Midyat Belediyesi’nde kadınlara yönelik çalışma

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin talimatıyla açılan Kadın ve Aile Merkezi’nde kadınlar hem aile ekonomisine para kazandırıyor hem de sanat öğreniyor. El işini öğrenen kadınlar daha sonra yaptıkları ürünleri satarak para kazanıyor.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Bahçelievler Mahallesinde, Midyat Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi desteğiyle açılan Midyat Kadın ve Aile Merkezi (MİKAM) el sanatları öğrenmek ve para kazanmak isteyen kadınların adresi oldu.

Filografi ve Rölyef başta olmak üzere birçok çalışmanın yapıldığı MİKAM’ın hizmete girmesinden mutlu olan kadınlar Belediye Başkanı Veysi Şahin’e teşekkür ediyor. Pandemi sürecinden kaynaklı resmi açılışı yapılmayan kurumda, özenle hazırlanan tablolar satışa hazır halde bekliyor.

MİDYAT’TA İLK!

Midyat’ta kadınlara yönelik Belediye tarafından ilki olduğunu belirten MİKAM Sorumlusu Sevinç Korkmaz “ Kadınlarımıza el sanatları konusunda hem eğitim veriyoruz hem de bunları satarak aile bütçelerine katkı sağlayabilmelerine yardımcı oluyoruz. Şu an 3 atölyemiz var, ahşap boyama, kokulu taş atölyemiz, bir atölyemizde rölyef ve filografi çalışmaları diğer atölyemizde kurdele nakışı, amigurimi çalışmaları yapılıyor. Buraya gelen bayanlara bir istihdam amacıyla kurulmuş. Buraya gelmek isteyen bayanlar Hem Belediyemiz hem de Halk Eğitim Merkezi’ne başvuruda bulunabilirler. Bize destek veren Belediye Başkanımız Veysi Şahin’e özelikle teşekkür ediyoruz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Orhan Şaşmaz’a da katkıları ve destekleri için teşekkür ederiz.”dedi.

Görevlilerden Berivan Ölmez “ Yaklaşık bir aydır kurslara katıldım. İlk defa bu sanatı burada gördüm ve burada öğrendim. Midyat şartları ortada, kadınların istihdam konusunda geri planda, bu tür sanatları öğrenmek maddi açıdan ve sonrası aile katkı sağlayacaktır. Belediye başkanımıza bu konuda çok teşekkür etmek istiyorum, bu konuda ilk merkez ve kadınlar adına atılan çok büyük bir adım. O yüzden Başkanımız Veysi Şahin’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kadınların desteklenmesi adına hizmete giren Kadın ve Aile Merkezinde 100 kursiyer kapasitesi bulunurken önümüzdeki günlerde farklı kursların da kazandırılması planlanıyor.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle