Kudret - Ann Leckie Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kudret kimin eseri? Kudret kitabının yazarı kimdir? Kudret konusu ve anafikri nedir? Kudret kitabı ne anlatıyor? Kudret PDF indirme linki var mı? Kudret kitabının yazarı Ann Leckie kimdir? İşte Kudret kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Ann Leckie

Çevirmen: Yaprak Onur

Orijinal Adı: Ancillary Sword

Yayın Evi: İthaki Yayınları

İSBN: 9786053756033

Sayfa Sayısı: 378

Kudret Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

İmparatorluğun Kudretinden Sakının!

Bir zamanlar Toren'in Adaleti binlerce bağılıyla galaksiye korku salan bir uzay gemisiydi. Şimdi ise Kalr'ın Merhameti'nin kumandanı olarak, Radch'ın Efendisi'nin emrinde.

“Her ne kadar imkânsız olsa da, bu kitap Adalet'ten çok daha iyi.”

–Felicia Day, The Guild çizgi roman serisinin yazarı, oyuncu

“Leckie, Iain M. Banks ve CJ Cherryh'nin varisi olmaya aday.”

–Elizabeth Bear, Hugo ve John W. Campbell ödüllü yazar

“Leckie, çok ödüllü ilk kitabı Adalet'in devam kitabıyla başarısının tek seferlik olmadığını kanıtlıyor.”

–Kirkus

“Bu devam kitabı, ilk kitapta tanıştığımız karakterler ile dünyayı derinleştiriyor ve hikâyeyi şaşırtıcı bir yöne taşıyor.”

–Library Journal

“Okurların merakla beklediği uzay operası.”

–NPR Books

Kudret Alıntıları - Sözleri

 • "Bariz olan şeyleri görmek o kadar da kolay değildi; görülmesi gereken zaman çoktan geçmiş olsa dahi."
 • Koridorun duvarları ve yerleri de iskele bölmesi gibi yaşını ve kötü kullanımı gösteriyordu. İkisi de onurlu bir askeri geminin temizlenmesi isteyeceği sıklıkta temizlenmiyordu. Ama renkli çelenkler duvarları aydınlatıyordu. Bayrama uygun çelenkler. On adım sonra yürüyüş tempomu bozmadan, “Kaptan,” dedim. “Bunun Cinsel Organ festivali olduğunu anlıyorum. Ama cinsel organ dediğinizde tüm cinsel organlardan bahsedilmiyor mu? Yani sadece tek bir türünden değil, değil mi?” Her attığım adımda koridorun sonuna kadar uzanan duvarda asılı küçük penisleri görüyordum. Parlak yeşil, ateş pembesi, elektrik mavisi ve özelikle göz yakıcı tonda bir turuncu.

Kudret İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Radch İmparatorluğu serisinin ikinci kitabıdır. Radch' ın efendisinin kendi klonları arasındaki kişilik çatışması Tegmen Awn ve, Toren' in Adaleti gemisinin yanı sıra diğer bağıllarının da ölümüyle sonuçlandı. Şimdi tek başına bir bağıl olan Esk bir var ve ikiye bölünen Anaander Mianaai tarafından Donanma Komutanı olarak Karl' ın Merhametine atanır. Uzun süredir böyle ilgi çekici bir hikaye okumadım. Gerçekten bir yapay zekanın hisleri olabileceğini düşünmek bile vay canına dedirtiyor. (Galadriel)

Adalet’in sonunda Breq’e bir gemi veren Anaander Mianaai ona bir de görev verir: Athoek Sistemi’nin güvenliğinin ve istikrarının sağlanması. Kahramanımız Breq ise Athoek İstasyonuna vardığı andan itibaren varolan düzenin istikrarın sürekliliğini tehlikeye attığını fark ederek bunu düzeltmek için çalışmaya başlar. Kudret, tam anlamıyla üçlemenin ikinci kitabı olmaktan mustarip; bu yüzden Adalet’in sürükleyiciliğine sahip değil, ama ondan daha kolay okunan bir kitap. Kitap boyunca kahramanlarımızın karakter gelişimlerini ve bunların sonuçlarını görüyor, evreni daha yakından tanıyor, üçlemenin son kitabı olan Merhamet’te olacak olayların tohumlarının atılmasını izliyoruz. Tabii bu demek değil ki kitabı beğenmedim; Kudret de Adalet gibi çok severek ve keyifle çevirdiğim bir kitap oldu. (Yaprak Onur)

Kudret, Radch İmparatorluğu Üçlemesi'nin ikinci kitabı. Öncelikle şunu söyleyebilirim ilk kitap Adalet'e göre daha durağan olmasına rağmen çok daha kolay okunan bir kitap olmuş. Bunun en büyük nedeni Adalet'in sıradanlıktan uzak, özgünlük derecesi oldukça yüksek atmosferine alışmış olmamız. En azından bence böyle. (Tabi Ann Leckie'nin anlatımının kuvvetlenmesi ve İthaki'nin baskı hatalarını oldukça azaltması da bunda bir etken) Bilim kurgu deyince çoğu kişinin aklına uzayda geçen aksiyon sahneleri gelir, kitap kapaklarına bakarak böyle bir izlenime kapılmak ta gayet doğal bir durum ama aradığınız şey kesintisiz aksiyonsa bu seriden uzak durun. Serinin geniş kitlelere hitap edeceğini düşünmemekle birlikte benim en beğendiğim yönü, bana çok sevdiğim Battlestar Galactica(http://www.imdb.com/title/tt0407362/) atmosferini yaşatması. Politika ve İnanç kavramları çok başarılı bir şekilde işleniyor özellikle bu kitapta. (Artık belki de yaş itibariyle aksiyon dışında bir şeylerin arayışı da bu kitapları sevmeme etken olabilir.) Bu kitaplar ile ilgili en büyük beklentim Battlestar Galactica ekibinin seriyi dizileştirilmesi. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim, kitabın çevirmeni aynı zamanda sitemizin üyelerinden Yaprak Hanım ilk kitapta olduğu gibi çok başarılı bir iş çıkartmış darısı üçüncü kitap Merhamet'in başına. (Gökhan)

Kudret PDF indirme linki var mı?

Ann Leckie - Kudret kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kudret PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Ann Leckie Kimdir?

Ann Leckie, Amerikalı bir bilim kurgu ve fantazi yazarıdır. 2013 ilk romanı Yardımcı Adalet, kısmen yapay bilinç ve cinsiyet körlüğü ile ilgili olarak, 2014 "En İyi Roman" dalında Hugo Ödülünü, ayrıca Nebula Ödülünü, Arthur C. Clarke Ödülünü ve BSFA Ödülünü kazandı.

Ann Leckie Kitapları - Eserleri

 • Adalet
 • Merhamet
 • Kudret

Ann Leckie Alıntıları - Sözleri

 • Bilgi güçtü. Bilgi güvenlikti. Eksik bilgiyle yapılmış planların tümü ölümcül kusurlara sahipti. (Adalet)
 • "Bariz olan şeyleri görmek o kadar da kolay değildi; görülmesi gereken zaman çoktan geçmiş olsa dahi." (Kudret)
 • Koridorun duvarları ve yerleri de iskele bölmesi gibi yaşını ve kötü kullanımı gösteriyordu. İkisi de onurlu bir askeri geminin temizlenmesi isteyeceği sıklıkta temizlenmiyordu. Ama renkli çelenkler duvarları aydınlatıyordu. Bayrama uygun çelenkler. On adım sonra yürüyüş tempomu bozmadan, “Kaptan,” dedim. “Bunun Cinsel Organ festivali olduğunu anlıyorum. Ama cinsel organ dediğinizde tüm cinsel organlardan bahsedilmiyor mu? Yani sadece tek bir türünden değil, değil mi?” Her attığım adımda koridorun sonuna kadar uzanan duvarda asılı küçük penisleri görüyordum. Parlak yeşil, ateş pembesi, elektrik mavisi ve özelikle göz yakıcı tonda bir turuncu. (Kudret)
 • ama şuramda bir bulantı. gitmiyor, geçmiyor...” (Adalet)
 • Yoksulluğu bitirmek hayır işi değildir. Bir adalettir. (Adalet)
 • Eğlencelerin neredeyse tamamı ya zafer ya da felaketle sonuçlanır; ya mutluluğa ulaşılır ya da tüm umutların yok eden bir yenilgi yaşanır. Ama daima, sonun ardından yaşanan şeyler de vardır; daima ertesi sabah ya da bir sonraki gün, değişimler, kazançlar ve kayıplar olur. Hep bir adım daha ilerisi. Ta ki hiçbirimizin kaçamayacağı gerçek son gelene kadar. Ama o son bile küçüktür, bize ne kadar büyük görünse de. Hâlâ diğer herkes için ertesi sabah vardır. Evrenin geri kalan enginliği içinde o son hiç yaşanmamış gibidir. Her son keyfidir. Her son başka bir açıdan bakıldığında aslında son değildir. (Merhamet)
 • “Eskisi gibi değiliz,” dedi. “Her şey eninde sonunda tükeniyor.” (Adalet)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle