Gurbet Benim İçimde - Kemalettin Kamu Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Gurbet Benim İçimde kimin eseri? Gurbet Benim İçimde kitabının yazarı kimdir? Gurbet Benim İçimde konusu ve anafikri nedir? Gurbet Benim İçimde kitabı ne anlatıyor? Gurbet Benim İçimde PDF indirme linki var mı? Gurbet Benim İçimde kitabının yazarı Kemalettin Kamu kimdir? İşte Gurbet Benim İçimde kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Kemalettin Kamu

Yayın Evi: Dergah Yayınları

İSBN: 9789759958817

Sayfa Sayısı: 145

Gurbet Benim İçimde Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Gurbet o kadar acı

Ki ne varsa içimde

Hepsi bana yabancı

Hepsi başka biçimde

Ne aşkım ne emelim

Yaralanmış bir elim

Ben gurbette değilim

Gurbet benim içimde

 

Millî Edebiyat ya da diğer adıyla “Memleket Edebiyatı” döneminin önde gelen şairlerinden Kemalettin Kamu, “Gurbet Şairi” olarak tanınmış ve yazdığı içli şiirleriyle 1940’lı yılların en sevilen şairleri arasında yer almıştır. Hayattayken şiirleri kitaplaşmayan şairin “bütün şiirleri”, ilk kez bir arada okura sunuluyor. Kitapta şiirlerinin yanında, şiir çevirileri ve düzyazıları da yer alıyor.

Gurbet Benim İçimde Alıntıları - Sözleri

 • Ben gurbette değilim Gurbet benim içimde
 • Odamda iki kardeş: Biri dün, biri yarın. Ve ben aralarında Bir köprüyüm onların!
 • Sevgilim senin de geçer zamanın, Ne şöhretin kalır, ne hüsn-ü ânın, Böyledir kanunu kahpe dünyanın, Dört mevsim içinde bir bahar olur!
 • Ben gurbette değilim , gurbet benim içimde...
 • ''Bir saat ileri... Bir saat geri... Var mı bu korkudan daha beteri? Üşütme alnımı, ey ölüm teri, Yaşama aşkıyla yanıyor tenim.''

Gurbet Benim İçimde İncelemesi - Şahsi Yorumlar

"Gurbet benim içimde" diyen ve okudukça insanın içindeki gurbetle, insanı saran şair... Şiirleri memleket kadar içli, mısraları tefekkür kadar derin. Kitabın sonunda Bursa'ya dair olan yazısında "Bence o, bir şehir değil, Keşiş'in (Uludağ) yeşil tüylü dizlerinde ipekli saçlarını nesimlere yaratan bir bakiredir: Sesini kumrulardan, füsununu güneşten almış. Buruşuksuz bir çehre ki, asil Türk ruhunun bütün inceliklerini ihtiva ediyor: Osman'cığın şafağından Yıldırım'ın azametine kadar." diye yazarak Bursa'ya olan özlemi, sevgiyi nasıl da pekiştiriyor. Herkesin gözlerine bir başka bakan ulu şehri kitabın kapağını kapatırken, şiirlerin ardından okumak ayrı lezzetli idi. Elhamdülillah... (Sar/e/fza)

Kitabın ismine vurulup almıştım. Farklı şairlerin farklı tarzlarını okumak, özellikle eski şairlerin dizelerinde kaybolmak muhteşem bir deneyim. İzmir şiirleri bol olan, vatan sevdalısı bir şairin dizelerinde kaybolmak istiyorsanız muhakkak okuyun derim. (Meliz!)

Gurbet Benim İçimde PDF indirme linki var mı?

Kemalettin Kamu - Gurbet Benim İçimde kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Gurbet Benim İçimde PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Kemalettin Kamu Kimdir?

1901 yılında Bayburt'ta doğdu. Babası, Kılıçoğlu Osman Nuri Efendi'dir. Çocukluğu babasının memur olarak bulunduğu Erzurum dolaylarında geçti.

1910'da dışarıdan sınava girerek orta birinci sınıfta öğrenim görme hakkı elde etti. Erzurum'da başladığı ortaokulu, babasının mal müdürü olarak bulunduğu Refahiye'de bitirdi. Refahiye'de iken Erzurum'un işgal edildiği haberini alan babasının kalp sektesinden ölmesi üzerine aile, Refahiye'den ayrılmak zorunda kaldı. Annesiyle önce Sivas'a sonra Kayseri'ye göç etti. Bir süre Bursa'da matematik öğretmeni olan ağabeyi Hüsnü Bey'in yanında bulundu, ardından İstanbul'a giderek öğrenimine devam etti. İstanbul Erkek Öğretmen Okulu'nda okuyan Kemalettin Kamu'nun, bu yıllarda yazdığı şiirleri Süleyman Nazif'in gazetesinde yayımlandı. İstanbul'un işgali üzerine ünlü "Gurbet" şiirini kaleme aldı[2] ve işgal altındaki şehri terkedip Ankara'ya gitti. İzmir'in işgali üzerineyse "Türk'ün İlahisi" adlı şiirini yazan şairin Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında yazdığı şiirler okul kitaplarına girdi, yurt genelinde tanınan ve sevilen bir şair oldu. Kimi şiirleri bestelenip şarkı veya marş oldu. İstiklâl Marşı seçimine de katıldı.

Çankaya isimli şiiri ile Cumhuriyete olan bağlılığını bir dini inanca dönüştürmüştür. Büyük tepki toplayan Çankaya şiirinin Yozgat milletvekili olan Ahmet Cevdet Taflıoğlu'na ait olduğunu söylense de bu şiirin Kemalettin Kamu tarafından 1934 tarihinde Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde yayınlandığı ifade edilmektedir.

Kemalettin Kamu, Ankara'da Matbuat Genel Müdürlüğü'nde çalıştı. Kısa süre sonra başyazar oldu ve ajansın 11 kişilik kurucular heyeti içinde yer aldı.

25 yaşında âşık olduğu genç kız ile evlenme hazırlığında iken bir anlaşmazlık sonucu evlilikten vazgeçti ve ömrü boyunca yalnız yaşadı[5]. "İntizar” adlı ünlü şiirini hayalkırıklığı ile sonuçlanan bu ilişkisi üzerine yazdı[1].

1933 yılında Anadolu Ajansı temsilcisi olarak gittiği Paris'te Siyasal Bilimler alanında eğitim gördü. Soyadı Kanunu çıkınca "bir ülkede yaşayanların tamamı" anlamına gelen Kamu'yu seçti. 1938 yılında öğrenimini tamamlayıp Paris'ten dönünce önce İstanbul'a, sonra Ankara'ya gitti. Şiirlerinin yanı sıra ekonomi ile ilgili çalışmalar da yaptı.

1939'da Rize milletvekili olarak meclise girdi. 6. 7. dönemlerde Rize, 8. dönemde Erzurum milletvekili olarak TBMM'de yer aldı. Bir yandan da Türk Dil Kurumu'nda "terim kolu başkanlığı" yaptı.

Bir süre sonra annesini kaybedince tüm sevgisini yeğenlerine verdi[5]. Ankara'da ani bir kalp krizi ile hayatını kaybetti. Ankara Cebeci Mezarlığı'na defnedildi.

Kemalettin Kamu Kitapları - Eserleri

 • Gurbet Benim İçimde

Kemalettin Kamu Alıntıları - Sözleri

 • Ben gurbette değilim , gurbet benim içimde... (Gurbet Benim İçimde)
 • Ben gurbette değilim Gurbet benim içimde (Gurbet Benim İçimde)
 • Odamda iki kardeş: Biri dün, biri yarın. Ve ben aralarında Bir köprüyüm onların! (Gurbet Benim İçimde)
 • Sevgilim senin de geçer zamanın, Ne şöhretin kalır, ne hüsn-ü ânın, Böyledir kanunu kahpe dünyanın, Dört mevsim içinde bir bahar olur! (Gurbet Benim İçimde)
 • ''Bir saat ileri... Bir saat geri... Var mı bu korkudan daha beteri? Üşütme alnımı, ey ölüm teri, Yaşama aşkıyla yanıyor tenim.'' (Gurbet Benim İçimde)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle