matesis
dedas

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 danışmanı ile yollarını ayırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, danışmanlarının birçoğuyla yollarını ayırma kararı aldı. Bu kararın tebliğ edildiği isimlerin sayısının daha da artabileceği belirtildi. Listede Fahri Kasırga, İlnur Çevik, Sefer Turan gibi dikkat çekici isimler de var...
 • 14.09.2023 11:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 danışmanı ile yollarını ayırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan danışmanlarının birçoğuyla yollarını ayırma kararı aldı. Bu kararın tebliğ edildiği isimlerin sayısı daha da artabileceği belirtildi.

DANIŞMANLARA YAŞ SINIRI

Görevden alınan danışmanlardan bir kısmının yaş sınırı haddinden görevi yürütmemesi kararı alındı.

Listedeki isimlerin bir kısmının bu karar doğrultusunda görevden alındığı bir kısmının da görüş ayrılığından kaynaklandığı öğrenildi.

Külliye’nin yolları ayırdığı isimler şöyle oldu:

 • Ayşenur Bahçekapılı
 • Esengül Civelik
 • Sefer Turan
 • İbrahim Çelik
 • Hakkı İlnur Çevik
 • Fahri Kasırga
 • İsrafil Kışla
 • İhsan Şener
 • Yalçın Topçu
 • İbrahim Saraçoğlu
 • Ayşe Türkmenoğlu
 • Ahmet Karayiğit
 • Mehmet Akarca
 • Şükrü Karatepe

LİSTEDE ÖNEMLİ İSİMLER VAR

İhraç edilen isimler arasında Türkiye'nin yakından tanıdığı İbrahim Saraçoğlu da bulunuyor. Hazırladığı bitkisel kürlerle tanınan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, 2015 yılından bu yana Külliye'de bu alanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a danışmanlık yapıyordu.

Davutoğlu döneminde kurulan geçici hükümette Kültür Bakanı görevini üstlenen daha sonrada Erdoğan'ın danışmanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu da görevine son verilen isimler arasında bulunuyor.

Listede yer alan önemli isimlerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başta Katar olmak üzere Arap ülkelerine yaptığı ziyaretlerde eşlik eden Sefer Turan.

Turan başdanışmanlık görevinin yanı sıra Erdoğan'a Arapça tercümanlığı da yapmaktaydı.

2017- 2020 tarihleri arasında Muğla Valiliği görevlerinde bulunan ve 2020 yılında Cumhurbaşkanının imzaladığı kararla görevinden alınan Esengül Civelek Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı görevine getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazeteci kökenli danışmanı Mehmet Akarca da görevinden alındı. Siyaset hayatına ANAP'ta başlayan ve bir dönem milletvekilliği de yapan Akarca gazeteciliğe TRT Trabzon Radyosu'nda başladı.

Birçok ulusal kanalda görev yapan Akarca son olarak ATV Ankara Temsilciği görevini üstlendi. Akarca uzun süredir Erdoğan'a danışmanlık yapıyordu.

Külliye ile yolları ayrılan bir diğer isim de İsrafil Kışla.

3 dönem AKP Artvin Milletvekili olarak yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanan İsrafil Kışla, Bilal Erdoğan’a yakınlığı ile de biliniyordu.

15 TEMMUZ'UN KRİTİK İSMİ DE LİSTEDE

2018'den itibaren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapan Fahri Kasırga da görevinden alınan isimlerden biri.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, darbeciler tarafından alıkonulmuştu.

BARZANİ'NİN ÖNERDİĞİ İSİM

Görevden alınan bir diğer önemli isim de 2016'dan beri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı olan Hakkı İlnur Çevik.

Çevik'i diğer danışmanlardan ayıran ise Barzani ailesine yakınlığı. Zira, Çevik'in danışmanlık koltuğuna oturmasında da Kuzey Irak Kürdistan Yönetimi'nin etkisi olduğu biliniyor.

Çevik, 1991-1993 yılları arasında da dönemin başbakanı Süleyman Demirel'e de özel danışmanlık yapmıştı.

Editör: Nezir Güneş

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
23.09.2023 / 10:56

Dargeçit ilçesinde parti için her zaman çalışan ve Dargeçit halkı tarafından herkesçe sevilen biri Bilal kılıç diğer adaylar gibi belli zümrenin tarafında değil halkın içinde ve halk ile birlikte olan biri. 3 seferdir aday oluyor artık hakkıdır. güçlü lider halk iletişim olan liderdir o da Bilal KILIÇ'tır.

Yorum Yaz