gelen bir beceridir. (Evrim)
 • Beyin büyüklüğümüzü bugünkü modern yaşam koşullarına borçlu değiliz. Aksine bugünkü yaşam koşullarımızı , daha önceki koşullarda evrilmiş olan beynimize ve iletişim becerilerimize borçluyuz.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • Bonobolarda yönetim dişilerin elindedir.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • Kör bağırsak ise sindirim borumuza bağlı ek bir bağırsak cebinin soy çizgimizde bir dönem sindirim için kullanmış olmasından sonra bunun artık gerekmediği için zamanla körelmesiyle oluşmuştur. (Evrim)
 • Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır, ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl, beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak dostlar ver .. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • İnançlı olmak, bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçeği reddetmek için gerekçe olamaz. (Evrim)
 • Zamanla Aşk biter ve artık ilk başlarda olduğu gibi ayağımız yerden kesilmez. Aşk doğası gereği uzun sürmez.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • Canlılar, çevrelerinde bulunan cansız maddelerle aynı atomlardan oluşmuşlardır. (Evrim)
 • Yeryüzündeki yaşam sahnesinde insana verilen rol insanın gözünde başrol olarak görülebilir. Ama evrimi çok iyi anlayınca bu rolün başrol olmadığı ortaya çıkıyor. Doğa mı bize ait , biz mi doğaya ? Sorusuna verdiğimiz cevap , günden güne artan egomuzla değişmekte ve bir figüran olarak her gün kendimizi rolümüze daha çok kaptırmaktayız.. (İçimizdeki İzler Yaşam, Evrim ve Biz)
 • “İnançlı olmak, bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçeği reddetmek için gerekçe olamaz.” (Evrim)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle