Mutsuzluk Kılavuzu - Paul Watzlawick Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Mutsuzluk Kılavuzu kimin eseri? Mutsuzluk Kılavuzu kitabının yazarı kimdir? Mutsuzluk Kılavuzu konusu ve anafikri nedir? Mutsuzluk Kılavuzu kitabı ne anlatıyor? Mutsuzluk Kılavuzu PDF indirme linki var mı? Mutsuzluk Kılavuzu kitabının yazarı Paul Watzlawick kimdir? İşte Mutsuzluk Kılavuzu kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Paul Watzlawick

Çevirmen: Veysel Atayman

Orijinal Adı: Anleitung zum Unglücklichsein

Yayın Evi: Ayrıntı Yayınları

İSBN: 9789755390475

Sayfa Sayısı: 112

Mutsuzluk Kılavuzu Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Mutsuzluk Kılavuzu ağlayan ya da gülen bir gözle okunabilir. Her okur kendinden bir şeyler bulabilir. Pireyi deve yaparak gündelik hayatımızı nasıl katlanılmaz hale getirdiğimizi görebilir.

Ötekinin yenilgisinin benim zaferimi, onun yitirdiklerinin benim kazanımımı oluşturduğu bir oyun oynuyoruz bu dünyada. Yitirilenler ile kazanılanların toplamının sıfır olduğu bir oyun: Sıfır toplamlar oyunu..

Kendi yaşamımız kadar başkalarının da yaşamını cehenneme çevirmek için elimizden geleni hala yapamadığımız duygusunu taşıyorsak Watzlawick'e teşekkür etmemiz gerekir. Zira, mutsuz olmak için müthiş bir yöntem öneriyor bize. Sonuç da garantili!... Mutlu olma yolunu gösteren "saçma sapan" binlerce reçeteden bıktıysanız ve hayatınızda yeni bir Mutsuzluk Kılavuzu aradığınız kaynak.

Mutsuzluk Kılavuzu Alıntıları - Sözleri

 • "Sevilmek her hâlükârda esrarengiz bir şeydir."
 • Sevilmek her halükârda esrarengiz bir şeydir.
 • Adamın biri duvara bir resim asmak ister. Çivisi vardır ama, çekici yoktur. Komşuda bir tane vardır. Kısacası adamımız komşuya gidip çekici ödünç olarak istemeye karar verir. Ama birden ikirciklenir; ya komşusu çekici ödünç vermek istemezse? Zaten dün de beni öyle usulen selamlamamış mıydı? Ama belki de acelesi vardı? Yoksa acelesi bahane miydi? Bana karşı içinden bir şeyler mi geçiriyor? Ne geçiriyor olabilir, ona bir şey yapmadım ki boşu boşuna takı­yor kafayı bana; biri benden ödünç bir alet istese hemen veririm, o niçin vermiyor, insan insandan böyle küçük bir iyiliği nasıl esirgeyebilir? Bu herif gibileri insana yaşamı zehir ederler. Yetmiyormuş gibi kendisine muhtaç olduğumu sanıyor bir de. Neymiş, bir çekici varmış. Yetti valla! Ve bunun üzerine bir hışım komşunun kapısına dayanır, kapıyı çalar ve beriki daha “Hoşgeldiniz.” diyemeden “Çe­kicini al da başına çal, terbiyesiz herif!’ diye bağırır.
 • Oysa düşler sabun köpüğüdür.

Mutsuzluk Kılavuzu İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Mutlu yada mutsuzsanız fark etmez, bu kitabı okuyun.İnsana sorunu ve çözümü kendi kendine bulduruyor.Düşünmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı ve kitap okudukça düşündüyor.Bazı sayfalarda kalakalıyosunuz öyle 'aa evet ben bunu yaşadım' diye.Kıtabı okuyunca "mutsuz" olamamayı öğreniyorsunuz. Keyifli okumalar:) (Hatice)

Merhaba arkadaşlar 2016’nın ilk kitap incelemesi olacak sanırım. Mutsuzluk Kılavuzu felsefik bir eser. Size nasıl mutsuz olunacağını anlatan bir kitap. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kısa bir kitap bir dikişte bitireceksiniz ama :) içerisindeki ağırlığı bir günde bitirebilir misiniz bilemiyorum... Mutsuzluk Kılavuzu, kişinin gündelik hayatını nasıl da kendi elleriyle kabusa çevirdiğini felsefi bir altyapıya dayandırarak mizahi bir üslupla anlatıyor. 14 bölümden oluşuyor kitabımız. Bu kitap neden mutsuz olduğunu bulamayanlara da bir cevap niteliğinde. İçerisinde çok güzel alıntılar ve mizahi üslup çok güzel. Bazen tebessüm bazen kahkahaya varacak kadar güldürüyor. Romanın içine sizi de sokuyor. Kitap aslında bir kişisel gelişim kitabı gibi yaşantımızla ilgili çok faydalı öğütler veriyor. Kısa ve öz bir kitap. Size yeni düşünceler katacağından eminim. Çevirisi de çok iyi. İnsanın kendini ne kadar kolay mutsuzluğun eline verdiğini anlatıyor. Nasıl mutlu oluruzu; Nasıl mutsuz olarak anlatarak ters köşe yaparak anlatıyor. Hatalarımızı yüzümüze vurarak bunlardan ders almamızı sağlıyor. Tavsiye ediyorum. Mutlu Yıllar 1000Kitap… (insan_okur)

Genelde mutluluğun formülü aranırken nasıl olur da mutsuzluk klavuzu çıkarılabilir? Çünkü bizi mutlu edecek yol mutsuz edenlerin çıkarılmasıyla mümkün olabilir. Sıradan bir insanı mutsuz eden şeyler ne kadar gerçektir? Eser bu soruların bazılarına keyifli cevaplar veriyor fakat yine de bana yeterli gelmiyor. Mutsuzluk çuvalından bir avuç çürük cevizi çıkarmak gibi fakat çuvalımızda halen çürük cevizlerden fazlasıyla kalıyor. (Hikmet Zayi)

Mutsuzluk Kılavuzu PDF indirme linki var mı?

Paul Watzlawick - Mutsuzluk Kılavuzu kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Mutsuzluk Kılavuzu PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Paul Watzlawick Kimdir?

Paul Watzlawick (25 Temmuz 1921 - 2007 31 Mart) Avusturyalı-Amerikalı aile terapisti, psikolog, iletişim kuramcısı ve filozof oldu. Bir kuramcı iletişim teori ve radikal yapısalcılık, o alanlarda yorumladı aile terapisi ve genel psikoterapi.Watzlawick insanların duygusal sorunları gidermek için çalışıyor çok eylemi kendi acılarını oluşturmak inanıyordu. O en etkili isimlerinden biri oldu Mental Research Institute ve yaşamış ve çalışmış Palo Alto, California

O memleketi 1939 yılında liseden mezun olduktan sonra Villach, Avusturya, Watzlawick okudu felsefe ve filoloji de Università Ca 'Foscari Venedik ve kazanılanfelsefe doktoru Sonra okudu 1949 yılında derecesi Carl Jung Enstitüsü'nde de Zürih, o bir derecesi aldı analitik psikolojinin o onun araştırma kariyerine devam 1957 yılında 1954 yılında El Salvador'da Üniversitesi.

1960 yılında, Don. D. Jackson ona gelmesi için düzenlenmiş Palo Alto araştırma yapmak Mental Research Institute (MRI). 1967 yılında ve daha sonra o öğrettipsikiyatri de Stanford Üniversitesi'nden. Palo Alto evinde bir kardiyak arrest 85 yaşında ölümüne neden oldu.

Paul Watzlawick Kitapları - Eserleri

 • İyideki Kötü
 • Mutsuzluk Kılavuzu

Paul Watzlawick Alıntıları - Sözleri

 • "Sevilmek her hâlükârda esrarengiz bir şeydir." (Mutsuzluk Kılavuzu)
 • Sınırsız özgürlük fikrinden yola çıkıyorum, sınırsız despotluk oluyor vardığım nokta. (İyideki Kötü)
 • "... "anlamak"la "anlaşmak" arasındaki fark. Bu ikisinin bilinçsizce birbirine karıştırılması en kıyak kavgaların nedeni. Zira insan, başkasının görüşünde olmadan, yani onunla anlaşma içinde olmadan da, onu eksiksiz anlayabilir." (İyideki Kötü)
 • Sevilmek her halükârda esrarengiz bir şeydir. (Mutsuzluk Kılavuzu)
 • Olog'un aklına, dünyanın rezaletini neden sadece kendisinin böyle açıklıkla görebildiği, diğerlerinin ise kıllarını kıpırdatmadan yaşayıp gittikleri ve duruma boyun eğdikleri sorusu takılıvermişti. (İyideki Kötü)
 • Bir zamanlar bir adam vardı, kendi halinde mutlu bir hayat sürmekteydi, ta ki amaçsız bir merakla, belki de tamamen saçmalamaktan, kendisine, yaşamın kendi kuralları olup olmadığını sorana kadar. (İyideki Kötü)
 • ... gerçekleşen bir umuttan daha göz açıcı bir şey yoktur ve boşlukta kalmış bir umuttan da daha yanıltıcı. (İyideki Kötü)
 • Oysa düşler sabun köpüğüdür. (Mutsuzluk Kılavuzu)
 • Mükemmellik peşinde olmak, insan ruhuna musallat olabilecek en tehlikeli hastalıklardan biridir. (İyideki Kötü)
 • Bu kuzu postundaki kurtların birçoğuyla çeşitli vakaları anlatırken tanışacağız. (İyideki Kötü)
 • “Tarihi yok sayan, onu tekrar etmeye mahkûmdur”; daha vurucu bir deyişle: “Gü­neşin altında yeni bir şey yok — unutulanın dışında.” (İyideki Kötü)
 • Adamın biri duvara bir resim asmak ister. Çivisi vardır ama, çekici yoktur. Komşuda bir tane vardır. Kısacası adamımız komşuya gidip çekici ödünç olarak istemeye karar verir. Ama birden ikirciklenir; ya komşusu çekici ödünç vermek istemezse? Zaten dün de beni öyle usulen selamlamamış mıydı? Ama belki de acelesi vardı? Yoksa acelesi bahane miydi? Bana karşı içinden bir şeyler mi geçiriyor? Ne geçiriyor olabilir, ona bir şey yapmadım ki boşu boşuna takı­yor kafayı bana; biri benden ödünç bir alet istese hemen veririm, o niçin vermiyor, insan insandan böyle küçük bir iyiliği nasıl esirgeyebilir? Bu herif gibileri insana yaşamı zehir ederler. Yetmiyormuş gibi kendisine muhtaç olduğumu sanıyor bir de. Neymiş, bir çekici varmış. Yetti valla! Ve bunun üzerine bir hışım komşunun kapısına dayanır, kapıyı çalar ve beriki daha “Hoşgeldiniz.” diyemeden “Çe­kicini al da başına çal, terbiyesiz herif!’ diye bağırır. (Mutsuzluk Kılavuzu)
 • Şaşılacak şey, daha Çicero bile, televizyonu ve onun etkilerini her nasılsa görmüştü. M.Ö 80 yılında şunları yazmıştı: "Eğer korkunç olayları dakika başı görmek ve duymak zorunda kalırsak, içimizdeki en hassas yapıya sahip olanlar bile, acı veren izlenimlerin sürekliliğinden dolayı, sonunda her türlü insani duyarlılığı yitirecektir." (İyideki Kötü)
 • “Saygıdeğer baylar, sizi temin ederim, çok fazla bilmek gerçek bir hastalıktır. [...] Zira bilginin doğ­ rudan, kaçınılmaz meyvesi atalettir, yani kollarını kavuşturup oturmaktır.” (İyideki Kötü)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle